Londonska berza metala (LME) suočila se sa burom kritika ove godine, a uskoro će postati još gore.
Berza stara 145 godina već je pod udarom regulatora i tuže je hedž fondovi i vlasnički trgovci zbog rukovanja smanjenjem nikla u martu. Sada se kreće ka još jednom sukobu - ovog puta oko toga da li da se zabrani rusko snabdevanje, u debati koja polarizuje svet metala.
Istraživanje trgovaca na tržištu aluminijuma koje je sproveo Bloomberg ukazuje na to da je sektor podeljen. Dok mnogi potrošači ne žele da uzimaju ruski metal, neki kupci specijalizovanih ruskih proizvoda teško mogu da izbegnu da ga koriste. Najveći američki proizvođač Alcoa Corp. molio je LME da zabrani isporuke iz Rusije, dok je njegov ruski kolega United Co. Rusal International PJSC nagovestio da bi mogao tužiti ako to učini.
Berza je zvanično otvorila diskusiju ranije ovog meseca o tome kako treba da se bavi ruskim metalima, a debata sada dolazi do vrhunca pošto se svetski rudari, trgovci, finansijeri i proizvođači metala okupljaju u Londonu na godišnjoj LME sedmici.
"Svaki potez LME bi imao dalekosežne implikacije na tržišta metala", rekla je strateg ING metala Ewa Manthey. "Bez zabrane, LME rizikuje da izgubi svoju relevantnost kao merilo za globalnu trgovinu metalima. Sa zabranom, globalni trgovinski tokovi rizikuju poremećaj koji bi mogao trajati godinama."
LME razmatra da preduzme akciju zbog zabrinutosti da bi velike količine neželjenog ruskog metala mogle završiti u skladištu kao poslednje sredstvo, što bi izobličilo svetske referentne cene.
Predlozi LME - koji uključuju potencijalnu zabranu novih isporuka ruskog metala već sledećeg meseca - izazvali su ekstremnu volatilnost, sa cenama koje su skočile za rekord u toku dana, pošto je Bloomberg prvi put izvestio o LME dokumentu prošlog meseca. Dodatno uz uslove trgovanja buretom baruta, Bela kuća takođe razmatra potencijalne mere koje bi mogle da ograniče protok aluminijuma u SAD, ili čak da dovedu do sankcija Rusalu, najvećem dobavljaču van Kine.
U ponedeljak je pet industrijskih udruženja, koja predstavljaju hiljade malih i srednjih industrijskih kompanija u Evropi, pozvalo Evropsku komisiju da interveniše protiv svake zabrane ruskog aluminijuma, upozoravajući da bi takav potez mogao biti razoran.
Podela tržišta
Dok učesnici na tržištu imaju rok do petka da dostave svoje odgovore LME-u, intervjui sa proizvođačima metala, trgovcima i potrošačima pokazuju da ta tema već deli tržište.
Bloomberg je anketirao desetak trgovaca na globalnom fizičkom tržištu aluminijuma, uključujući nekoliko najvećih igrača u poslu. Anketa je pokazala da značajan deo kupaca nije voljan da kupuje ruski metal, ne samo u Evropi, već I u SAD i Aziji. Ali to je takođe pokazalo da i dalje ima mnogo onih koji su voljni da kupe, posebno ako je cena odgovarajuća i finansiranje je dostupno.
Pogoršanje ekonomskih izgleda takođe zamagljuje debatu, jer mnogi proizvođači žele da smanje kupovinu metala svih vrsta. I dok prikuplja mišljenja širom tržišta, LME je pokazao da je posebno zainteresovan za stav potrošača metala.
Neki trgovci kažu da većina njihovih kupaca ne želi ruske isporuke u ugovorima za 2023. Mark Hansen, izvršni direktor trgovačke kuće Concord Resources Ltd., rekao je da oko 90 odsto kupaca za otprilike milion tona aluminijuma koji prodaje odbijaju da kupuju ruski metal.
On je naveo razloge koji uključuju "nedostatak podrške finansijskih institucija brendu Rusal u komercijalnim transakcijama, moralnu zabrinutost zbog rata između Rusije i Ukrajine, očekivanje da će LME izbaciti ruske metale i verovatnoću da će vladine sankcije Rusalu od SAD, EU i Velike Britanije biti neizbežne".
