Nemačka je odbacila kao netačnu informaciju da planira da kupi rusku naftu početkom sledeće godine, rekavši da će umesto toga uvoziti sirovu naftu iz Kazahstana.
Najveća evropska privreda ranije je saopštila da planira da zaustavi uvoz ruske nafte do kraja ove godine zbog rata u Ukrajini, ali je to dovedeno u sumnju kada je glavni izvršni direktor ruskog operatera naftovoda rekao da je primio zahteve za zalihe ruske sirove nafte u prvom kvartalu 2023.
Nemačke rafinerije Leuna i Schwedt su istorijski u velikoj meri bile zavisne od uvoza ruske nafte. Sada će tokovi duž naftovoda "Družba", najvećeg evropskog kanala za sirovu naftu, biti iz Kazahstana, iako taj sporazum još nije finaliziran.
"Izveštaji da je Nemačka naručila rusku sirovu naftu su lažni", rekla je portparolka ministarstva ekonomije. "Kompanije mineralnih ulja u rafinerijama Leuna i Schwedt više neće naručivati rusku sirovu naftu u novoj godini."
Rafinerija PCK u Švedu od januara ima "rezervisane kapacitete za kazahstansku naftu u sistemu cevovoda", dodala je ona.
Naftovodni tokovi iz Rusije izuzeti su od zabrane Evropske unije za većinu uvoza preko mora, koja je počela petog decembra. Nemačka i Poljska, koje dobijaju rusku naftu preko severnog kraka naftovoda "Družba", obavezale su se da će se odviknuti do decembra.
"Najavili su da neće uzimati naftu iz Rusije od prvog januara, ali smo dobili zahteve poljskih potrošača: dajte nam tri miliona tona za sledeću godinu i 360.000 tona za decembar", rekao je generalni direktor Transnefta Nikolay Tokarev u intervjuu za državni TV kanal Rusija 24 u utorak. "Nemačka je već poslala zahtev za prvi kvartal – dajte i nama."
Za nemačke rafinerije bilo bi teško da zamene sve količine ruske nafte kazahstanskom, rekao je Tokarev, dodajući da je, iako je tehnički moguće sprovesti takozvane operacije razmene za delimičnu zamenu ruske nafte, to je politička odluka koju treba doneti.
Centralnoazijska država mogla bi da šalje dva do pet miliona tona godišnje gasovodom, rekao je prošle nedelje kazahstanski ministar spoljnih poslova Mukhtar Tileuberdi.
Poljski zahtev Transneftu bio je "standardna procedura i samo da se rezervišu potencijalni tranzitni kapaciteti", rekla je nacionalna rafinerija PKN Orlen SA prošlog meseca. Kompanija je spremna da zaustavi uvoz ruske nafte, ali za to su joj potrebne vladine odluke.
"Podnošenje kod ruskog operatera je tehnički zahtev u slučaju da se važeći ugovori i dalje ispunjavaju", rekao je Orlen u novembru kada je poljski potez prvi put objavljen u javnosti.