Potražnja za naftom u Kini, najvećem svetskom uvozniku, mogla bi da poraste u narednim mesecima nakon što je Peking objavio trgovinske dozvole koje će svojoj ogromnoj rafinerskoj industriji omogućiti da isporučuje više sirove nafte i izvozi više goriva.
Lokalnim rafinerijama i trgovcima su uručene dve odvojene serije kvota za uvoz sirove nafte za ostatak ove godine i početak 2023, kao i kvota za izvoz goriva od 15 miliona tona, prema konsultantu za industriju JLC. Ti potezi će verovatno povećati potražnju za naftom u Kini jer prerađivači grabe isporuke da bi iskoristili dodatne kvote, tvrde trgovci koji učestvuju na tržištu.
Očekivani rast kineske potrošnje nafte dok rafinerije podižu operativne stope može pomoći u podršci globalnim cenama koje su nedavno pale na najniži nivo od januara, pošto su trgovci izbegavali naftu. Kineska potražnja za sirovom naftom je ove godine smanjena jer se rast usporava usled stalnih blokada zbog kovida 19.
Opširnije
EU podržala paket sankcija Rusiji, uključujući i ograničenje cene nafte
Evropska unija je podržala novi paket sankcija Rusiji.
05.10.2022
Prvi kvartalni gubitak nafte od 2020.
Cena nafte je krenula ka svom prvom kvartalnom gubitku posle više od dve godine.
30.09.2022
Pad cena podstakao je koaliciju proizvođača OPEC+ da smanji proizvodnju. Veliko smanjenje zaliha moglo bi da zaoštri tržište baš u trenutku kada trgovci počinju da mu se više okreću zbog povratka kineskog apetita za naftom.
Da bi iskoristili svoje kvote, kupci mogu kupiti više tereta na kratkim relacijama koji mogu stići do kraja decembra ili kupovati naftu iz Rusije ili Irana, što izbegavaju mnogi zapadni korisnici i neke azijske kolege, kažu trgovci. Spot tržište u Aziji će početi aktivno da trguje bliskoistočnim teretima koji se utovaruju u decembru kasnije ovog meseca i kojima je potrebno tri do četiri nedelje da stignu do Kine.
Promptne razmene ("swaps") u Dubaiju - jedan od pokazatelja nedovoljne ponude - porasle su u sredu na 2,90 dolara po barelu u nazadovanju. To je više za 2,35 dolara po barelu u nazadovanju nedelju dana ranije.
Što se tiče izvoza goriva, dodeljeni obim iznosi više od 100 miliona barela, što znači da ako rafinerije žele da iskoriste kvote, treba im da povećaju operativne stope. Očekuje se da će proizvodnja porasti za skoro milion barela dnevno u oktobru i novembru, rekao je industrijski konsultant FGE.
Da bi to uradile, rafinerije će morati da kupuju naftu na kratkim relacijama, koristeći komercijalne zalihe, navodi FGE u belešci od četvrtog oktobra. "Nismo do sada čuli za bilo kakvo izdavanje SPR-a (strateške rezerve) od kineske vlade, ali to i dalje vidimo kao mogućnost", kaže se u belešci, misleći se na zalihe koje kontroliše država.