Saudijska Arabija će produžiti jednostrano smanjenje proizvodnje za mesec dana, ograničavajući tako zalihe energenta i pored toga što se očekuje stezanje tržišta. Vrednost sirove nafte u Londonu je zabeležila rast od dva odsto.
Smanjenje proizvodnje za milion barela dnevno koje je počelo ovog meseca, i koje se nadovezuje na postojeća ograničenja koja je uveo OPEC+, nastaviće se i u avgustu, a moglo bi da traje i duže, kako se navodi u saopštenju saudijske državne novinske agencije Saudi Press Agency. Smanjenja će svesti saudijsku proizvodnju na oko devet miliona barela dnevno, što je najniži nivo u poslednjih nekoliko godina, zbog čega će biti smanjen i obim prodaje, koja je zahvaljujući višim cenama donosila tek male nagrade.
"Suočena sa malo poverenja investitora i veoma uskim opsegom trgovanja, Saudijska Arabija praktično nije imala drugu opciju osim da produži smanjenje proizvodnje", rekao je Viktor Katona, glavni analitičar sirove nafte u kompaniji za tržišno obaveštavanje Kpler Ltd.
Opširnije
Nakon rekordnih gubitaka, cena nafte se stabilizuje
Treći kvartal mnogi posmatrači tržišta smatraju kritičnim periodom.
03.07.2023
Cena nafte stabilna nakon pada zaliha u SAD
Brent za avgust skliznuo je 0,4 odsto na 73,70 dolara po barelu.
29.06.2023
OPEC, kao i naftna industrija - na zalasku
WTI nafta će kraj 2023. godine dočekati sa cenom od 75 dolara po barelu, pokazali su rezultati nove Bloombergove MLIV ankete.
28.06.2023
Nafta pobeđuje strahove ulagača i nadoknađuje gubitke
Kineska privreda se sporo oporavlja, Fed pritiska, a i otporni ruski izvoz dodatno doprinosi pritiscima na cene.
28.06.2023
Slaba potražnja u Kini zaustavila je cene sirove nafte na nivou od 75 dolara po barelu, što je ispod vrednosti koja je Saudijskoj Arabiji potrebna da bi pokrila budžet. U borbi sa ovim padom, produžetak smanjenja nije iznenađenje, posebno ako se uzime u obzir da su skoro svi trgovci i analitičari koje je anketirao Bloomberg predviđali ovakav ishod.
Očekivalo se da će cene nafte ove godine zabeležiti veliki rast. One su, međutim, splasnule zbog bojazni povezanih sa ekonomijom nakon poslednjih povećanja kamatnih stopa. Očekuje se da će zalihe nastaviti da se smanjuju u drugoj polovini godine. Međutim, analitičari sa Wall Streeta, među kojima su i oni iz Goldman Sachsa i Morgan Stanleya, napustili su ranije projekcije rasta cene sirove nafte do 100 dolara po barelu.
Rusija najavljuje smanjenje izvoza
Rusija planira da smanji tokove izvoza sirove nafte sledećeg meseca u nastojanju da održi ravnotežu globalnog tržišta, rekao je zamenik premijera Aleksandar Novak.
Saopštenje je usledilo ubrzo nakon što je Saudijska Arabija, ključni saveznik Rusije u grupi OPEC+, rekla da će produžiti svoje dobrovoljno smanjenje proizvodnje od milion barela dnevno do avgusta.
"Rusija će dobrovoljno smanjiti snabdevanje naftom u avgustu za 500.000 barela dnevno smanjenjem izvoza te količine na svetska tržišta", rekao je Novak u komentarima koje je objavila njegova pres služba, ne iznoseći detalje.
Iako se izjava od ponedeljka odnosila na izvoz, Rusija se ranije ove godine obavezala da će smanjiti proizvodnju nafte za 500.000 barela dnevno u odnosu na februarski početni limit i zadržati taj nivo do 2024.
Šta god je neophodno
U teoriji, produženo ograničenje ponude ne bi trebalo da bude potrebno jer će globalna tržišta nafte izgledati zaoštrena tokom druge polovine godine. Odeljenje za istraživanje OPEC sa sedištem u Beču predviđa da su svetske zalihe nafte već na putu da se iscrpe brzinom od oko dva miliona barela dnevno.
Ipak, mere koje su Rijad i Moskva otkrili u ponedeljak sugerišu da su oprezni u pogledu narativa o sve zaoštrenijem tržištu. Kada je prošlog meseca prvi put najavio dodatna smanjenja proizvodnje, saudijski ministar energetike princ Abdulaziz bin Salman rekao je novinarima da će "učiniti sve što je potrebno da unese stabilnost na ovo tržište".
Nacije potrošača poput Sjedinjenih Američkih Država kritikovale su Organizaciju zemalja izvoznica nafte i njene saveznike zbog njihove politike ograničavanja zaliha, optužujući kartel za pogoršanje inflacije i ugrožavanje krhkog ekonomskog oporavka. Međunarodna agencija za energetiku osudila je tu grupu zbog "opsade" ugroženih potrošača.
Saudijci su u svom saopštenju nagovestili da su moguća dalja produženja, a princ Abdulaziz — koji će se u sredu obratiti na energetskoj konferenciji koju je u Beču organizovao OPEC — obećao je da će trgovce držati u "neizvesnosti" u pogledu budućih planova.
"Sada ima malo špekulativnih šortsova koji bi opravdali ekstremno negativnu poziciju koju su zauzeli, tako da bi saudijske mere trebalo da pomognu u normalizaciji pozicioniranja na tržištu", rekao je Paul Horsnell, šef istraživanja robe u Standard Chartered Plc.
(Ažurirano informacijom o odluci Rusije i istraživanjem OPEC)