Cena nafte je pala, a investitori su bili rastrzani razmišljanjem o daljem mogućem monetarnom zatezanju Federalnih rezervi Sjedinjenih Američkih Država i o povećanoj potražnji u Kini nakon ukidanja politike nulte tolerancije na virus kovid 19.
Fjučersi sirove nafte brent klizili su ka nivou od 83 dolara po barelu nakon pozitivnog učinka u ponedeljak. Tržište je ove godine promenljivo jer su investitori u isto vreme pesimistični zbog efekta podizanja kamatnih stopa Feda na potražnju i optimistični zbog mogućeg porasta tražnje u Kini.
Između ta dva scenarija, fjučersi su skakali i padali u rasponu od 11 dolara po barelu od početka godine. Neki i dalje očekuju da će se brent vratiti na 100 dolara po barelu zbog Kine.
Opširnije
Barkin i Bowman se zalažu za dodatna podizanja stopa u SAD
Michelle Bowman je na događaju u Nešvilu rekla da 'će Fed morati da kamatne stope nastavi da podiže sve dok ne vidi znatniji napredak' po pitanju inflacije.
17.02.2023
Goldman i BofA očekuju da Fed i u junu podigne stope
Investitori sve više veruju da će Fed morati da dodatno podigne stope.
17.02.2023
Finansijski mehuri teško puknu
Premda izgledaju neodrživo, finansijski mehuri mogu da izdrže iznenađujuće dugo.
21.02.2023
Iz kompanije Goldman Sachs Group Inc. još jednom su ponovili da veruju da će cene sirovina ove godine rasti, ali izgleda kao da investitori i dalje očekuju jasnije znake da se Kina privredno oporavlja. Nivo izvoza iz Rusije u Kinu je u prethodnom mesecu bio na najvišem nivou od početka invazije na Ukrajinu.
Ulagači sada čekaju zapisnik sa poslednjeg Fedovog sastanka, a izveštaj će biti objavljen u sredu. On će, zajedno sa podacima o ličnoj potrošnji koji će biti objavljeni u petak, dalje odrediti pravac debate o monetarnoj politici.
"Bilo kakvi komentari koji ukazuju na moguće dalje zatezanje monetarne politike mogli bi biti katalizator za dodatni pritisak na naftu", rekao je Yeap Jun Rong, strateg za tržišta u IG Asia Pte Ltd. Cene krenule naviše usled sve većih šansi da se poboljša odnos ponude i tražnje (koje koincidiraju sa oporavkom Kine), dodao je.
Cene:
Aprilski brent je nazadovao za 1,1 odsto i iznosio je 83,19 dolara po barelu u 12.01 u Singapuru. Martovski WTI, koji ističe kasnije danas, napredovao je za 0,4 odsto u odnosu na petak i iznosio je 76,61 dolara po barelu.
U ponedeljak je u SAD bio državni praznik pa će sve transakcije biti zaključene danas. Cena aktivnijih aprilskih fjučersa dostigla je 76,69 dolara po barelu nakon rasta od 0,2 odsto.
Rafinerije u Indiji su takođe uvećale nivo prerade, a on je u januaru dostigao petogodišnji maksimum. Ova država je ključni potrošač ruske nafte, najviše zbog povoljnijih cena.