Rusija konačno smanjuje izvoz sirove nafte, u najpovoljnijem mogućem trenutku. Moskva se obavezala da će sledećeg meseca ograničiti isporuke na svetska tržišta za 500.000 barela dnevno. To je demonstracija jedinstva sa kolegom iz grupe OPEC+, Saudijskom Arabijom, ali i pokušaj da se odgovori na višemesečna pitanja o tome da li je Rusija zaista mogla da smanji proizvodnju nafte - kako je najavljeno u februaru - dok je istovremeno povećala izvoz sirove nafte.
Avgust daje Moskvi savršenu priliku da učini ove važne gestove uz minimalne troškove. Kompanije mogu da preusmere naftu sa izvoznih terminala na domaće rafinerije, koje će raditi jačim intezitetom zahvaljujući završetku prolećnog održavanja i periodu izdašnih državnih subvencija.
U stvari, Rusija bi trebalo da bude u stanju da postigne svoj izvozni cilj bez potrebe za dodatnim rezovima proizvodnje.
Opširnije
Ruski prihodi od nafte i gasa pali su za više od četvrtine u junu
Ruski prihodi od nafte i gasa su se prošlog meseca smanjili za više od četvrtine usled nižih cena sirove nafte i ograničenih tokova gasa u Evropu.
05.07.2023
Gde je nestao sav taj ruski gas?
Veći deo postojeće ruske infrastrukture za izvoz gasa usmeren je na zapad.
29.06.2023
Nafta raste nakon nestabilne sesije izazvane ruskom krizom
Cene nafte su u utorak blago porasle nakon nestabilne sesije u ponedeljak koja je usledila nakon kratke oružane pobune u Rusiji.
27.06.2023
Rusija podiže preradu sirove nafte na najviši nivo u poslednja dva meseca
Ruske rafinerije podigle su obim prerade sirove nafte na najviši nivo u poslednjih devet nedelja, jer se sezona održavanja u zemlji bliži kraju.
19.06.2023
"Nastojeći da ojača svoje veze sa Saudijskom Arabijom, Rusija je spremna da ispuni svoje obećanje o smanjenju izvoza", rekao je Viktor Katona, glavni analitičar sirove nafte u kompaniji Kpler Ltd. "Smanjenje izvoza od 500.000 barela dnevno biće potpuno apsorbovano segmentom domaće prerade."
Ruski zvaničnici su u više navrata govorili da je smanjenje proizvodnje u zemlji za 500.000 barela dnevno sprovedeno u martu. Ali nema zvaničnih podataka koji bi to potvrdili - brojke su klasifikovane u aprilu - a podaci o praćenju tankera pokazuju da izvoz stalno raste od tog meseca do sredine maja.
Ovo se dešavalo upravo u trenutku kada je Saudijska Arabija vršila dodatne dobrovoljne rezove proizvodnje, što je navelo neke posmatrače tržišta da zaključe da kraljevstvo snosi najveći deo tereta balansiranja svetskog tržišta sirove nafte. Iako Rijad nikada nije javno doveo u pitanje verodostojnost tvrdnji Moskve o rezultatima, on je pozvao na veću transparentnost.
Saudijski ministar energetike princ Abdulaziz bin Salman rekao je prošle nedelje u Beču da je ruska najava o avgustovskim tokovima nafte "smislenija" jer se odnosi na izvoz.
Pošiljke ruske nafte morskim transportom počinju da pokazuju znake pada. Izvoz iz zapadnih luka zemlje u četiri nedelje do 9. jula je prvi put pao znatno ispod prosečnog februarskog nivoa, nakon što je obim narastao između tih meseci, pokazuju podaci o praćenju plovila koje je nadgledao Bloomberg i koji su potkrepljeni drugim izvorima podataka.
Rystad Energy A/S očekuje da će ruske dnevne isporuke nafte sledećeg meseca pasti na 3,1 do 3,2 miliona barela, u poređenju sa oko 3,7 miliona barela u aprilu i maju. Manje sirove nafte će biti utovareno u tankere za izvoz zbog "sezonskog povećanja korišćenja rafinerija" u zemlji, kaže viši analitičar tržišta nafte Viktor Kurilov.
Početkom jula domaće stope prerade nafte dostigle su maksimum na 12-nedeljnom nivou, prema proračunima Bloomberga na osnovu statistike industrije.
Te rafinerije primaju državne subvencije za prodaju benzina i dizela kod kuće koje su u proseku iznosile milijardu dolara mesečno u prvoj polovini godine, prema proračunima Bloomberga na osnovu podataka ministarstva.
Kada je zamenik premijera Aleksandar Novak najavio smanjenje izvoza od 500.000 barela dnevno, on nije dao osnovu za prilagođavanje. To otežava procenu koliko će sirove nafte ta zemlja zaista isporučiti u inostranstvo u avgustu, kao i uticaj na cene.
"Svodi se na to koliko ruskih buradi će biti uklonjeno", rekao je Giovanni Staunovo, analitičar UBS Group AG. "Ako je osnovna linija izvoz kao što je bio u maju, uticaj će verovatno biti skroman" jer su isporuke u tom mesecu bile tako visoke, rekao je on.
Ako Rusija nadoknadi smanjenje izvoza sirove nafte povećanjem isporuka rafinisanih goriva iz svojih domaćih rafinerija, efekat bi mogao biti još skromniji, rekao je on.
Cena nafte je porasla otkako su Moskva i Rijad najavili avgustovska smanjenja. Vodeća ruska nafta ural popela se u utorak na 59,98 dolara po barelu, na ivici gornje cene koju je nametnula G7. Nafta brent skočila je iznad 80 dolara po barelu prvi put od maja, ali je međunarodna referentna vrednost ove godine i dalje niska.
Mogućnosti za Rusiju da smanji izvoz nafte, a da ipak zadrži proizvodnju uglavnom netaknutu je mala. Pravi test spremnosti Moskve da žrtvuje obim prodaje doći će u septembru. Tada ministarstvo finansija planira da prepolovi velikodušne subvencije za gorivo i zadrži ih na tom nivou do 2026. godine, navodi ruski list Komersant. Ova promena će ponovo izazvati apetit za naftom među domaćim rafinerijama, koje teško da će moći da podignu domaće cene benzina ili dizela kako bi nadoknadile izgubljene podsticaje, rekao je Mikhail Turukalov, nezavisni američki analitičar za naftne proizvode. Kao rezultat toga, ruske kompanije će biti više zainteresovane za prodaju na međunarodnim tržištima, pod uslovom da vlada ne uvede izvozne kvote, rekao je on.
Ruske rafinerije će takođe biti na vrhuncu sezone jesenjeg održavanja sredinom septembra, rekao je Turukalov. U tom trenutku dnevna prerada sirove nafte u zemlji može pasti na 4,76 miliona do 5,1 milion barela, u poređenju sa 5,35 miliona do 5,57 miliona u avgustu, procenio je on na osnovu preliminarnih planova održavanja postrojenja.
Ovi faktori bi produžavanje smanjenja izvoza nakon avgusta učinili još bolnijim za Rusiju, smatraju Kpler i Rystad Energy.
Smanjenje prekomorskih isporuka u septembru "zahtevalo bi dalje smanjenje proizvodnje", rekao je Kurilov iz Rystada. "Kao što smo videli, Rusija to ne može brzo da uradi."