Nafta je oslabila prvi put u osam sesija dok su trgovci procenjivali složene izglede za globalnu tražnju, pri čemu je ponovno otvaranje Kine podstaklo potražnju, a drugi delovi globalne ekonomije usporili.
West Texas Intermediate (WTI) pao je na 79 dolara po barelu nakon što je prošle nedelje dobio više od osam odsto. Krajem 2022. Kina je ukinula kovid ograničenja nakon godina strogih karantina. To bi trebalo da podstakne ekonomsku aktivnost i mobilnost, a analitičari predviđaju da će potražnja za naftom u najvećem uvozniku sirove nafte verovatno dostići rekord.
Sirova nafta je imala težak početak godine, pala je u prvoj nedelji pre oporavka. Osim brzog preokreta u Kini, podrška cenama sirove nafte na nedavnim sesijama potiče od sve većih očekivanja da se Federalne rezerve sada bliže kraju povećanja kamatnih stopa i slabljenja dolara. Trgovci takođe prate uticaj sankcija na tokove ruske nafte i proizvoda.
"Dok je Kina bila glavni pokretač robe prošle nedelje, raspoloženje trgovaca je takođe bilo podstaknuto očekivanjima da će Fed usporiti povećanje kamatnih stopa", rekao je James Whistler, direktor brokerske kuće Vanir Global Markets Pte u Singapuru. "Vidimo pozitivne strane, ali budite oprezni u vezi sa odlaganjem Lunarne nove godine", rekao je on, misleći na državni praznik sledeće nedelje.
Ove nedelje, investitori će analizirati tržišne izglede Organizacije zemalja izvoznica nafte, kao i Međunarodne agencije za energiju (IEA), koje bi mogle da ukažu na rizike za potrošnju usled usporavanja rasta u SAD i Evropi. OPEC dostavlja svoju analizu u utorak, a IEA sutradan. Dodatni komentar bi mogao doći sa Svetskog ekonomskog foruma u Davosu.
Cene:
-
WTI za isporuku u februaru smanjio se za 0,7 odsto na 79,30 dolara po barelu na robnoj berzi u Njujorku u 13.25 u Singapuru.
-
Brent za poravnjanje u martu bio je 0,8 odsto niži na 84,64 dolara po barelu na berzi ICE Futures Europe.