Nafta je krenula ka najvećem nedeljnom rastu od početka aprila, nakon što je Rusija nagovestila da će produžiti ograničenja izvoza, a zalihe u Sjedinjenim Američkim Državama (SAD) dodatno pale.
West Texas Intermediate bio je stabilan iznad 83 dolara za barel, gotovo za pet odsto više ove nedelje. Moskva se dogovorila s partnerima iz OPEC+ o daljim rezovima izvoza, a detalji će biti objavljeni sledeće sedmice, kazao je zamenik premijera Aleksandar Novak. Trgovci očekuju sličnu objavu iz Saudijske Arabije.
Opširnije
Rusija se dogovorila sa OPEC+ o daljem smanjenju izvoza nafte
Rusija se dogovorila sa OPEC+ o daljim rezovima u izvozu nafte i saopštiće svoje korake sledeće nedelje.
31.08.2023
Cena nafte nastavila da raste nakon što su američke zalihe zabeležile pad
Cena nafte nastavila je da raste, a podstaknuta je padom američkih zaliha.
31.08.2023
Od Saudijske Arabije se očekuje da ponovo produži smanjenje proizvodnje nafte
Očekuje se da će Saudijska Arabija produžiti smanjenje isporuke nafte od milion barela i u oktobru.
30.08.2023
Porast cene nafte zbog smanjenja zaliha u SAD
Cena nafte na svetskom tržištu je napredovala peti dan zbog znakova još jednog značajnog smanjenja zaliha u SAD i živahnog raspoloženja na širim tržištima.
30.08.2023
Cena nafte se stabilizuje dok trgovci traže znake potražnje
Cena nafte na svetskom tržištu se stabilizovala kako su tržišta kapitala rasla, a trgovci su čekali sledeći niz naznaka o izgledima za potražnju sirove nafte u SAD i Kini.
29.08.2023
'Regulacija cena goriva je i dalje opravdana'
Politika diktira tržište nafte i gasa.
29.08.2023
S Organizacijom zemalja izvoznica nafte i njenim saveznicima koji su smanjili isporuke kako bi ponovo uspostavili ravnotežu na tržištu, američke zalihe sirove nafte su se smanjivale. Vladini brojevi ove sedmice su pokazali smanjenje od više od 10 miliona barela, što je smanjilo zalihe na najniži nivo od decembra.
Ovonedeljni skok cena nafte pomogao je američkoj referentnoj vrednosti da ograniči treći uzastopni mesečni rast, što je najduži niz dobitaka od sredine 2022. Dodatna podrška cenama došla je od špekulacija da Federalne rezerve (Fed) možda neće posegnuti za dodatnim povećanjem stope. U međuvremenu u Aziji, Peking je preduzeo više koraka da bi podržao svoju posrnulu privredu, poboljšavajući izglede za potrošnju energije.
"Tržište nafte još se trguje po logici ograničene ponude", rekao je Gao Mingyu, glavni energetski analitičar SDIC Essence Futures Co. sa sedištem u Pekingu, navodeći poteze Moskve i OPEC+ saveznika Rijada. Bilo je i nekih pozitivnih znakova u kineskoj privredi, uključujući sektor nekretnina, kaže Gao.
Cene:
WTI za isporuku u oktobru bio je za 0,1 odsto viši, na 83,73 dolara za barel u 11.01 ujutro u Singapuru.
Brent za obračun u novembru ojačao je za 0,2 odsto na 86,96 dolara po barelu.