OPEC+ se složio da ostavi na snazi meru smanjenja proizvodnje nafte do 2025. godine, i ugovorio je vremenski okvir za ukidanje nekih od tih smanjenja. To bi moglo da na kratak rok utiče na cene nafte.
Sporazum koji je danas postignut u Rijadu prevazišao je očekivanja tržišta, produžavajući takozvana dobrovoljna smanjenja ključnih članica, među kojima su Saudijska Arabija i Rusija, do 2025. godine. Međutim, ova grupa će takođe početi da vraća proizvodnju u normalu ranije nego što su neki analitičari mislili.
Uoči sastanka, trgovci i analitičari su uglavnom očekivali nastavak ovih rezova u snabdevanju kako bi se nadoknadila povećana proizvodnja nekoliko rivalskih država, a neki su predviđali da će se nastaviti do kraja 2024. Prema novom sporazumu, osam zemalja koje će učestvovati u ovim dodatnim ograničenjima upumpaće na tržište oko 750.000 barela dnevno do januara.
Opširnije
Pompezna prodaja akcija Aramcoa mogla bi doneti 12 milijardi dolara
Saudijska Arabija će prikupiti čak 12 milijardi dolara kroz ponudu akcija Aramcoa.
31.05.2024
Nafta pala treći dan, čeka se sastanak OPEC+ u nedelju
Nafta je oslabila treći dan, pošto je ključni tržišni pokazatelj ukazao na zabrinutost zbog prevelike ponude.
31.05.2024
Akcije Aramcoa pale na najniži nivo u više od godinu dana
Akcije kompanije Saudi Aramco pale su na najniži nivo u više od godinu dana.
29.05.2024
Nafta jača dok geopolitički rizici tinjaju pred sastanak OPEC+
Nafta je uvećala rast pošto je još jedan napad na brod u Crvenom moru doprineo pojačanim geopolitičkim tenzijama na Bliskom istoku uoči sastanka OPEC+.
29.05.2024
Cene sirove nafte su nedavno pale zbog lošijih ekonomskih izgleda u Kini, najvećem potrošaču nafte na svetu. Na pad cene su uticala i predviđanja u vezi sa odlukama centralnih banaka. Fjučersi Brent su 31. maja dostigli 81,62 dolara za barel, što je pad od 7,1 odsto za mesec dana.
Smanjenja OPEC+ za otprilike dva miliona barela dnevno, koja su ove godine odigrala ključnu ulogu u održavanju cena sirove nafte iznad 80 dolara po barelu, trebalo bi da isteknu krajem juna. Ta ograničenja će se nastaviti potpuno do trećeg kvartala, a zatim će se postepeno ukidati u narednih 12 meseci, navodi se u saopštenju saudijskog ministarstva energetike.
Inače, dobrovoljna smanjenja Organizacije zemalja izvoznica nafte i njenih saveznika predstavljaju dodatak ranijem sporazumu cele grupe koji ograničava proizvodnju sirove nafte na oko 39 miliona barela dnevno, koji traje do kraja ove godine. Grupa je takođe pristala da produži taj dogovor do kraja 2025. godine, navodi se u saopštenju na sajtu OPEC-a. Ujedinjeni Arapski Emirati, koji su mnogo investirali u nove naftne projekte poslednjih godina, dobili su povećanje od 300.000 barela dnevno u cilju proizvodnje za sledeću godinu.
Niže cene nafte donele su izvesno olakšanje centralnim bankama koje se bore sa upornom inflacijom, ali ugrožavaju prihode za proizvođače kao što je Saudijska Arabija. Kraljevini su potrebne cene blizu 100 dolara po barelu da finansira ambiciozne planove potrošnje prestolonaslednika, procenjuje Međunarodni monetarni fond. Uporedo sa sastankom OPEC+, saudijska vlada je završila prodaju udela od 12 milijardi dolara u državnom naftnom gigantu Aramco, prikupljajući sredstva za plaćanje plana masovne ekonomske transformacije.