Srbija ubrzano traži alternativu u dopremanju ruske nafte do rafinerije u Pančevu ukoliko joj uvoz preko Jadranskog naftovoda (JANAF) bude zabranjen. Do prvog decembra Evropska unija doneće odluku da li će Zapadni Balkan, uključujući i Srbiju, dobiti izuzeće za uvoz ruske nafte preko mora.
Država je odlučila da ne čeka odluku Unije, već je u petak najavila da planira izgradnju naftovoda koji bi bio povezan u Mađarskoj sa najvećim evropskim naftovodom "Družba". U saopštenju koje je poslalo Ministarstvo rudarstva i energetike bile su navedene dve opcije za izgradnju naftovoda, ali nisu bili navedeni detalji roka izgradnje i šta je alternativa dok ovaj veliki i skupi projekat ne bude završen.
Pročitajte više: Srbija bi preko "Družbe" do ruske nafte, ali moraće da izgradi naftovod
Opširnije
Varnice na relaciji Srbija-Hrvatska, nema izuzeća za rusku naftu
Da će Srbija ostati bez ruske nafte koja se dostavlja preko Jadranskog naftovoda (JANAF), poznato je još od juna ove godine.
06.10.2022
Odložena odluka o uvozu ruske nafte, kaže Vučić
EU je odložila odluku o potencijalnom izuzeću Zapadnog Balkana iz zabrane uvoza ruske nafte, potvrdio je u četvrtak predsednik Srbije Aleksandar Vučić.
06.10.2022
Cena nafte očekivano raste nakon smanjenja proizvodnje OPEC+
Cena nafte na svetskom tržištu raste.
06.10.2022
Ruska nafta ima pozitivan efekat na poslovanje NIS-a
Odluka o mogućoj zabrani uvoza ruske nafte u Srbiju biće doneta do prvog decembra.
07.10.2022
U subotu je predsednik Aleksandar Vučić u obraćanju javnosti rekao da bi izgradnja naftovoda bila gotova u periodu od 18 do 24 meseci i da će se najverovatnije raditi opcija koja košta oko 100 miliona, a ne skuplja od 240 miliona evra.
"U skladu s dogovorom koji je napravljen sa mađarskim premijerom Viktorom Orbanom, gradićemo naftovod prema mađarskom mestu Alđo u dužini do 128 kilometara, kako bi Srbija dobila još jedna pravac snabdevanja i mogućnost da bira ono što je za nju povoljnije", rekao je Vučić.
Do tada, kako je dodao, radiće se na novim skladištima nafte, a otkrio je da postoje dve ponude.
Jedna je, kako je objasnio, ponuda britanske kompanije Vitol za skladištenje do 500.000 tona, a druga konzorcijuma naših naftaša za skladištenje 200.000 tona. "Donećemo odluku koja je ponuda bolja", rekao je Vučić i dodao da britanski Vitol traži posebne uslove za arbitraže.
Predsednik je izvestio javnost i da je rafinerija u Pančevu prošle godine preradila 3,6 miliona tona nafte i dodao da je to dvostruko više nego pre deset godina.
Ukoliko ruska nafta ne bude stizala do rafinerije u Pančevu, zameniće je iračka, rekao je predsednik. Ta nafta je za 20 odsto skuplja, dodao je on, ali će moći da se doprema naftovodom JANAF.
Ruska nafta ima pozitivan efekat na poslovanje NIS-a
Ruska nafta, koja je jeftinija od ostalih na tržištu, ima pozitivan efekat na poslovanje Naftne industrije Srbije (NIS) i njen mogući nedostatak imaće određeni uticaj na profitabilnost ove kompanije, rekla je viša analitičarka za korporatvine finansije u Bloomberg Adriji Jelena Zindović. Međutim, ukazala je na to da se ne očekuje da će taj uticaj biti u nekoj zmačajnoj meri.
"Kada pogledamo pokazatelje u poslednjih šest meseci 2022. godine, NIS je ostvario EBITDA u iznosu od 562 miliona evra, što je značajno više u odnosu na rezultate koji su ostvareni na nivou cele godine u poslednjih pet ili šest godina", rekla je Zindović za Bloomberg Adria TV.
Na taj rezultat uticalo je povećanje uvoza ruske sirove nafte od početka godine i više cene naftnih derivata, dodala je. Ovaj pozitivan efekat, kako kaže, očekuje se i za treći kvartal i imaće uticaj na rezultat za celu godinu.