OPEC+ je postigao dogovor da se smanjenja proizvodnje nastave i u 2024. godini, rekao je jedan delegat za Bloomberg, ali nije naveo detalje o obimu smanjenja proizvodnje. Saudijska Arabija će na dobrovoljnoj bazi, kao deo sporazuma, usvojiti dodatna smanjenja, rekao je delegat.
Kako je samo par minuta nakon objavljivanja teksta Bloomberga saopštila organizacija, usvojen je novi cilj za 2024. godinu, a to je nivo proizvodnje od 40 miliona barela nafte dnevno, a sledeći sastanak je zakazan za 26. novembar. Takođe je saopšteno da će dodatno smanjenje proizvodnje Saudijske Arabije iznositi jedan milion barela po danu.
Do dogovora je došlo nakon neočekivane svađe sa predstavnicima afričkih zemalja oko toga kako se mere njihova smanjenja proizvodnje, što je odložilo sastanak za nekoliko sati. Nesporazum je doveo do organizovanja mnoštva sporednih sastanaka dok su se ministri pogađali oko detalja.
Opširnije
Rasprava o afričkim zemljama koči pregovore OPEC
Čitav niz sastanaka na marginama skupa i vozikanja između bečkih hotela u subotu nije pomogao da se izgladi neočekivani sukob.
04.06.2023
OPEC+ na klackalici - strpljenje ili prevencija?
OPEC+ se okupio u Beču kako bi odlučio da li postojećim rezovima proizvodnje dati više vremena da pokažu efekat.
03.06.2023
Cena nafte raste pred sastanak OPEC+ u Beču
Nafta je porasla u petak kako je dolar opao i akcije ojačale, dok trgovci usmeravaju pažnju na sastanak OPEC+ koji se održava za vikend u Beču.
02.06.2023
Da li je vezivanje za naftnu formulu dobro za Srbiju, znaćemo na zimu
Srbija kupuje gas od Rusije po ceni koja se formira na osnovu naftne formule i cena gasa na tržištu je trenutno niža od toga.
02.06.2023
Ujedinjeni Arapski Emirati su se zalagali za promenu osnovne linije prema kojoj se meri smanjenje proizvodnje, reklo je više delegata. Veća količina koju bi UAE proizvodili išla bi nauštrb afričkih zemalja, od kojih je traženo da se odreknu neke od svojih neiskorišćenih kvota - što je za njih politički neprijatna opcija.
Organizacija zemalja izvoznica nafte i njeni saveznici razmatraju da li da uvedu nove ograničenja proizvodnje kako bi povećali cene, samo dva meseca nakon što su doneli odluku o smanjenju koja je mnoge iznenadila. Nafta je nakratko ojačala nakon te objave u aprilu, ali od tada slabi ekonomski podaci iz Kine i strahovi od recesije utiču na fjučerse nafte, koje su u maju u Njujorku pali za 11 odsto.
Više detalja u tekstu Bloomberga sa ažuriranjima iz minuta u minut.
(Dopunjeno preporukom OPEC+ u drugom pasusu.)