Saudijska Arabija produžila je jednostrano smanjenje proizvodnje nafte za još tri meseca, jer nastoji da podrži cene nafte na krhkom globalnom tržištu.
Lider Organizacije zemalja izvoznica nafte nastaviće smanjenje od milion barela dnevno do decembra, navodi se u saopštenju koje je objavila državna saudijska novinska agencija. Taj potez će zadržati proizvodnju na oko devet miliona barela dnevno, što je najniži nivo u poslednjih nekoliko godina.
Globalno tržište sirove nafte se polako zaoštrava jer se potražnja penje prema rekordnim nivoima, a letnji rast cena je nastavljen uprkos rastućoj zabrinutosti zbog ekonomskog rasta u Kini.
Opširnije
Nafta zadržala rast dok trgovci čekaju sledeće poteze OPEC+
Naftom na svetskom tržištu trguje se blizu najvišeg nivoa ove godine, a nakon skoka podstaknutog smanjenjem isporuke OPEC+ koji je zaoštrio tržište.
05.09.2023
Cena nafte dostigla najviši nivo od novembra
Cena nafte se stabilizovala nakon što je dostigla najviši nivo od novembra, zbog očekivanja da će smanjenje ponude zategnuti tržište.
04.09.2023
Rusija se dogovorila sa OPEC+ o daljem smanjenju izvoza nafte
Rusija se dogovorila sa OPEC+ o daljim rezovima u izvozu nafte i saopštiće svoje korake sledeće nedelje.
31.08.2023
Od Saudijske Arabije se očekuje da ponovo produži smanjenje proizvodnje nafte
Očekuje se da će Saudijska Arabija produžiti smanjenje isporuke nafte od milion barela i u oktobru.
30.08.2023
Skuplji dizel je upozorenje pred rast zimske tražnje
Smanjenje proizvodnje sirove nafte u Saudijskoj Arabiji se oseća i na tržištu dizela.
21.08.2023
Potez Saudijaca je premašio očekivanja tržišta. Dvadeset od 25 trgovaca i analitičara koje je Bloomberg anketirao prošle nedelje predvidelo je da će dodatno smanjenje biti nastavljeno još jedan dodatni mesec.
Saudijci su uveli svoje dodatno ograničenje snabdevanja u julu, što je bilo još jedno smanjenje pored smanjenja dogovorenog sa partnerima u alijansi OPEC+. S obzirom da većina članova koalicije već trpi gubitke proizvodnje zbog nedovoljnih investicija i operativnih poremećaja, Rijad je odlučio da napravi uglavnom solo inicijativu da podrži cene.
Glavne nacije potrošača kritikovale su Rijad i njegove partnere zbog intervencije, baš kada se globalna potražnja za gorivom penje prema rekordnim nivoima, a zalihe se iscrpljuju. Ponovljeni skok inflacije stisnuo bi potrošače i ugrozio oporavak, upozoravaju.
Dok Vašington nastoji da spreči pretnju skoka cene benzina od četiri dolara po galonu, američki zvaničnici priznaju da su postepeno ublažili neke sankcije Iranu u vezi sa naftom, dozvoljavajući članici OPEC+ da doda više barela na tržište. Kao rezultat toga, iranske isporuke Kini dostižu najveći nivo u poslednjoj deceniji.
Saudijce je odbrana tržišta cene nafte koštala. Kraljevina je pretrpela najoštrije smanjenje na projekcije ekonomskog rasta od strane Međunarodnog monetarnog fonda zbog obima prodaje koje gubi. Ipak, čini se da je ovo prihvatljiva cena za kraljevstvo, kojem će možda biti potrebna cena nafte od skoro 100 dolara po barelu da bi pokrila ambiciozne projekte potrošnje prestolonaslednika Mohammed bin Salmana, navodi Blumberg Economics.
"Nema znakova da će Saudijska Arabija odstupiti od svoje trenutne strategije cena iznad količine", rekao je Bjarne Schieldrop, glavni analitičar robe u SEB AB. "Cena nad obimom je naziv igre."