Predstavnici Transnafte i mađarske kompanije MOL potpisali su u Beogradu dokument kojim su definisane tehničke specifikacije naftovoda Srbija -Mađarska, a njegova izgradnja bi kako je najavljeno, trebalo da počne sledeće godine.
Planirani kapacitet naftovoda je do pet miliona tona sirove nafte godišnje, dok će dužina naftovoda na srpskoj strani biti 113 kilometara.
"Naftovod Srbija-Mađarska je strateški projekat, oko kojeg postoji saglasnost obe države na najvišem nivou, o kojem se razgovara i sa Ruskom Federacijom i koji se gradi za narednih nekoliko decenija. Naftovod će našoj zemlji osigurati nov pravac snabdevanja sirovom naftom, a dokument koji je potpisan je važan korak unapred i prekretnica u daljem napretku i razvoju projekta, koji ima potencijal da bude važan i za regionalnu stabilnost snabdevanja. Srbija se trenutno snabdeva naftom samo iz jednog pravca", rekla je ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović, navodi se u saopštenju ministarstva.
Opširnije

Radovi na izgradnji naftovoda Srbija - Mađarska mogli bi da krenu u četvrtom kvartalu ove godine
Vlada Srbije usvojila je Uredbu o utvrđivanju Prostornog plana područja posebne namene infrastrukturnog koridora ovog naftovoda.
01.04.2025

Rusija pomaže Srbiji u izgradnji naftovodnog konkurenta Janafu
Novi naftovod trebalo bi da se odvaja od naftovoda "Družba" kojim ruska nafta stiže u Mađarsku.
22.11.2024

Izgradnja naftovoda Alđo-Pančevo koštaće Srbiju oko 150 miliona evra
Idejni projekat za naftovod Alđo-Pančevo je završen, a visibility studija bi trebalo da bude gotova do 10. decembra.
15.11.2024

MOL je pri kraju pregovora o transportu sirove nafte iz Rusije
Zvaničnik mađarske vlade istakao je da su pri kraju pregovora o uspostavljanju šeme za protok sirove nafte iz Rusije.
23.08.2024

'Izgradnja naftovoda nije neophodna, ali dobijamo novu rutu za naftu'
Starteška saradnja Srbije i Mađarske predviđa izgradnju novog naftovoda od Novog Sada do mađarske Alđe.
20.06.2023
Ministarka je prilikom potpisivanja ugovora u sredu, kojem su prisustvovali i državni sekretar u Ministarstvu spoljnih poslova i trgovine Mađarske Čaba Marošvari i ambasador Mađarske u Srbiji Jožef Mađar, navela i da će tehnička dokumentacija za nov naftovod biti završena do kraja tekuće godine, očekuje se da radovi na izgradnji počnu naredne.
Potpisivanje ugovora između Transnafte i mađarske kompanije MOL/ Ministarstvo rudarstva i energetike
Srbija u projekat ulaže 150 miliona evra
Srbija će u ovoj projekat uložiti oko 150 miliona evra. Mađarski ministar spoljnih poslova i trgovine Peter Szijjarto rekao je ranije ove godine da će dužina gasovoda na teritoriji Mađarske biti oko 190 km i da će koštati 324 miliona evra. Cilj izgradnje jeste da se Srbija poveže na naftovod "Družba", koji obezbeđuje snabdevanja sa polja u Sibiru, ali i iz Kazahstana. Na taj način naša zemlja bi i dalje dobijala jeftinu rusku naftu. Sporazum o naftovodu potpisan je u junu 2023. godine, a trebalo bi da izgradnja traje između 12 i 24 meseca.
Vlada Srbije je ovog proleća usvojila i Uredbu o utvrđivanju Prostornog plana područja posebne namene infrastrukturnog koridora naftovoda. Prostorni plan koji je usvojen obuhvata 4.535 hektara i delove teritorija gradova i opština Novi Sad, Kanjiža, Senta, Ada, Bečej i Žabalj. Planom su utvrđene osnove organizacije, uređenja, korišćenja i zaštite infrastrukturnog koridora naftovoda, a sadrži i elemente detaljne regulacije koji omogućavaju njegovo direktno sprovođenje. Čelični naftovod, sa maksimalnim radnim pritiskom od 70 bara, biće podzeman duž cele trase.
Bloomberg
Maksimalni kapacitet naftovoda usaglašen je sa nominalnim obimom prerade sirove nafte u Rafineriji Pančevo, koji iznosi 4,8 miliona tona godišnje, kao i sa maksimalnom količinom koju Mađarska može isporučiti Srbiji, a to je 5,5 miliona tona godišnje. To u uslovima kontinualnog transporta odgovara protoku od oko 725 m³/h, prenela je ranije eKapija.
Rusija pomaže u izgradnji
Preliminarnim hidrauličkim proračunom utvrđeno je da je za pun kapacitet transporta od pumpne stanice Alđo do terminala Transnafta AD Pančevo potreban maksimalni radni pritisak od 70 bara. Konkretni uslovi rada u cevovodu (protok i pritisak) zavisiće od trenutnih potreba Srbije za sirovom naftom, kao i od dostupnih količina domaće nafte i one koja stiže putem naftovoda Janaf.
U izgradnji ovog naftovoda Srbiji će pomoći Rusija. Dve države su prošle godine potpisale sporazum o zajedničkoj pripremi naftovodne infrastrukture na srpskoj teritoriji. Sporazum o saradnji između dve države u novembru su potpisali predstavnici ruskih i srpskih naftovodnih kompanija, Transnjefta i Transnafte. Srbija trenutno dobija sirovu naftu samo preko cevovoda iz Hrvatske kojim upravlja Janaf.
Trenutno nema komentara za vest. Ostavite prvi komentar...