Drugi veliki trgovac aluminijumom, koji je tražio da ne bude identifikovan, rekao je da između 65 odsto i 85 odsto njihovih kupaca širom sveta odbija da kupuje ruski metal po novim ugovorima.
Nijanse
Ali drugi su ponudili sliku sa više nijansi, naglašavajući ekstremne varijacije između sektora i regiona. Na tržištima za neke od Rusalovih specijalizovanijih proizvoda – koji se široko koriste u kritičnim industrijama, uključujući vazduhoplovstvo i odbranu – kaže se da je samosankcionisanje manje rasprostranjeno zbog nedostatka alternativnih dobavljača.
U Japanu, neki veći trgovci odbijaju da kupe ruski aluminijum u predstojećim kvartalnim ugovorima, prema dvojici ispitanika.
Drugi trgovac je rekao da očekuje da bi oko 30 odsto klijenata u Aziji rado prihvatilo da cene budu povoljne, ali nekoliko je reklo da je finansiranje takvih transakcija teško zbog još strožih samosankcionisanja banaka.
Do sada je Rusal - gigantski proizvođač aluminijuma u Rusiji - dobijao naznake kupaca da će kupiti metal u iznosu od 76 odsto planirane proizvodnje za sledeću godinu, pod uslovom da kompanija ne bude pogođena sankcijama, osoba koja je upoznata sa ovim problemom rekla je za Bloomberg.
Iako su neki kupci nagovestili da neće potpisati nove ugovore 2023. godine, to je u velikoj meri nadoknađeno povećanjem prodaje drugim kupcima, uključujući nove kupce u Evropi. Obim prodaje o kom se pregovara opao je za oko 12 odsto do 13 odsto u odnosu na nivoe viđene u istom trenutku u prošlogodišnjoj sezoni, ali to delimično odražava šire ekonomsko usporavanje.
Ruski MMC Norilsk Nickel PJSC se priprema za dvocifreni pad prodaje u Evropi i sprema se da preusmeri više metala u Aziju, kaže neimenovani izvor.
U aluminijumu, značajni izuzeci od tendencija samosankcionisanja uključuju kupce Rusalovih specijalizovanih proizvoda sa dodatom vrednošću, kao što je Constellium SE – koji je ranije ove godine rekao da kupuje oko četiri odsto svog metala iz Rusije. Constellium je odbio da komentariše.
Očekuje se da će Glencore Plc, koji je obnovio dugoročni ugovor o snabdevanju sa Rusalom 2020. godine, vredan 16 milijardi dolara u to vreme, sledeće godine kupiti ogromne količine Rusalovog robnog metala prema ugovoru. Ipak, kao pokazatelj kako ovo pitanje deli industriju, američki proizvođač aluminijuma Century Aluminum Co., u kojem Glencore poseduje 43 odsto udela – poput Alcoa – lobirao je da SAD uvedu sankcije ruskom aluminijumu, prema rečima izvora.
Dok debata na tržištu tinja, trgovci su posmatrali velike količine aluminijuma koje ulaze u sistem LME u protekloj nedelji - nakon čega su usledila dva dana velikih naloga za povlačenje metala. Međutim, veliki deo povećanja nije ruskog porekla, prema izvorima, što znači da zasada nije verovatno da će uticati na debatu.
S obzirom na nedostatak jednoglasnosti, čini se neizbežnim da će LME naljutiti neke učesnike na tržištu, bez obzira na to šta odaberu da rade. Dva trgovca sa velikim učešćem na svetskom tržištu aluminijuma izjavila su da bi podržali manje drastično rešenje koje bi postavilo ograničenja na ruski priliv, a da bi i dalje ostavljala otvorena vrata potrošačima da ga kupe u vremenima oskudnog snabdevanja.
Ipak, ideja o srednjem putu, koju je LME izneo u svom dokumentu za diskusiju, takođe ima klevetnike koji tvrde da bi to bilo teško uspešno primeniti i ostaviti pravila otvorenim za lukave trgovce. Jedan stariji trgovac koga je Bloomberg anketirao rekao je da svako takvo ograničenje rizikuje da napravi više štete nego koristi.