Rusija će podići izvozne dažbine za proizvođače nafte u septembru na najviši nivo ove godine, s ciljem da poveća državni budžet kako cene sirove nafte rastu.
Vlada Rusije planira da sledećeg meseca poveća naplatu izvoza nafte za 21,40 dolara po toni, više za četvrtinu u odnosu na avgust, saopštilo je Ministarstvo finansija ove zemlje u utorak. Ovo povećanje jednako je 2,92 dolara po barelu.
Porezi na naftu predstavljaju ključni izvor prihoda za Rusiju, čiji je budžet opterećen rastom troškova za finansiranje rata u Ukrajini i sankcijama Zapada. Cene sirove nafte porasle su na svetskom nivou zbog smanjenja zaliha OPEC+ i rasta potražnje. Rusija, jedna od glavnih članica u grupi proizvođača, planira da nastavi sa smanjenjem izvoza sledećeg meseca.
Opširnije
Gomila ruskog dizela zaglavljena na moru, najviše od oktobra 2020.
Povećanje zaliha ruskog dizela može pritisnuti stope prerade i proizvodnje sirove nafte.
01.03.2023
Fed i Kina šalju ulagačima u naftu pomešane signale
Fjučersi sirove nafte brent klizili su ka nivou od 83 dolara po barelu nakon pozitivnog učinka u ponedeljak.
21.02.2023
Prvi rezultati ograničenja cene ruske nafte i dalja strategija
Petog decembra stupila je na snagu mera članica EU i G7 o uvođenju ograničenja cene na izvoz ruske nafte morskim putem.
15.01.2023
EU ograničila cenu ruske nafte na 60 dolara
To otvara vrata širem dogovoru sa predstavnicima Grupe Sedam (G7), rekao je za Bloomberg poljski diplomata.
02.12.2022
Ovi faktori pomogli su da se ubrza rast cene ruske sirove nafte iznad granice od 60 dolara po barelu koju je prošle godine postavila Grupa sedam zemalja s namerom da ograniči priliv petrodolara i istovremeno održi snabdevanje na svetskom tržištu.
Prema podacima Ministarstva finansija, glavna naftna mešavina ural u zemlji je u proseku iznosila 70,33 dolara po barelu od 15. jula do 14. avgusta, sa popustom na globalnu brent referentnu naftu od 13,90 dolara.
Izvozna carina samo je jedna od nekoliko dažbina koje naftna industrija zemlje plaća i čini deo ukupnog prihoda od nafte u trenutku kada Rusija završava višegodišnju poresku reformu. Moskva postepeno prebacuje poresko opterećenje sa isporuka u inostranstvo na proizvodnju nafte, a planira i da ukine izvoznu carinu 2024. godine.
Ipak, povećanje carine u američkim dolarima, u kombinaciji sa slabijom rubljom, trebalo bi da pomogne da se u septembru nadoknadi smanjena prodaja ruske nafte u inostranstvu, uz povećanje budžetskih prihoda. Ruska valuta je ove godine bila treća najlošija među konkurentima na tržištima u razvoju. Pala je za 25 odsto u odnosu na dolar.
Kada je ostatak godine u pitanju, ruski dodatni prihodi od prodaje nafte i gasa dostići će, zahvaljujući višim cenama, oko 800 milijardi rubalja (8,1 milijardu dolara) iznad osnovnog nivoa u budžetu, napisao je Maksim Oreškin, glavni ekonomski savetnik predsednika Vladimira Putina, u kolumni koju je u ponedeljak objavila državna novinska agencija Itar-Tass.