Na azijskom tržištu, cena nafte je stabilna nakon najvećeg skoka u poslednjih šest sedmica koji se dogodio u četvrtak, a nakon što su slabiji dolar i dodatni podsticaji u Kini nadmašili zabrinutost zbog povećanja kamatnih stopa u SAD i Evropi.
Fjučersi West Texas Intermediate (WTI) zadržali su se iznad 70 dolara po barelu nakon skoka od 3,4 odsto u prethodnoj sesiji, stavljajući ovu naftu na put za skroman nedeljni rast.
Kina je ove nedelje ublažila monetarnu politiku kako bi oživela svoj zaustavljeni privredni oporavak i očekuje se da će objaviti dodatne ciljane podsticaje. Peking je takođe ranije ove nedelje izdao veleprodajnu kvotu za uvoz sirove nafte. Dolar je na putu za najveći sedmični pad od januara, čineći naftu jeftinijom za većinu kupaca.
Opširnije
Severna Koreja ponovo dobija naftu iz Rusije, SAD upozoravaju na isporuke oružja
Rusija je ponovo počela da šalje naftu u Severnu Koreju.
14.06.2023
Cene nafte nastavile rast zbog podsticajne politike Kine
Nafta je zadržala oštar rast preko noći podstaknut i američkim planom obnove rezervi.
14.06.2023
OPEC+ postigao dogovor o smanjenjima proizvodnje i u 2024.
Slabi ekonomski podaci iz Kine i strahovi od recesije utiču na cene nafte, koje su u maju pale za 11 odsto.
04.06.2023
Indija prošlog meseca uvezla još više ruske nafte
Indijski uvoz jeftine ruske nafte postavio je još jedan rekord u maju, i time je Rusija preuzela veći tržišni udeo u Indiji od Saudijske Arabije.
01.06.2023
U 2023. više novca biće uloženo u solar nego u naftu
Globalna ulaganja u čistu energiju su na putu da u 2023. porastu na 1,7 biliona dolara, predviđa u novom izveštaju Međunarodna agencija za energetiku.
30.05.2023
"Uprkos razočaravajućim ukupnim podacima o aktivnostima u Kini, kapacitet rafinerije je porastao u maju", rekla je Charu Chanana, tržišni strateg kompanije Saxo Capital Markets Pte u Singapuru. "Nade u podsticaj i dalje podržavaju raspoloženje", dodala je ona.
Federalne rezerve su u sredu napravile pauzu u povećanju kamatnih stopa, ali su nagovestile da će stope i dalje rasti više nego što se ranije očekivalo zbog inflacije i snažnog tržišta rada. Evropska centralna banka podigla je svoju glavnu kamatnu stopu u četvrtak i sugerisala da je sledeće povećanje verovatno već na sledećem sastanku u julu.
Veći troškovi zaduživanja negativno utiču na potražnju za naftom, uz zabrinutost da će SAD upasti u recesiju. Što se tiče ponude, izvoz iz Rusije ostaje snažan i pomaže u smanjenju cene nafte za oko 12 odsto ove godine.
Cene:
- WTI za isporuku u julu pao je za 0,2 odsto na 70,47 dolara po barelu u 11.37 sati u Singapuru.
- Brent za avgustovsku isporuku oslabio je 0,2 odsto na 75,49 dolara za barel.