Očekuje se da će Saudijska Arabija produžiti smanjenje isporuke nafte od milion barela i u oktobru, jer nastoji da podigne cene u uslovima posrnulog ekonomskog okruženja.
Iako se globalna tržišta sirove nafte zaoštravaju jer se potražnja penje prema rekordnim nivoima, letnji rast cena je zastao zbog sve veće zabrinutosti oko ekonomskog rasta u Kini. Povlačenje predstavlja rizik za Rijad, čije su devizne rezerve pale na najniži nivo od 2009.
Saudijci su uveli dodatno ograničenje snabdevanja u julu - pored smanjenja koje su već napravili sa partnerima u alijansi OPEC+ - i razmatraju njegovo produženje na mesečnoj osnovi.
Opširnije
Skuplji dizel je upozorenje pred rast zimske tražnje
Smanjenje proizvodnje sirove nafte u Saudijskoj Arabiji se oseća i na tržištu dizela.
21.08.2023
Kina kupuje najviše iranske nafte u poslednjoj deceniji
Kineski uvoz sankcionisane iranske nafte je na najvišem nivou u poslednjih 10 godina jer rastuće svetske cene čine sniženu sirovu naftu privlačnijom, prema podacima kompanije Kpler.
19.08.2023
Rusija podiže carinu na izvoz nafte zbog visokih cena
Rusija će podići izvozne dažbine za proizvođače nafte u septembru na najviši nivo ove godine.
15.08.2023
Globalna potražnja za naftom rekordna uprkos zelenoj tranziciji
Svetska potražnja za naftom porasla je na rekordno visok nivo zbog velike potrošnje u Kini i na drugim mestima, što ukazuje da bi cene mogle da porastu, saopštila je IEA.
11.08.2023
(Ne)uspešne cake dunavskih krijumčara goriva
Od početka 2023. srpski carinici su na rekama onemogućili krijumčarenje oko 40 tona naftnih derivata.
17.08.2023
Aramco povećava dividendu na 29,4 milijarde dolara
Saudi Aramco, najveći svetski izvoznik nafte, povećao je svoju dividendu na 29,4 milijarde dolara, uključujući deo isplate vezan za učinak.
07.08.2023
Nakon rekordne 2022, profiti energetskih kompanija prepolovljeni
Dok su tokom prošlogodišnje energetske krize gotovo svi sektori finansijski potonuli, za energetski sektor može se reći da je jedini procvetao.
02.08.2023
Dvadeset od 25 trgovaca i analitičara koje je anketirao Bloomberg predviđaju da će Rijad nastaviti sa tom merom još najmanje mesec dana. Nekoliko delegata iz Organizacije zemalja izvoznica nafte i njenih saveznika predviđa isti ishod.
"Mislim da još uvek nisu spremni da popuste – još uvek postoji mnogo makroekonomske neizvesnosti, a posebno kineske ljutnje", rekao je Bob McNally, predsednik konsultantske kompanije Rapidan Energy Group iz Vašingtona i bivši zvaničnik Bele kuće.
Cene nafte su u Londonu ranije ovog meseca skočile na šestomesečni maksimum iznad 88 dolara po barelu, ali su od tada splasnule jer se Kina, najveći svetski uvoznik nafte, bori sa krizama od nezaposlenosti mladih do previranja u svojoj imovinskoj i bankarskoj industriji. Fjučersi na naftu brent trgovali su se u sredu blizu 86 dolara po barelu.
Samo četvoro anketiranih predviđa da će Rijad smanjiti obim od milion barela na manji obim, a samo jedan je rekao da će odustati od te mere. Niko ne očekuje da će Rijad iskoristiti opciju povećanja obima smanjenja proizvodnje, iako su to najavili ranije ovog meseca.
Obično Saudijci svoju odluku o produženju objavljuju saopštenjem objavljenom u državnim medijima prve nedelje u mesecu.
"Tržište je i dalje krhko, posebno sa predstojećim održavanjem rafinerije u oktobru", rekao je Gary Ross, iskusni konsultant za naftu koji je postao menadžer hedž fondova u kompaniji Black Gold Investors LLC. "Bez nastavka potpunog smanjenja u oktobru, Saudijci bi rizikovali da cena brenta padne na 70 dolara – što ne žele da vide."
Trgovci takođe čekaju da vide sledeće korake druge članice OPEC+, Rusije.
Iako većina zemalja OPEC+ nije bila u stanju da pomogne Saudijcima da naprave dublje smanjenje snabdevanja, Moskva se sa zakašnjenjem pridružila. Rusija je prvobitno obećala da će ograničiti izvoz za 500.000 barela dnevno u avgustu, a zatim je rekla da će smanjiti ovo smanjenje u septembru na 300.000 barela dan.
Potpuna alijansa OPEC+ od 23 zemlje trebalo bi da se sastane krajem novembra kako bi razmotrila politiku proizvodnje za 2024.
- U pisanju teksta pomogli Fiona MacDonald, Alfred Cang i Yongchang Chin.