Najnoviji šok u snabdevanju naftom koji je izazvao OPEC+ mogao bi da poveća višak na tržištu kasnije ove godine, što će izvršiti pritisak na cene za proizvođače širom sveta, dok istovremeno odgovara na apele američkog predsednika Donalda Trumpa u vezi sa nižim troškovima goriva.
OPEC i njegovi saveznici imaju razloga da veruju da će se povećana ponuda na kraju ipak prodati, makar kratkoročno, a poskupljenje koje je nakon te odluke najavila Saudijska Arabija - lider grupe - podupire to samopouzdanje. Ipak, čak i pre iznenadne odluke u subotu - koja je doneta nakon samo deset minuta tokom video konferencijskog poziva - činilo se da je globalno tržište nafte na ivici da uđe u fazu viška zaliha tokom zime.
"Za sada je tržište nafte i dalje zategnuto, što sugeriše da može da apsorbuje dodatne barele", rekao je analitičar banke UBS u Cirihu Giovanni Staunovo. "Ali rizici rastu, poput kontinuiranih trgovinskih tenzija, što znači da tržište može delovati manje zategnuto u narednih šest do 12 meseci, i to bi moglo povući cene naniže."
Opširnije

OPEC+ pojačava proizvodnju nafte uprkos riziku od prezasićenja tržišta
Osam ključnih članica alijanse dogovorilo je povećanje isporuka za 548.000 barela dnevno na online sastanku u subotu, navode delegati.
05.07.2025

Srbija i Mađarska usaglasile detalje naftovoda, izgradnja kreće sledeće godine
U Beogradu potpisan dokument kojim su definisane tehničke specifikacije naftovoda.
03.07.2025

Pregled berzi - Wall Street ruši rekorde, Powell pod pritiskom, nafta u padu
Kriza na Bliskom istoku - zašto je reakcija tržišta bila tako mirna?
01.07.2025

