OPEC+ se okupio u Beču da bi odlučio da li postojećim rezovima proizvodnje dati više vremena da pokažu efekat ili da preduzme dalje preventivne mere za povećanje cena.
Novi rez je među opcijama o kojima se razgovara, prema rečima jednog delegata, iako su drugi rekli da je ishod sastanka još otvoren. Ministri Saudijske Arabije, Kuvajta i Ujedinjenih Arapskih Emirata sastali su se u subotu ujutro u Beču, pre šireg sastanka ministara kasnije tokom dana i konferencije OPEC+ u nedelju.
"Sve je na stolu", rekao je iranski guverner OPEC Amir Zamaninia novinarima u subotu u glavnom gradu Austrije. "Na kolektivnoj je mudrosti ministara da donese odluku."
Opširnije
Da li je vezivanje za naftnu formulu dobro za Srbiju, znaćemo na zimu
Srbija kupuje gas od Rusije po ceni koja se formira na osnovu naftne formule i cena gasa na tržištu je trenutno niža od toga.
02.06.2023
Indija prošlog meseca uvezla još više ruske nafte
Indijski uvoz jeftine ruske nafte postavio je još jedan rekord u maju, i time je Rusija preuzela veći tržišni udeo u Indiji od Saudijske Arabije.
01.06.2023
Nafta u porastu nakon usvajanja američkog javnog duga
Cena nafte na svetskom tržištu je porasla nakon usvajanja dogovora o američkom dugu u Predstavničkom domu, kao i širenja fabričke aktivnosti u Kini.
01.06.2023
Razmišljanja u okviru grupe dodatno je zakomplikovala činjenica da su cene nafte u petak porasle drugi dan zaredom, usred većeg privrednog optimizma, što je preokret od strmoglavog pada uočenog krajem maja kada su tržištem dominirali strahovi od recesije.
Smanjenje ponude od čak milion barela dnevno je najverovatniji ishod, kaže glavni strateg RBC-ja Helima Croft. "Mislimo da će kontinuirane brige u vezi sa makroekonomskim kretanjima i pogoršano raspoloženje navesti grupu da napravi još jednu redukciju", navela je ona u belešci.
Organizacija zemalja izvoznica nafte i njeni saveznici okupljaju se uživo drugi put otkako ih je pandemija primorala na onlajn sastanke. Šestogodišnji savez sa Rusijom - koji se raspao 2020. u kratkom ali ogorčenom ratu cena - ostao je netaknut od invazije Moskve na Ukrajinu.
Kartel je održao jedinstven nastup uprkos pozivima Sjedinjenih Američkih Država (SAD) za još nafte, što je iznenadilo neke u Vašingtonu koji su mislili da mogu da računaju na svog dugogodišnjeg saveznika iz Zaliva. Ali sankcije su ponovo iscrtale mapu nafte, Rusija je šalje više u Aziju, nadmećući se sa Saudijskom Arabijom na njenom tradicionalnom tržištu. I malo je znakova da se Rusija drži obećanja koja je dala o rezovima.
Prošlo je tek oko mesec dana od smanjenja proizvodnje objavljenih u aprilu. Ta iznenađujuća ograničenja izazvala su kratak rast cena, ali su trgovci naftom od tada gomilali kratke pozicije u fjučersima sirove nafte dok je polako svetska privreda ugrožavala potražnju. Cena je pala za 11 odsto u Njujorku u maju, završivši mesec na oko 68 dolara po barelu.
Čak i sa oporavkom u prva dva dana juna, nafta je bila za oko 14 odsto ispod maksimuma od sredine aprila, jer zabrinutost za kinesku privredu utiče na raspoloženje investitora.
Upitan o ovoj opadajućoj tendenciji prošle sedmice, saudijski ministar energetike princ Abdulaziz bin Salman, koji je nastojao da naškodi trgovcima sklonim šortovanju s prethodnim rundama rezova, poručio je špekulantima da paze.
Ta poruka ipak nije bila dovoljna da promeni raspoloženje, posebno nakon što je zamenik premijera Rusije Aleksandar Novak rekao za medij Izvestija da je malo verovatno da će grupa preduzeti "bilo kakve nove korake".
Novak je kasnije moderirao tu izjavu, rekavši da grupa može odlučiti da preduzme bilo koju akciju koja je neophodna. Ipak, s obzirom na to da se obećana smanjenja Rusije nisu pojavila na međunarodnim tržištima, nije jasno da li će grupa uspeti da pronađe konsenzus za još jednu rundu smanjenja tako brzo.
Doček sastanka bio je u senci te razlike u stavovima dve najveće članice, kao i odluke da se novinarima Bloomberga, Reutersa i Wall Street Journala zabrani prisustvovanje skupu u Beču. Ministri OPEC sastaju se u subotu, nakon čega će u nedelju biti održana konferencija.
Iznenadna smanjenja najavljena u aprilu iznose oko 1,2 miliona barela dnevno - povrh smanjenja od 500.000 barela dnevno koje je već objavila Rusija - i trajaće do kraja godine. Teško je proceniti njihov uticaj nakon samo nekoliko nedelja, navode analitičari JPMorgan Chase & Co.
Smanjenje je "postalo vidljivo u podacima o izvozu tek u drugoj nedelji maja", navodi banka. "Verovatno će biti potrebno još nekoliko nedelja da se utvrdi njihova primena i efikasnost. Trebalo bi da oni budu dovoljni da zaoštre tržišta nafte u drugoj polovini godine pod pretpostavkom da nema recesije, saopštio je JPMorgan.
"Glavni cilj OPEC i njegovih saveznika je da očuvaju stabilnost tržišta nafte i izbegnu bilo kakvu nestabilnost", rekao je novinarima Hayyan Abdul Ghani, irački ministar nafte i zamenik premijera za energetiku, po dolasku u Beč u petak. "Nećemo oklevati da donesemo bilo kakvu odluku koja bi donela više ravnoteže i stabilnosti."