Kineski uvoz sankcionisane iranske nafte je na najvišem nivou u poslednjih 10 godina jer rastuće svetske cene čine sniženu sirovu naftu privlačnijom, prema podacima kompanije Kpler.
Iran je ove godine pojačao izvoz nafte jer je postao geopolitički pouzdaniji, a većina isporuka ide ka Kini. Čini se da ublažavanje istrage Pekinga o uvozu mešavine bitumena, u koju se ponekad prikriva iranska nafta, takođe ubrzava prolazak tereta kroz carinu, kažu trgovci koji su uključeni u tržište.
Kina, koja je najveći svetski uvoznik nafte, ovog meseca će uzimati iz Irana oko 1,5 miliona barela sirove nafte dnevno, prema proceni Kplera. To je više u poređenju sa prosekom od 917.000 barela dnevno u prvih sedam meseci ove godine i najviše od 2013, dokle dosežu Kplerovi podaci.
Opširnije
Cena nafte se stabilizuje posle dvodnevnog pada
Cena nafte na svetskom tržištu se stabilizovala nakon dvodnevnog pada pošto su procene industrije ukazivale na niže zalihe u SAD, uz znake zaoštrenijeg tržišta.
16.08.2023
Rusija podiže carinu na izvoz nafte zbog visokih cena
Rusija će podići izvozne dažbine za proizvođače nafte u septembru na najviši nivo ove godine.
15.08.2023
Globalna potražnja za naftom rekordna uprkos zelenoj tranziciji
Svetska potražnja za naftom porasla je na rekordno visok nivo zbog velike potrošnje u Kini i na drugim mestima, što ukazuje da bi cene mogle da porastu, saopštila je IEA.
11.08.2023
Geopolitika od Srbije pravi potencijalno žarište za šverc goriva
Sa eskalacijom situacije u Ukrajini prošle godine, stanje sa energentima počelo je da se komplikuje.
08.08.2023
Ruska nafta izvezena u Indiju najjeftinija od početka rata
Prosečna cena iskrcavanja ruske sirove nafte na indijske obale u junu bila je najniža od invazije Moskve na Ukrajinu pre više od godinu.
07.08.2023
Saudijci produžili smanjenje proizvodnje nafte za još jedan mesec
Saudijska Arabija je produžila jednostrano smanjenje proizvodnje nafte za još mesec dana i saopštila da bi se ovo smanjenje moglo dalje produžiti ili čak produbiti.
03.08.2023
Nakon rekordne 2022, profiti energetskih kompanija prepolovljeni
Dok su tokom prošlogodišnje energetske krize gotovo svi sektori finansijski potonuli, za energetski sektor može se reći da je jedini procvetao.
02.08.2023
Skok referentne nafte brent od kraja juna povećava potražnju za naftom po sniženoj ceni, a koju većinom kupuju nezavisne rafinerije grupisane u provinciji Šandung. Dve glavne iranske sorte trenutno se trguju sa popustima od više od 10 dolara po barelu u odnosu na brent, kažu trgovci, i znatno su jeftinije od ruskih sorti.
"Što su veće paušalne cene, to je bolji odnos rizika i nagrade za rafinerije u Šandungu koje traže iransku naftu", rekao je Homayoun Falakshahi, viši analitičar nafte u Kpleru. Nafta se u podacima kineske vlade često klasifikuje kao da dolazi iz Malezije i ponekad se može prijaviti kao razblažena mešavina bitumena ako je pomešana sa težom venecuelanskom sirovom naftom, rekao je on.
Vlada je u aprilu pokrenula istragu o uvozu sirovine u Šandong, koji je zaustavljao tokove teže sirove nafte iz Irana i Venecuele. Razlozi za istragu su još uvek nejasni, ali je nedavno ublažen, tvrde trgovci.
U međuvremenu, Vortexa, druga kompanija koja prati tokove nafte u Kinu, saopštila je da vidi da ta zemlja ovog meseca uzima oko milion barela iranske nafte dnevno, u poređenju sa rekordnih 1,3 miliona barela u decembru. Kontrastne procene kompanija koje prate tankere mogu biti posledica različitih metoda u analizi tokova.
"Kvote za uvoz sirove nafte i neizvesnost u pogledu standarda uvoza sirove nafte drže pod kontrolom kineski uvoz u avgustu", rekla je Emma Li, analitičarka Vortexa. Deo povećanja iranskog izvoza nafte mogao bi ići u plutajuće skladište, rekla je ona.
Industrija se oslanja na brojke kompanija kao što su Kpler i Vortexa jer kupovine iranske nafte obično nisu uključene u podatke kineske carine, koji ne pokazuju nikakav uvoz od juna 2022.
Iranska sirova nafta se često klasifikuje kao razređena mešavina bitumena i, u skorije vreme, "druga teška nafta". Uvoz ostalih teških ulja je u junu u odnosu na maj porastao za oko 88 puta, dok je kupovina bitumenske mešavine, prema podacima carine, učetvorostručena. Malezija je najveći snabdevač u obe kategorije.
- U pisanju teksta pomogao Jason Rogers.