Poljska vlast veruje da je curenje na naftovodu koji dovodi rusku naftu u Evropu verovatno nesrećan slučaj.
Istrage se nastavljaju, ali Mateusz Berger, najviši zvaničnik Poljske zadužen za stratešku energetsku infrastrukturu, rekao je da zasada nema razloga da pretpostavlja da je to bio čin sabotaže.
"Više volim da pretpostavim da je to verovatno bila nesreća", rekao je Berger. "To nije prvi slučaj curenja i sigurno se ne može porediti sa eksplozijom na Severnom toku."
Opširnije
Poljska pronašla curenje u ruskom naftovodu Družba
Poljska pronašla curenje u ruskom naftovodu "Družba" ka Nemačkoj.
12.10.2022
Srbija bi preko Družbe do ruske nafte, ali moraće da izgradi naftovod
Država je objavila da ima plan kako da ruska nafta i dalje stiže do rafinerije Pančevo.
07.10.2022
Naftovod do Mađarske bio bi gotov za dve godine, kaže Vučić
Srbija ubrzano traži alternativu dopremanja ruske nafte do rafinerije u Pančevu ukoliko joj uvoz preko Jadranskog naftovoda bude zabranjen.
08.10.2022
Evropske vlasti su u stanju pripravnosti zbog bilo kakvih znakova sabotaže na energetskoj infrastrukturi, a ta pripravnost počela je prošlog meseca kada je došlo do uništenja gasovoda Severni tok. Ministri NATO-a se sastaju ove nedelje, a na dnevnom redu je zaštita energetskih sredstava.
Operater naftovoda PERN rekao je ranije danas da očekuje da će saznati potencijalne uzroke za nekoliko sati.
Curenje je na jednom od dva dela severnog kraka mreže "Družba", koja snabdeva naftom Nemačku i Poljsku. Naftovod snabdeva ključnu nemačku rafineriju Schwedt, koju je Nemačka nacionalizovala od ruskih zainteresovanih strana prošlog meseca, a u sklopu napora da prekine čvrste energetske veze sa Moskvom i da se pripremi za prestanak dobijanja ruske nafte kasnije tokom godine.
Južni krak Družbe ide ka Mađarskoj, Slovačkoj i Češkoj. Predviđeno je da će se tokovi nastaviti duž tog dela čak i nakon što se uvedu sankcije EU, što su izlobirale Mađarska i druge zemlje.
PERN je ranije danas saopštio da je curenje otkriveno kasno u utorak oko 70 kilometara zapadno od Ploka u Poljskoj, gde se nalazi najveća rafinerija PKN Orlen SA. Curenje utiče na jedan od dva dela linije, dok je drugi još uvek u funkciji. Takođe, još uvek može da pumpa naftu sa poljskog terminala u Baltičkom moru u Nemačku odvojenom rutom.
- U pisanju teksta pomogli Julian Lee, Piotr Skolimowski, Konrad Krasuski and Natalia Ojewska.