Javno preduzeće Transnafta, zaduženo za transport nafte naftovodom koji se prostire od reke Dunav na granici sa Hrvatskom do Pančeva, biće srpski investitor novog naftovoda od Srbije do Mađarske.
Kako je saopšteno iz Ministarstva rudarstva i energetike, trasa novog naftovoda od mađarske Ađe do Novog Sada bila bi duga 128 kilometra, a procenjena vrednost investicije izgradnje naftovoda na teritoriji Srbije je 100 miliona evra.
"Tokom susreta sa ministrom spoljnih poslova i trgovine Mađarske Peterom Szijjartom iskazana je podrška realizaciji ovog projekta, kao i da će Transnafta početi razgovore sa mađarskom kompanijom o tehničkim detaljima", rekla je ministarka Dubravka Đedović u sredu na sastanku sa direktorom Transnafte Bogdanom Kuzmanovićem.
Opširnije
Zašto spajanje Srbije sa Družbom nije održivo
Najduži naftovod na svetu Družba od 1962. godine u dužini od 4.000 kilometara doprema naftu iz Rusije u Evropu.
17.10.2022
Da li će obustava nafte Družbom odvratiti Srbiju od povezivanja?
Raketni napadi u Ukrajini opasni su po energetsku infrastrukturu kojom nafta i gas iz Rusije stižu u Evropu.
16.11.2022
Srbija bi preko Družbe do ruske nafte, ali moraće da izgradi naftovod
Država je objavila da ima plan kako da ruska nafta i dalje stiže do rafinerije Pančevo.
07.10.2022
Zbog čega će 2023. biti energetski teža od 2022.
U svetskim političkim i stručnim krugovima sve više se šire glasovi da bi 2023. godina mogla biti energetski teža od prošle.
17.01.2023
Analitički tim BBA očekuje da će cena nafte biti od 90 do 95 dolara u 2023.
Analitički tim Bloomberg Adrije očekuju da će se cena nafte sledeće godine kretati od 90 do 95 dolara po barelu, izjavila je analitičarka BBA Jelena Zindović.
22.12.2022
U zvaničnom saopštenju Ministarstva nije navedno ime kompanije koja će sa mađarske strane biti investitor ovog projekta.
Prema rečima ministarke Đedović, izgradnjom ovog naftovoda, koji bi zapravo bio povezan na ruski naftovod "Družba", obezbedila bi se diverzifikacija snabdevanja sirovom naftom i povećala bi se sigurnost snabdevanja rafinerije Pančevo.
"Takođe, smanjili bi se i ukupni troškovi transporta sirove nafte u odnosu na transport do Omišlja, a zatim naftovodom do granice sa Srbijom", poručila je Đedović.
Koja će biti uloga Transnafte
Kao i u slučaju drugih projekata koje finansira država, obavezno se neko javno preduzeće izabere za investitora (na primer: Putevi Srbije, Koridori, Železnica). Uloga tih preduzeća, u ovom slučaju Transnafte, jeste da nadziru sprovođenje projekta.
Konkretno, ovo preduzeće biće zaduženo da vodi projekat, prati njegovu realizaciju, naručuje izradu dokumentacije, raspisuje tender za izvođača radova. Zatim, biće zaduženo i za praćenje izvođenja radova.
Zadatak preduzeća biće i da obezbedi upotrebnu dozvolu i ostale dozvole tokom gradnje.
Srbija ne odustaje od ruske nafte
Petog decembra prošle godine Srbija je ostala bez ruske nafte zbog stupanja na snagu evropskih sankcija. Ove sankcije obustavile su uvoz ruske nafte preko mora, a Srbija je rusku naftu uvozila isključivo preko Jadranskog naftovoda (JANAF).
Ruska nafta je prošle godine bila najjeftinija na svetskom tržištu, jer je tražnja za njom opala kako su mnoge zemlje izbegavale saradnju sa Moskovom zbog njenog rata u Ukrajini. Iako je godinama najveći dostavljač nafte Srbiji bio Irak, prošle godine uvoz ruske nafte je povećan zbog jeftine cene.
Jedini način dopremanje ruske nafte u Evropu trenutno je naftovod Družba.
Pred stupanje na snagu ove evropske zabrane, srpski zvaničnici su odlučili da izgrade naftovod do Mađarske koji bi Srbiju povezao na rusku Družbu, iako mnogi energetski stručnjaci smatraju da ovaj projekat nije održiv i da ne bi bio isplativ.
Ovom odlukom Srbija je zapravo poručila da se ne odriče jeftine ruske nafte.
Zašto spajanje Srbije sa Družbom nije održivo
"Družba", najduži naftovod na svetu dužine 4.000 kilometara od 1962. godine doprema naftu iz Rusije u Evropu. Sastavljen je od dva kraka, severnog i južnog. Račva se u Belorusiji tako da severni snabdeva naftom Poljsku i Nemačku, a južni, preko Ukrajine, Češku, Slovačku i Mađarsku.
Srpski zvaničnici kažu da će se izgradnjom ovog naftovoda do Mađarske obezbediti "diverzifikacija snabdevanja sirovom naftom". "Družbom" se doprema isključivo ruska nafta, pa se postavlja pitanje o kakvoj je diverzifikaciji reč.
Do izgradnje naftovoda do Mađarske verovatno bi se rat u Ukrajini završio, a evropske sankcije prema Rusiji bile prekinute. Srbija bi tada rusku naftu opet dobijala preko JANAF-a.
Energetski stručnjaci ukazuju i da je životni vek "Družbe" pri kraju, s obzirom na to da je stara ravno 60 godina.
Družba prolazi preko ratom zahvaćene Ukrajine, pa postoji i bojazan da bi je jedna raketa oštetila na duže staze.
Srbija je 2021. godine uvezla samo 16 odsto ruske nafte, pa se postavlja pitanje zašto graditi naftovod ako ruska nafta nije primarna u ukupnom srpskom uvozu nafte.
Energetski stručnjaci ukazuju i da bi uvoz nafte iz Mađarske bio kršenje evropskih sankcija. Te sankcije dozvoljavaju članicama EU koje su prikačene na naftovod "Družba" da uvoze naftu iz Rusije u određenom prelaznom periodu, ali ne i da je preprodaju trećim državama.
O preduzeću Transnafta
JP Transnafta raspolaže istočnim krakom bivšeg Jugoslovenskog naftovoda (današnjeg Jadranskog naftovoda) pušten u rad 1979. godine, od reke Dunav na granici sa Hrvatskom do Pančeva. Ukupna dužina je 154,4 km.
Pripadajuću infrastrukturu naftovoda čini i terminal u Novom Sadu sa četiri rezervoara za sirovu naftu od po 10.000 metara kubnih, dispečerski centar i pumpna stanica, merna stanica u Pančevu i osam blok stanica duž trase naftovoda.
JP Transnafta osnovano je 2005. godine. U junu 2019. godine JP Transnafta odlukom Vlade Srbije postalo je akcionarsko društvo i od tada posluje pod imenom Transnafta AD Pančevo.
(Ažurirano objašnjenjem koja je uloga investitora projekta)