Mađarski MOL možda ipak neće koristiti dodatne kapacitete Jadranskog naftovoda, s obzirom na to da je zvaničnik mađarske vlade Gergely Gulyás u četvrtak istakao da su pri kraju pregovora o uspostavljanju šeme kojom bi se osigurao protok sirove nafte iz Rusije.
Podsećamo, Hrvatska i Janaf su pre nekoliko nedelja saopštili da su spremni za transport nafte prema Mađarskoj i Slovačkoj, odnosno da je Janaf spreman za pregovore s MOL-om o transportu dodatnih količina sirove nafte, ali takve ideje se nisu podudarale s idejama mađarske vlasti.
Nova šema mogla bi biti skuplja za MOL, ali kompanija će snositi finansijski rizik protoka ruske sirove nafte kroz Ukrajinu.
Opširnije
EU odbila zahtev Mađarske za sastanak o zabrani tranzita Lukoila
EU je odbila zahtev Mađarske i Slovačke za hitne konsultacije o odluci Ukrajine da zabrani tranzit sirove nafte u vlasništvu Lukoila.
01.08.2024
EU suzbila uvoz ruske nafte, ali i dalje pristižu prirodni gas i LNG
Evropska unija uspela je drastično da smanji uvoz ruske nafte, ali određene količine prirodnog gasa i LNG-ja i dalje pristižu u pojedine članice.
23.07.2024
MOL pokrenuo arbitražu protiv Hrvatske zbog ograničenja cena gasa
MOL je pokrenuo arbitražu protiv Hrvatske zbog Inine prodaje gasa HEP-u po povlašćenim cenama
24.06.2024
MOL u Mađarskoj otvorio fabriku poliola vrednu 1,3 milijarde evra
Energetska kompanija MOL otvorila je u mađarskom gradu Tisaujvarošu fabriku za proizvodnju poliola, u koju je uloženo 1,3 milijarde evra.
19.05.2024
Naime, sve to događa se nakon što je Ukrajina zabranila glavnom partneru kompanije Lukoilu transport kroz svoj naftovod Družba, koji snabdeva MOL-ove rafinerije u Slovačkoj i Mađarskoj.
Kijevske vlasti su u junu pooštrile sankcije za ruske kompanije, što je obuhvatilo i Lukoil od kojeg MOL kupuje oko 30 odsto svojih potreba za dve rafinerije. Strože sankcije su na snagu stupile sredinom jula pa ukrajinski operater naftovoda UkrTransNafta više ne sme da transportuje Lukoilovu naftu.
Gulyás je sada kazao da, iako će novo rešenje za prenos nafte biti skuplje, postoji zakonsko rešenje koje može biti dugoročno. Dodao je i da će MOL postati legalni vlasnik nafte na ukrajinsko-ruskoj granici i snositi rizik njenog protoka kroz tu zemlju koja je u ratu s Rusijom od februara 2022.
Takođe, Mađarska se nada da će rešenje potrajati barem do kraja rata.
Prema procenama vlade, to će MOL-u doneti dodatan trošak osiguranja od 1,5 dolara po barelu, a Gulyás je rekao da se očekuje da će pregovori završiti početkom jeseni.
Inače, Mađarska i Slovačka su upravo zbog svoje zavisnosti od ruske nafte bile izuzete iz sankcija koje je Evropska unija uvela još 2022. godine na uvoz ruske nafte i derivata. Izuzeće je trebalo da važi do kraja 2024. godine.