Rusija i Srbija sklopile su dogovor o zajedničkoj pripremi naftovodne infrastrukture na srpskoj teritoriji, objavila je u četvrtak ruska novinska agencija TASS, pozivajući se na izjavu ruskog ministra ekonomskog razvoja Maksima Rešetnikova. Sporazum o saradnji između dve države potpisali su predstavnici ruskih i srpskih naftovodnih kompanija, Transnjefta i Transnafte.
Sporazum će biti "osnova za stvaranje i održavanje naftne infrastrukture na teritoriji Srbije", izjavio je Rešetnikov. Vladimir Kalanda, potpredsednik Transnjefta, objasnio je kako bi se radilo o kraku naftovoda koji bi se odvojio od naftovoda Družba koji prolazi kroz Mađarsku.
Novi naftovod značio bi diverzifikaciju dostavljačkih pravaca nafte za Srbiju. Naftna industrija Srbije (NIS) sada se snabdeva i kroz Jadranski naftovod (Janaf), a te dve kompanije su početkom ove godine potpisale novi sporazum o transportu do 11 miliona tona nafte za period do kraja 2026. godine.
Opširnije
Srbija mora biti obazriva ako bude kupovala udeo u mađarskoj nuklearki
Može li Srbija da izgradi nuklearnu elektranu ili obezbedi sebi ovu energiju iz susedstva - pitanje je koje mnogi ovih dana postavljaju.
19.11.2024
Najprofitabilnije firme u Srbiji: EPS pretekao Kostića, Matijevića i Coca-Colu
Među 100 najprofitabilnijih preduzeća u 2023, njih 37 dolazi iz prerađivačke industrije, što ih čini najbrojnijom grupom na listi.
23.10.2024
U Srbiju ove zime prvi put stiže gas koji nije ruski, iz Azerbejdžana milion kubika
Srbija će tokom predstojeće zime moći da računa na sigurne isporuke oko milion kubnih metara gasa iz Azerbejdžana.
26.09.2024
Srpski investitor do ruske nafte preko Mađarske biće Transnafta
Javno preduzeće Transnafta biće srpski investitor novog naftovoda od Srbije do Mađarske.
09.02.2023
Kad se izgradi, novi pravac mogao bi uticati na poslovanje hrvatske kompanije koja se nalazi u većinskom vlasništvu države. Janaf je lani transportovao ukupno 7,55 miliona tona nafte, što je rezultiralo u prihodima od 102 miliona evra.
Od transporta nafte Janaf ostvaruje oko 70 odsto prihoda, dok ostatak dolazi od skladištenja nafte i derivata. Inostrani kupci zaslužni su za oko tri četvrtine prihoda Janafa.
Deonicom Janafa sporadično se trguje na Zagrebačkoj berzi. U poslednjih godinu dana vrednost joj je porasla za 2,5 odsto, dok je indeks Crobex istovremeno ojačao gotovo 30 odsto. Tržišna vrednost Janafa ovih se dana kreće oko 836 miliona evra.