Svetska potražnja za naftom porasla je na rekordno visok nivo zbog velike potrošnje u Kini i na drugim mestima, što ukazuje da bi cene mogle da porastu, saopštila je Međunarodna agencija za energiju (IEA).
U junu je svetska potrošnja prvi put dostigla 103 miliona barela dnevno, a ovog meseca bi mogla biti i veća, navodi IEA.
Kako su Saudijska Arabija i njeni partneri iz OPEC smanjili izvoz, tržište oseća efekat manjih zaliha.
Opširnije
Nedeljni dobici nafte blede dok posmatrači tržišta čekaju izveštaj IEA
Cena nafte na svetskom tržištu je na putu da završi nedelju sa neznatnim promenama.
11.08.2023
Geopolitika od Srbije pravi potencijalno žarište za šverc goriva
Sa eskalacijom situacije u Ukrajini prošle godine, stanje sa energentima počelo je da se komplikuje.
08.08.2023
Ruska nafta izvezena u Indiju najjeftinija od početka rata
Prosečna cena iskrcavanja ruske sirove nafte na indijske obale u junu bila je najniža od invazije Moskve na Ukrajinu pre više od godinu.
07.08.2023
Aramco povećava dividendu na 29,4 milijarde dolara
Saudi Aramco, najveći svetski izvoznik nafte, povećao je svoju dividendu na 29,4 milijarde dolara, uključujući deo isplate vezan za učinak.
07.08.2023
Saudijci produžili smanjenje proizvodnje nafte za još jedan mesec
Saudijska Arabija je produžila jednostrano smanjenje proizvodnje nafte za još mesec dana i saopštila da bi se ovo smanjenje moglo dalje produžiti ili čak produbiti.
03.08.2023
Nakon rekordne 2022, profiti energetskih kompanija prepolovljeni
Dok su tokom prošlogodišnje energetske krize gotovo svi sektori finansijski potonuli, za energetski sektor može se reći da je jedini procvetao.
02.08.2023
"Potražnja za naftom je rekordno visoka zbog povećanog letnjeg vazdušnog saobraćaja, povećane upotrebe nafte za proizvodnju električne energije i povećane kineske aktivnosti u petrohemijskoj industriji. Zalihe nafte i naftnih derivata se snažno smanjuju, a posledice će se osetiti još snažnije na jesen", ističe IEA.
U Londonu je ove nedelje nafta dostigla najvišu cenu u poslednjih šest meseci, na 88 dolara.
Podaci IEA pokazuju da je, uprkos dokazima o globalnom zagrevanju, potrošnja nafte veća nego ikad. Kina će ove godine biti odgovorna za 70 odsto povećanja potražnje, ali najnovijem povećanju doprinose i razvijene zemlje.
Prema IEA, energetska tranzicija ka zelenoj energiji trebalo bi da se oseti sledeće godine, kada bi globalno povećanje potražnje za naftom zbog kvalitetnijih vozila i sve većeg broja električnih automobila trebalo da bude prepolovljeno na milion barela dnevno.
"U međuvremenu, zalihe u razvijenim zemljama na svetskim tržištima su oko 115 miliona barela ispod petogodišnjeg proseka. U drugoj polovini godine trebalo bi da se smanjuju po stopi od čak 1,7 miliona barela dnevno", ukazuje izveštaj IEA.
Glavni svetski potrošači kritikovali su Saudijce i OPEC+ zbog smanjenja izvoza, upozoravajući da bi ponovni rast inflacije mogao da ugrozi globalni oporavak, ali Rijad samo kaže da može dalje da smanji proizvodnju ako bude potrebno.
U julu je OPEC smanjio proizvodnju na najniži nivo u skoro dve godine.
Predviđa se da će potražnja za četvrti kvartal biti nešto niža od prošlomesečnog izveštaja, ali će i dalje zahtevati da 13 zemalja članica naftnog kartela proizvode 29,8 miliona barela dnevno, što je povećanje sa 27,9 miliona barela dnevno u julu, prema IEA.
"Ako OPEC zadrži trenutnu situaciju, zalihe će pasti uz rizik rasta cena", upozorava IEA.
Američka nafta West Texas Intermediate trgovala se po ceni od 88 dolara za barel, uglavnom bez jačih nedeljnih kretanja.
Trgovci gledaju, između ostalog, na šire ekonomske perspektive u kontekstu rasta kamata, a određeni efekat bi mogli da imaju i pokušaji relaksacije odnosa Vašingtona i Teherana, koji bi mogli da iznesu i iransku burad na svetsko tržište.