Iako su tržišni uslovi stabilniji nego prethodnih godina, a cene nafte širom sveta znatno niže u poređenju sa kriznom 2022. godinom, u Srbiji je i dalje na snazi uredba o ograničenju visine cena goriva. Ono što dodatno utiče na visinu cene jeste i struktura njenog formiranja, zbog čega je gorivo gotovo najskuplje u region.
Prema rečima Tomislava Mićovića, generalnog sekretara Udruženja naftnih kompanija Srbije, zasad nema nikakvih naznaka da će uredba o ograničenju cene goriva biti ukinuta.
"To je bila privremena mera. Promenljivost cena sirove nafte i derivata na tržišta je bila izuzetno velika, i kako bi odbranila tržište, država je donela tu meru. U skladu sa Zakonom o trgovini ta uredba može i treba da se donese u takvim okolnostima, ali može da traje samo šest meseci, a naša, evo, traje više od tri godine. Obratili smo se vladi sa obrazloženim predlogom da se uredba više ne produžava, jer su okolnosti zbog kojih je uvedena prestale da važe", kaže Mićović.
Opširnije

OPEC+ otvara slavine - stiže li jeftinije gorivo u Srbiju ili samo novi višak
Članice alijanse donele odluku da povećanje proizvodnje nafte bude više nego što se očekivalo. Ipak, pitanje je koliko će taj pad uticati na maloprodajne cene goriva u Srbiji.
08.07.2025

OPEC+ ubrzava proizvodnju nafte - raste rizik za proizvođače
Rijad povećava premije za azijsko tržište, ali rizikuje budžetski deficit, a Kazahstan i dalje prekoračuje kvote.
07.07.2025

Kako su trgovci preživeli 12 dana haosa na tržištu nafte
Trgovci su zabrinuto posmatrali kako američki avioni bombarduju velikog proizvođača nafte na Bliskom istoku.
28.06.2025

Hoće li pad cene nafte dodatno oboriti cenu goriva u Srbiji
Ove godine cena nafte je pala za više od petine, a za godinu dana za skoro 28 odsto.
08.05.2025

Cena nafte niža, ali gorivo u Srbiji i dalje preskupo
Sirova nafta pojeftinila za 25 odsto međugodišnje, a cene goriva u Srbiji tek za sedam odsto u odnosu na april prošle godine
14.04.2025
On dodaje da je ukidanje uredbe potrebno jer privreda jedino tako može dugoročno da planira svoj razvoj i investicije.
Uredbu o ograničenju visine cena naftnih derivata Vlada Srbije donela je početkom februara 2022. godine. Razlog za njeno donošenje bio je očuvanje životnog standarda građana zbog svetske energetske krize. Od tada se svakog petka objavljuju maksimalno dozvoljene cene evrodizela i benzina.
Dizel opet poskupeo
Prema poslednjim cenama objavljenim 11. jula, litar evrodizela košta 196 dinara i on je poskupeo za dva dinara u odnosu na prethodnu nedelju, dok cena benzina ostala ista i iznosi 178 dinara.
Mićović napominje da u slučaju ukidanja uredbe o ograničenju, ne bi došlo do neke drastično velike promene cena.
"Ono što bi za potrošače bilo dobro jeste to da bi se cena po benzinskim stanicama razlikovale, jer se danas svi zalepe za tu najvišu dozvoljenu i ne mrdaju sa te cene. I dugoročno ugovaranje kupovine kod privrednih subjekata bi sigurno bilo komfornije, mogli bi da dobiju bolje cene nego što je to slučaj sada", objašnjava on.

