Akcije kompanije Saudi Aramco pale su na najniži nivo u više od godinu dana, usred spekulacija da će OPEC+ nastaviti da smanjuje proizvodnju, ali i dok investitori čekaju jasnije naznake u vezi sa planiranom sekundarnom ponudom.
Naftni gigant očekuje prodaju akcija na sekundarnom tržištu kojom bi prikupio najmanje 10 milijardi dolara, objavio je Bloomberg u februaru, a taj dogovor treba da usledi uskoro.
U međuvremenu, Saudijska Arabija i njeni partneri okupljaju se 2. juna kako bi razmotrili dalji pravac proizvodnje, mada se očekuje da kraljevina zadrži proizvodnju na najnižem nivou u poslednje tri godine.
Opširnije
Nafta jača dok geopolitički rizici tinjaju pred sastanak OPEC+
Nafta je uvećala rast pošto je još jedan napad na brod u Crvenom moru doprineo pojačanim geopolitičkim tenzijama na Bliskom istoku uoči sastanka OPEC+.
29.05.2024
Cena nafte se stabilizovala pred sastanak OPEC+ uprkos tenzijama
Brent je ostao iznad 83 dolara po barelu, a West Texas Intermediate prišao je ceni od 79 dolara po barelu
28.05.2024
NIS 27. juna odlučuje o dividendi, presek 17. juna
Naftna industrija Srbije (NIS) kroz dividendu sa akcionarima planira da podeli četvrtinu svoje neto dobiti iz prethodne godine.
27.05.2024
Cena nafte se stabilizovala nakon pada, američke zalihe u fokusu
Cena nafte na svetskom tržištu se stabilizovala nakon najvećeg nedeljnog gubitka u poslednja četiri meseca.
27.05.2024
"Cena akcija Saudi Aramcoa je bila pod pritiskom nivoa proizvodnje nafte koji je ograničen na oko devet miliona barela dnevno zbog tekućih rezova OPEK+", rekao je Salih Yilmaz, viši analitičar za industriju u Bloomberg Intelligenceu. Dodaje da Saudi i dalje zahteva višu procenu cene i zarade u odnosu na međunarodne naftne kompanije.
Pad Aramcoa dolazi nakon sve dubljeg pada saudijskog berzanskog indeksa - delimično zato što investitori žele da uštede novac za potencijalne nove listinge.
Nakon pada od 12 odsto ove godine, jedna akcija Aramcoa se sada trguje po ceni od 29,05 rijala, što je niže od ponuđene cene iz 2019. od 32 rijala.
Vlada je prikupila 29 milijardi dolara od inicijalne javne ponude kompanije - najveće ikada - što je ovog naftaša učinilo najvrednijom kompanijom na berzi u to vreme. Sada je šesta po veličini, a ovo su projekcije analitičara u vezi sa daljim tokom poslovanja kompanije.