Evropska unija (EU) predložila je formalizovanje zaustavljanja dotoka ruske nafte u Nemačku i Poljsku.
Naime, ranije je ovim dvema državama dozvoljeno da nastave da dobijaju naftu kroz severni deo naftovoda Družba. Međutim, obe zemlje su u međuvremenu prestale da uzimaju naftu preko ovog ruskog naftovoda, ispunjavajući na taj način svoja ranija obećanja.
Sada postoji predlog da se totalno prekine njihovo izuzeće, a prema dokumentima u koje je Bloomberg imao uvid. Podsetimo, ovo izuzeće za Nemačku i Poljsku, ali i još neke evropske zemlje, odobreno je kada je EU odlučila da zabrani većinu uvoza ruske nafte prošlog juna.
Opširnije
Družba jedva radi: Rusija zaustavila dotok nafte prema Poljskoj
Družba je izostavljena iz sankcija kako bi se pomoglo zemljama s ograničenim alternativama za nabavljanje nafte.
26.02.2023
Stigao odgovor iz Rusije: Dotok nafte Poljskoj zaustavljen zbog nedostatka narudžbina
Tokovi sirove nafte u Poljsku preko naftovoda Družba zaustavljeni su zbog nedostatka narudžbina, saopštio je Transneft.
27.02.2023
Nemačka neće uopšte kupovati rusku naftu u 2023.
Nemačka je odbacila kao netačnu informaciju da planira da kupi rusku naftu početkom sledeće godine, rekavši da će umesto toga uvoziti sirovu naftu iz Kazahstana.
20.12.2022
Srbija bi preko Družbe do ruske nafte, ali moraće da izgradi naftovod
Država je objavila da ima plan kako da ruska nafta i dalje stiže do rafinerije Pančevo.
07.10.2022
Zašto spajanje Srbije sa Družbom nije održivo
Najduži naftovod na svetu Družba od 1962. godine u dužini od 4.000 kilometara doprema naftu iz Rusije u Evropu.
17.10.2022
Da li će obustava nafte Družbom odvratiti Srbiju od povezivanja?
Raketni napadi u Ukrajini opasni su po energetsku infrastrukturu kojom nafta i gas iz Rusije stižu u Evropu.
16.11.2022
Srpski investitor do ruske nafte preko Mađarske biće Transnafta
Javno preduzeće Transnafta biće srpski investitor novog naftovoda od Srbije do Mađarske.
09.02.2023
Ovaj korak bi u velikoj meri bio simboličan s obzirom na to da su ove dve zemlje već obustavile uvoz ruske nafte, ali prekid ovih tokova primorava nekoliko rafinerija da se angažuju u izazovnoj logistici za pristup alternativnim sirovinama. Najmanje jedna od njih, fabrika PCK Schwedt u blizini Berlina, prinuđena je da proizvodi manje goriva za region koji opslužuje.
Izuzeci koji dozvoljavaju protok kroz južni krak "Družbe", koji snabdeva Mađarsku, Slovačku i Češku, ostaju na snazi.
Nemačka i Poljska su u proseku 2022. uvozile oko 480.000 barela dnevno preko "Družbe". Uvoz za tri zemlje na južnom kraku iznosio je u proseku skoro 290.000 barela dnevno, nivo koji je ove godine veoma blago opao.
Predlog za okončanje izuzeća Nemačke i Poljske bio bi deo 11. paketa sankcija EU nakon ruske invazije na Ukrajinu. Biće potrebna podrška svih država članica.
Poljska je nastojala da sankcioniše severnu rutu "Družba", ali je Varšavi u početku bilo pravno teško da raskine svoje ugovore, međutim, ova zemlja se pridržava obećanja koje je dala prošle godine da će zaustaviti uvoz ruske nafte. Ova zemlja je raskinula svoj poslednji ugovor o snabdevanju u proleće nakon što je Rusija zaustavila isporuke u februaru.
Otkako su zaustavljene isporuke ruske sirove nafte, mala količina kazahstanske nafte je prošla kroz "Družbu". Nema diskusije o tome da se to zabrani, jer je uvoz poreklom iz drugih ili trećih zemalja, uključujući i tranzit nafte preko Rusije, dozvoljen.
Da bi se to pojasnilo, predlozi EU takođe uključuju izdvajanja koja omogućavaju pružanje usluga potrebnih za kupovinu, uvoz ili transfer nafte poreklom iz Kazahstana i održavanje naftovoda Kaspijskog konzorcijuma (CPC).
Glavni fokus novog paketa je suzbijanje zaobilaženja ograničenja, a predložene mere uključuju i zabranu brodova koji su prekršili zabrane ulaska u luke EU, ciljanje plovila koja isključuju svoje navigacione sisteme i alate za ograničavanje trgovine sankcionisanim tehnologijama koje stižu u Rusiju preko trećih zemalja.