Uredba osim ograničenja maksimalne cene za sve potrošače, sadrži i posebnu odredbu koja garantuje da cena dizela za poljoprivrednike neće preći 179 dinara po litru, bez obzira na veleprodajne cene. Međutim, cene na pumpama su više, a prodavci goriva onda budu u gubitku.
"To je direktno dovelo do gašenja najmanje 50 benzinskih stanica, koje su bile oslonjene na snabdevanje poljoprivrednika", upozorava Mićović. Dodaje da su neki objekti već promenili vlasničku strukturu, dok će se dugoročne posledice videti u zastoju investicija širom sektora.
Dažbine i cene najveće u regionu
Cena goriva u Srbiji ne zavisi samo od tržišta sirove nafte i kursa dinara već i od državne fiskalne politike. Pored osnovne akcize, koja trenutno za evrodizel iznosi 72,09 dinara po litru, a za benzin 70,11 dinara, na cenu se dodaju i brojne naknade, i to: naknada za obavezne rezerve nafte, naknada za energetsku efikasnost, naknada za markiranje goriva, naknada za monitoring kvaliteta.
"Ove naknade same po sebi nisu velike, ali se sabiraju sa akcizom, a zatim se na ukupnu osnovicu obračunava PDV. To nemaju sve zemlje, neke imaju poneku sličnu dažbinu, ali ne u ovom obimu", objašnjava Mićović.
Budžetom za 2025. godinu planirani su prihodi od akciza na naftne derivate u iznosu od oko 226 milijarde dinara, što je za 4,2 odsto više od očekivane naplate u 2024. godini, navodi se u oceni predloga Zakona o budžetu Republike Srbije za 2025. godinu koju je dao Fiskalni savet.
U poređenju s državama u okruženju, Srbija se po visini akciza nalazi u društvu znatno razvijenijih zemalja, dok po nivou ekonomskog razvoja to nije tako. U evropskoj statistici koja prikazuje cene goriva sa dažbinama i bez njih, razlike među zemljama se drastično povećavaju kada se ubroje sve fiskalne obaveze.
"Kada se posmatraju cene goriva bez dažbina, one su veoma slične u Hrvatskoj, Crnoj Gori i Srbiji , ali razlika nastaje tek kada se dodaju dažbine", objašnjava Mićović.
Prema poslednjim podacima sa sajta Nafta.hr., cena dizela u Hrvatskoj kreće se od 1,17 do 1,76 evra, a benzina od 1,41 do 1,75 evra. Za dizel u Bosni i Hercegovini treba izdvojiti 1,21 evro, dok benzin košta 1,20. U Sloveniji su cene nešto više, pa je dizel 1,50, dok je benzin 1,47 evro, dok je u Severnoj Makedoniji litar dizela 1,13 evra, a benzina 1,23. U Crnoj Gori dizel košta 1,38, a benzin 1,45 evra. Kada se srpske cene prebace u evre, one trenutno iznose: dizel 1,67 evra, benzin 1,52 evra.
Visoke cene goriva dovode i do gubitka prihoda zbog prekogranične kupovine goriva. Mićović napominje da se čitava zapadna i južna Srbija snabdeva iz Bosne i Hercegovine, odnosno Severne Makedonije, jer je cena tamo niža. "To je ozbiljan gubitak za državu. Gorivo se troši u Srbiji, a puni budžete susednih zemalja."
Novi sistem refakcije akcize za prevoznike
Kao jedan od pokušaja korekcije fiskalne politike, Vlada Srbije je krajem prošle godine usvojila izmene i dopune Zakona o akcizama, u okviru kojih je povećanje refakcija akcize za određene derivate nafte i biogoriva koji se koriste kao motorno gorivo za transportne svrhe za prevoz putnika i tereta. To transportnim kompanijama omogućava povraćaj akcize od 50 odsto za evrodizel. Trenutno je to povraćaj od oko 36,04 dinara po litru.
"To bi trebalo da smanji trošak goriva za prevoznike i da se prelije na cene putničkog i robnog transporta, ali ostaje da se vidi hoće li tržište to i reflektovati", kaže Mićović. Podseća da su u poslednje tri godine domaći prevoznici gorivo uglavnom kupovali van zemlje, a nazad se vraćali s punim rezervoarima, što je za Srbiju značilo gubitak prihoda i manji obrt na domaćem tržištu.
Trenutno nema komentara za vest. Ostavite prvi komentar...