Rusija očekuje da će sledeće godine cene referentne brent nafte u proseku biti između 80 i 85 dolara po barelu zbog smanjenja proizvodnje OPEC+, rekao je potpredsednik vlade Alexandar Novak u TV intervjuu.
Izgledi su zasnovani na procenama nekoliko analitičara i prilagođenim prognozama za društveni i ekonomski razvoj zemlje, izjavio je Novak na državnoj televiziji Rossiya 24.
Zemlje članice OPEC+ ne rade na uspostavljanju određenog nivoa cena nafte, naveo je on.
Opširnije
Cena nafte raste, novi napadi na Crvenom moru stvaraju tenziju na tržištu
Cena nafte na svetskom tržištu je zabeležila najveći rast u više od nedelju dana zbog sve većih tenzija na Bliskom istoku.
27.12.2023
Cenu nafte u porastu drže tenzije na Crvenom moru
Cena nafte na svetskom tržištu se stabilizovala nakon najvećeg nedeljnog uspona u poslednja dva meseca.
26.12.2023
Nakon izlaska Angole iz OPEC-a, ostale članice potvrdile posvećenost ciljevima organizacije
Irak, Nigerija i Republika Kongo potvrdile su svoju posvećenost ciljevima OPEC-a.
23.12.2023
Cena nafte na putu nedeljnog rasta zbog izazova na Crvenom moru
Cena nafte na svetskom tržištu raste drugu nedelju zaredom, što je najveći napredak u poslednja dva meseca.
22.12.2023
"Naš zadatak je da izbalansiramo ponudu i potražnju kako bi industrija radila stabilno", rekao je.
Organizacija zemalja izvoznica nafte i njeni saveznici, posebno de fakto vođe organizacije - Saudijska Arabija i Rusija - složili su se da smanje grupnu proizvodnju za 2,2 miliona barela dnevno u prvom kvartalu nakon pada cena sirove nafte. To uključuje obećanje Rusije da će dodatno smanjiti izvoz sirove nafte i naftnih proizvoda sa 300.000 na 500.000 barela.
"Rusija je odgovoran učesnik sporazuma" o smanjenju proizvodnje, rekao je Novak. "Naše kompanije ispunjavaju svoje obaveze."
Državni proizvođači značajno su promenili svoje poslovanje u inostranstvu u poslednje dve godine, pronalazeći nova tržišta usred evropskog embarga na rusku sirovu naftu i naftne proizvode i gornje granice cena koju je nametnula Grupa sedam industrijalizovanih zemalja.
Između 45 i 50 odsto ruskih isporuka sirove nafte i naftnih derivata otišlo je u Kinu, dok je udeo Indije sa gotovo nepostojećeg dve godine ranije skočio na oko 40 odsto, rekao je Novak.
Očekuje se da će izvoz u Evropu ove godine činiti najviše pet odsto ukupnih zaliha zemlje u inostranstvu, u poređenju sa čak 45 odsto prethodnih godina, dodao je on.
- U pisanju teksta pomogao James Herron.