Evropska unija (EU) odbila je zahtev Mađarske i Slovačke za hitne konsultacije o odluci Ukrajine da zabrani tranzit sirove nafte u vlasništvu Lukoila, velikog ruskog dobavljača.
Potpredsednik Evropske komisije Valdis Dombrovskis obavestio je Mađarsku i Slovačku u četvrtak da preliminarna analiza pokazuje da nove sankcije Ukrajine ruskom Lukoilu ne utiču na tranzitne operacije koje obavljaju trgovačke kompanije preko naftovoda "Družba" sve dok formalni vlasnik nafte nije Lukoil.
Dombrovskis je u pismu dvema zemljama, u koje je Bloomberg imao uvid, naveo da je nekoliko država članica postavilo pitanje o dostupnosti alternativnih puteva snabdevanja za uvoz sirove nafte i pitalo zašto Mađarska i Slovačka do sada nisu istražile alternative.
Opširnije
Bugarska zabranjuje uvoz ruske nafte
Bugarski poslanici su u četvrtak odobrili predlog za postepeno ukidanje uvoza ruske nafte.
28.09.2023
EU predlaže formalni prekid dotoka nafte iz Rusije u Nemačku i Poljsku
Evropska unija je predložila formalizovanje zaustavljanja dotoka ruske nafte u Nemačku i Poljsku.
12.05.2023
Družba jedva radi: Rusija zaustavila dotok nafte prema Poljskoj
Družba je izostavljena iz sankcija kako bi se pomoglo zemljama s ograničenim alternativama za nabavljanje nafte.
26.02.2023
Srpski investitor do ruske nafte preko Mađarske biće Transnafta
Javno preduzeće Transnafta biće srpski investitor novog naftovoda od Srbije do Mađarske.
09.02.2023
Viktor Orban preuzima predsedavanje EU i ima sedam prioriteta
Od 1. jula 2024. Mađarska predsedava Savetu Evropske unije, s premijerom Viktorom Orbanom, poznatim po suprotstavljanju EU odlukama.
01.07.2024
Rubikova kocka izabrana kao simbol predsedavanja Mađarske EU
Rubikova kocka izabrana je za simbol šestomesečnog predsedavanja Mađarske Veću EU.
04.07.2024
On je o tom pitanju razgovarao sa ukrajinskim premijerom Denysom Shmyhalom u telefonskom razgovoru u četvrtak nakon što su Mađarska i Slovačka podigle uzbunu zbog sankcija koje je Kijev uveo Lukoilu. Dve istočnoevropske vlade izrazile su zabrinutost zbog bezbednosti snabdevanja i pozvale EU da pomogne u rešavanju situacije.
Portparol komisije rekao je da analiza bloka ne pokazuje neposredan rizik po sigurnost snabdevanja dve zemlje i da komisija sada čeka više detalja iz Mađarske i Slovačke.
Jedno pitanje koje izvršna vlast EU nastoji da razjasni jeste status nafte koju uvozi mađarska kompanija MOL. Trgovačke firme koje prodaju naftu smatraju se formalnim vlasnicima pošiljke.
"Komisijske službe su obaveštene da je MOL u zvaničnim pismima naveo da Lukoil zaista nije vlasnik nafte koja je transportovana preko Ukrajine za MOL grupu. Cenili bismo vašu potvrdu da je to zaista tako."
Ukrajina je u junu pooštrila sankcije protiv Lukoila, koji je koristio ratom razorenu zemlju kao tranzitni put do nekih kupaca u centralnoj Evropi.
Mađarska nije bila voljna da diverzifikuje svoje zalihe nafte, tvrdeći, bez dokaza, da bi troškovi uvoza iz alternativa poput Hrvatske bili znatno veći. Prema podacima Eurostata, oslanjanje Budimpešte na rusku naftu poraslo je prošle godine u odnosu na 2021.