Kako su trgovci preživeli 12 dana haosa na tržištu nafte
Trgovci su zabrinuto posmatrali kako američki avioni bombarduju velikog proizvođača nafte na Bliskom istoku.
28.06.2025
U subotu su Organizacija zemalja izvoznica nafte i njeni partneri iznenadili energetske trgovce najavom da će dodatno ubrzati kolektivno povećanje proizvodnje nafte već narednog meseca. Taj potez predstavlja olakšanje za potrošače i pobedu za Trumpa, koji je u kampanji obećao smanjenje troškova goriva. Istovremeno, najavljeni potez je pretnja po proizvođače - od američkih regiona bogatih naftom iz škriljca, pa do samih članica OPEC-a.
Ipak, čini se da Rijad nije uzdrman. U nedelju je državna kompanija Saudi Aramco povećala premije koje naplaćuje za svoju glavnu vrstu sirove nafte kupcima na ključnom azijskom tržištu - više nego što su trgovci očekivali. To ne deluje kao potez proizvođača koji je zabrinut za potražnju.
Zvaničnici OPEC+ navode da je letnja tražnja jedan od razloga za njihov optimizam. Zalihe sirove nafte u SAD opadaju u ključnom skladišnom čvorištu Kušing, cenovne razlike na tržištu ne ukazuju trenutno na višak, a američke zalihe dizela su se značajno smanjile.
Putanja snabdevanja
Potražnja za gorivom takođe dostiže vrhunac tokom leta na severnoj hemisferi, što OPEC+ daje prostor da ubrza svoju širu strategiju povratka tržišnog učešća koje je u prethodnim godinama prepustio konkurentima poput američkih proizvođača nafte iz škriljca.
Ipak, subotnja odluka menja tok globalnog snabdevanja. Dok OPEC predviđa da će dodatni bareli biti potrebni za pokrivanje potražnje čak do decembra, drugi posmatrači tržišta su skeptični. Čak i pre nego što su najavljena povećanja, Međunarodna agencija za energiju (IEA), savetnik velikih svetskih ekonomija sa sedištem u Parizu, predviđala je višak zaliha u četvrtom kvartalu jednak procentu od oko 1,5 odsto globalne potrošnje.
Terminske cene nafte u Londonu pale su za 11 odsto u poslednje dve nedelje, zanemarujući time sukob Izraela i Irana, što sugeriše da trgovci nisu uvereni da su dodatni bareli zaista neophodni. Goldman Sachs i JPMorgan Chase & Co. predviđaju dodatni pad cene prema 60 dolara po barelu ove godine, jer kineska potrošnja slabi, a Trumpove carine bacaju senku na globalnu ekonomiju.
Široka podrška
Osam ključnih članica saveza odlučilo je tokom subotnje video-konferencije da u avgustu vrati na tržište 548.000 barela (dnevno) obustavljene proizvodnje. To je značajno povećanje u odnosu na ranije planirane dodatke od po 411.000 barela za maj, jun i jul - što je već bilo trostruko više od prvobitno predviđenog povećanja za te mesece.
OPEC+ će na sastanku 3. avgusta razmatrati novu tranšu od 548.000 barela dnevno za septembar, što bi predstavljalo završni korak u potpunom ukidanju prethodnog smanjenja proizvodnje od 2,2 miliona barela - uvedenog još 2023. godine - i to čitavu godinu ranije nego što je prvobitno planirano.
Međutim, stvarni efekat na tržište nafte verovatno će biti manji od najavljenog, budući da saudijski ministar energetike, princ Abdulaziz bin Salman vrši pritisak na zemlje koje su ranije prekoračile svoje proizvodne kvote da se odreknu svog dela povećanja. Rusija i Irak pokušavaju da nadoknade prethodna prekoračenja svojih proizvodnih kvota, dok Kazahstan i dalje "vara" i ne poštuje dogovorene limite.
"Zvaničan povratak barela je jedno, ali stvarna nova ponuda u odnosu na najavljene brojke je nešto sasvim drugo", izjavio je Doug King, izvršni direktor kompanije RCMA Capital LLP. "Premije na dizel jasno ukazuju na nedostatak ponude na tržištu. Zato, osim ako fizički ne vidimo rast vidljivih zaliha, ne vidim razlog za pad cena sirove nafte."
Zvaničnici ističu i da se povećanje proizvodnje može "pauzirati ili poništiti u zavisnosti od razvoja tržišnih okolnosti". Ipak, ako se ta opcija ne iskoristi, dodatni bareli koji su već zvanično odobreni gotovo sigurno će dodatno pritisnuti cene naniže.
To bi verovatno ublažilo ponovljene Trumpove zahteve za jeftinijim gorivom, kako bi se ublažila kriza troškova života koja je narušila popularnost njegovog prethodnika. Trump se istovremeno bori protiv inflacije, planira niz novih carina i vrši pritisak na Federalne rezerve da smanje kamatne stope.
Fed / Bloomberg
Ipak, pad cena će negativno uticati i na američku naftnu industriju - od velikih korporacija poput Exxon Mobila, do istraživača nafte iz škriljca koji su većinom podržali Trumpovu kampanju za povratak u Belu kuću. Izvršni direktori kompanija koje proizvode naftu iz škriljca izjavili su u nedavnoj anketi da ove godine planiraju da izbuše znatno manje bušotina nego što su to prvobitno zamislili početkom 2025, usled slabljenja cena.
Problem bi mogao da se prelije i na same članice OPEC+.
Prema podacima Međunarodnog monetarnog fonda, Saudijskoj Arabiji je potrebno više od 90 dolara po barelu da bi pokrila troškove državne potrošnje, u trenutku kada prestolonaslednik Mohammed bin Salman sprovodi ambiciozan plan za transformaciju ekonomije zemlje. Rijad se već suočava sa ogromnim budžetskim deficitom i prinuđen je da smanji sredstva za neke od svojih ključnih razvojnih projekata. Ako Rijad posustane pod finansijskim pritiskom, mogao bi ponovo da odluči da povuče deo nafte sa tržišta.
"Imaju mogućnost potpunog zaokreta", rekao je Neil Atkinson, nezavisni analitičar i bivši šef sektora za naftna tržišta i industriju u IEA. "Ali u međuvremenu, nemaju drugog izbora osim da obezbede tržišni udeo i prihvate niže cene. Možete se samo pomiriti sa svetom kakav jeste, a to je upravo ono što oni rade."
- U pisanju teksta pomogle Salma El Wardany, Fiona MacDonald i Nayla Razzouk.
Trenutno nema komentara za vest. Ostavite prvi komentar...