Energetska kompanija MOL otvorila je u mađarskom gradu Tisaujvarošu fabriku za proizvodnju poliola, u koju je uloženo 1,3 milijarde evra. Godišnji kapacitet fabrike je oko 200.000 tona.
Poliol je jedna od najtraženijih plastičnih sirovina koja se koristi u širokom spektru industrija od proizvodnje automobila do odeće i izolacije. Poliuretan je napravljen od poliola i osnovni je materijal za mnoge trajne robe široke potrošnje sa kojima se svako susreće u svakodnevnom životu.
Poliuretan napravljen od poliola je potreban za proizvodnju dušeka od pene, dušeka za krevet, pene za udobno sedenje na sofama i foteljama i krutih pena za izolaciju frižidera. Zatim za proizvodnju izolacionih materijala koji se koriste u građevinarstvu, bilo za izolaciju fasade zgrade ili cevovoda, a koristi se i za proizvodnju zaptivača i lepkova poznatih iz "uradi sam" prodavnica i elastičnih gumenih đonova patika za trčanje.
Opširnije
MOL planira da do 2030. u zelenu tranziciju uloži četiri milijarde dolara
MOL Grupa kroz promenu strategije želi da dostigne ugljeničnu neutralnost do 2050. godine.
14.03.2024
Operativna dobit MOL grupe lani pala 37 odsto
Operativna dobit MOL grupe lani je srezana za 37 odsto na 1,94 milijarde dolara.
19.02.2024
Kako regulacija cena utiče na poslovanje trgovaca naftnim derivatima u Adria regionu
Iako se kreatori politika u moderno vreme često pozivaju na slobodu tržišta, definitivno ne beže od državnog intervencionizma.
30.01.2024
MOL prodaje Shellu 39 pumpi da bi s Inom preuzeo OMV Sloveniju
Kupoprodajni ugovor sa Shellom koji će preuzeti 39 benzinskih stanica sklopljen je prošle nedelje.
14.03.2023
Kako je saopšteno iz kompanije MOL, fabrika u Tisaujvarošu će proizvoditi poliol koristeći jednu od najefikasnijih i ekološki prihvatljivih metoda koje su danas dostupne. Prema proračunima MOL-a, fabrika će godišnje doprinositi sa skoro 150 miliona evra finansijskim rezultatima MOL grupe i obezbediće dugoročno zaposlenje za skoro 300 ljudi.
Naime, MOL Grupa je jedini entitet u Mađarskoj i u Centralnoj i Istočnoj Evropi koji pokriva ceo lanac vrednosti, od prerade nafte do proizvodnje poliola.
Fabrika je puštena u rad početkom ove nedelje, a na svečanom otvaranju govorili su premijer Mađarske Viktor Orbán, predsednik i izvršni direktor kompanije MOL Zsolt Hernádi i članica odbora Thissenkruppa Ilse Henne.
MOL, Thissenkrupp i Evonik IP potpisali su ugovor o licenci u leto 2017. godine, a kamen temeljac kompleksa postavljen je u septembru 2019. godine. Glavne jedinice su transportovane u Tisaujvaroš između 2019. i 2020. godine, uglavnom vodom, a nakon toga je usledio završetak kompleksa za proizvodnju vodonik-peroksida, propilen oksida, poliola i propilen glikola. Pored četiri glavna postrojenja, izgrađena je i pilot-fabrika poliola, laboratorija za osiguranje kvaliteta i, u Sasalombati, Centar za istraživanje i razvoj.
"Ponosan sam što smo završili kompleks poliola. Bio je to pravi međunarodni timski napor, sjajna saradnja koja je uključivala hiljade ljudi u proteklih šest godina koja nam je omogućila da isporučimo najveću investiciju MOL Grupe ikada, možda najveći razvoj u novijoj istoriji Mađarske. Prešli smo dug put, ali je put pred nama još duži. Kompleks poliola će značajno ojačati poziciju i konkurentnost naše kompanije, sa čitavim lancem vrednosti od prerade nafte do proizvodnje poliola. Ova investicija vratila je Tisaujvaroš na mapu evropske hemijske industrije, čineći je jednim od najvažnijih industrijskih centara u regionu. To će povećati industrijsku konkurentnost naše zemlje, a moglo bi i katalizirati ekonomski rast", rekao je Hernádi.
Izvršna direktorka Thissenkrupp Uhde Nadja Håkansson rekla je da sa novim MOL poliolnim kompleksom uspostavljaju se novi standardi u pogledu efikasnosti, ekološke prihvatljivosti i automatizacije kombinovanjem proverenih tehnologija sa inovativnim rešenjima.
Projekat je uključio međunarodni tim od više hiljada stručnjaka, a inženjerski projektni radovi su obavljeni u Nemačkoj, Indiji, Mađarskoj i na Tajlandu. Oprema za fabriku stigla je iz 24 zemlje. Izgradnja kompleksa je obuhvatila 75.000 kubnih metara betona, 13.000 tona čelika, 2.500 kilometara kablova i 700 km cevovoda postavljenih za više od 18 miliona radnih sati.
Mađarska vlada je doprinela projektu sa 131,5 miliona evra: kreditom za korporativni porez od 93,6 miliona evra, koji se može zatražiti kada investicija počne da radi, i investicionim grantom od 37,9 miliona evra na osnovu pojedinačne odluke vlade.