Nafta je krenula ka drugom nedeljnom dobitku jer je optimizam u vezi sa jačom kineskom tražnjom zasenio slabije izglede u drugim velikim ekonomijama.
West Texas Intermediate (WTI) porastao je na 81 američki dolar po barelu, čime je američka referentna vrednost bila na kursu za rast od oko jedan odsto ove nedelje. Kineska potrošnja raste nakon što je najveći uvoznik sirove nafte napustio stroga ograničenja virusa, uz znake povećane kupovine rafinerija.
Ipak, slabost je na drugim mestima ograničila rast. Predsednica Evropske centralne banke Christine Lagarde obećala je da će politika ostati čvrsta jer je inflacija i dalje previsoka. U SAD, potpredsednik Federalnih rezervi Lael Brainard rekao je u četvrtak da će stope morati da ostanu povišene neko vreme.
Sirova nafta je naglo pala u prve tri nedelje nove godine jer su investitori odmeravali konkurentske snage na tržištu, kao i izglede za ruske tokove u 2023. pošto su sankcije pooštrene zbog rata u Ukrajini. U ovom kontekstu, postoje veoma različiti stavovi banaka o tome kuda ide sirova nafta, pri čemu Goldman Sachs Group Inc. tvrdi da bi brent mogao da pređe 100 dolara po barelu, dok je JPMorgan Chase & Co. mnogo pažljiviji.
"Cene su porasle jer je optimizam u Kini nastavio da preovladava", rekao je Charu Chanana, tržišni strateg u kompaniji Saxo Capital Markets Pte u Singapuru. "Izveštaji da je broj slučajeva kovida u Kini dostigao vrhunac dodatno su podstakli optimizam da će potražnja početi da se oporavlja na održiviji način."
Cene:
-
WTI za isporuku u februaru, koja ističe u petak, porasla je za 0,4 odsto na 80,67 dolara po barelu u 13.04 u Singapuru.
-
Brent za poravnjanje u martu porastao je za 0,1 odsto na 86,22 dolara po barelu.
Akcije globalnog referentnog brenda brent porasle su na najviši nivo od marta pošto je obim trgovine fjučersima porastao, a otvoreno interesovanje za američki referentni WTI takođe je poraslo.
U narednim nedeljama, trgovci će tražiti bilo kakav uticaj na ruske isporuke rafinisanih proizvoda uzrokovan ograničenjem cena i zabranom uvoza Evropske unije koja počinje petog februara. Ovi potezi su usledili nakon slične mere koju predvode SAD u vezi sa isporukom sirove nafte uvedene prošle godine. Neke evropske zemlje pokušavaju da smanje gornju granicu, ali se administracija Joea Bidena tome opire.