Evropska unija (EU) odložila je odluku o potencijalnom izuzeću Zapadnog Balkana iz zabrane uvoza ruske nafte, potvrdio je medijima u četvrtak predsednik Srbije Aleksandar Vučić. Tim pitanjem, prema njegovim rečima, blok će se baviti pre nego što zabrana stupi na snagu. To znači da bi EU pre prvog decembra trebalo da odluči da li će Hrvatska moći i dalje da uvozi rusku naftu pomorskim putem i da je onda dostavlja drugim državama našeg regiona.
"Odluka o nafti je odložena do prvog decembra, ali ne postoji racionalno objašnjenje za hrvatsku intervenciju, sem zato što sam hteo da idem u Jasenovac", poručio je Vučić u izjavi u Pragu, posle panela o energetici, ekonomskoj situaciji i klimatskim promenama u okviru Samita Evropske političke zajednice.
Podsetimo, predsednik Srbije prethodno je otkrio javnosti da je Srbija tražila da Zapadni Balkan bude izuzet od zabrane EU na uvoz ruske nafte, te da je u nacrtu odluke Unije tako trebalo da bude, ali su se "onda naše komšije pohvalile da su zaslužne" za to što do toga nije došlo.
"Neke zemlje EU su izuzete, poput Bugarske, Mađarske... Srbija nije. Hrvatska je samo radila svoj posao koji radi već decenijama", rekao je Vučić ranije, uoči početka samita u českoj prestonici.
Da će Srbija ostati bez ruske nafte, Bloomberg Adrija izvestila je još u junu. I srpski zvaničnici poslednjih nekoliko meseci pripremali su javnost na činjenicu da će našoj državi biti onemogućen uvoz ruske nafte zbog evropskih sankcija Rusiji. Tada smo i dobili informaciju od Ministarstva rudarstva i energetike da će Srbija rusku naftu najverovatnije zameniti iračkom. Osim toga, Ministarstvo je ukazalo i na to da Rusija nije najveći dostavljač nafte Srbiji.
Prema podacima resornog ministarstva, u 2021. godini uvezena sirova nafta iz Iraka činila je 47 odsto, iz Rusije 16 odsto, iz Kazahstana 11 odsto i iz Norveške tri odsto. Prošle godine prerađeno je i 23 procenta domaće, sirove nafte.
Slična struktura uvoza nastavljena je i tokom 2022. godine, s tim da se tokom pojedinih meseci zbog povoljnije cene ruska nafta više uvozila. Trenutno je taj odnos 34 odsto nafte iz Rusije, a iz ostalih izvora 66 odsto.
- Uz pomoć Suzane Peljto