Cena nafte na svetskom tržištu raste drugu nedelju zaredom, što je najveći napredak u poslednja dva meseca, a nakon što su novi napadi pobunjeničke grupe Huti na Crvenom moru naterali stotine brodova da se odluče za sigurnije ali duže rute. To je izazvalo ogromna kašnjenja i prekinulo globalne tokove.
Globalni referentni brent trguje se blizu 80 dolara po barelu i postavljen je za drugi nedeljni rast, dok se West Texas Intermediate trguje po ceni nešto iznad 74 dolara po barelu.
Cene putarina su porasle kako sve više brodova koristi skupe zaobilaznice kako bi izbegli rizik od plovidbe kroz Suecki kanal i Crveno more, gde su pobunjenici Huti, koje podržava Iran, gađali sve, od naftnih tankera do kontejnerskih brodova. Zasad, porast bezbednosnih rizika i poremećaja, koji je još uvek bez rešenja na vidiku, zasenjuje zabrinutost oko jedinstva OPEC i njegovog uticaja na snabdevanje.
Opširnije
Cena nafte se stabilizovala, fokus na Crvenom moru i američkoj proizvodnji
Cena nafte na svetskom tržištu se stabilizovala nakon tri dana rasta.
21.12.2023
Više od 100 brodova se preusmerava sa Crvenog mora
Više od sto kontejnerskih brodova ide dugim putem oko Afrike kako bi izbegli napade jemenskih pobunjenika Hutija na Crvenom moru.
20.12.2023
Cena nafte usporila sa rastom nakon dva dana drastičnog skoka
Trgovci i špediteri posmatraju da li bi mogli da izbiju novi poremećaji na Crvenom moru.
20.12.2023
Nafta raste zbog napada i panike na Crvenom moru
Brent je dostigao najvišu vrednost od početka decembra.
19.12.2023
Cena nafte skočila za skoro tri odsto nakon BP-ove obustave transporta
Cena nafte na svetskom tržištu skočila je za više od dva odsto nakon što je kompanija BP objavila da će na neko vreme prekinuti transport nafte tankerima kroz Crveno more.
18.12.2023
BP prekida transport nafte tankerima kroz Crveno more
Najveće svetske kompanije za transport kontejnera u proteklih nekoliko dana izjavile su da će zaustaviti isporuke ovim plovnim putem.
18.12.2023
Angola je u četvrtak objavila da napušta Organizaciju zemalja izvoznica nafte, smanjujući grupu na 12 zemalja. Izlazak naglašava tenzije unutar OPEC, koja se bori da ograniči globalne isporuke sirove nafte i na taj način utiče na povećanje cena.
Cena nafte je na putu ka prvom godišnjem padu od 2020, dok se OPEC i njegovi saveznici bore sa rastućom proizvodnjom u zemljama van grupe, uključujući SAD. U međuvremenu, izgledi za potražnju su takođe oslabili, a Međunarodna agencija za energetiku je ponovila da očekuje da će se rast drastično usporiti sledeće godine.
Angola je odbacila smanjenu granicu proizvodnje koju su nametnuli lideri OPEC. Iako je malo verovatno da će ta zemlja značajno povećati globalnu ponudu u bliskoj budućnosti, njen izlazak će verovatno obnoviti skepticizam trgovaca u pogledu uticaja OPEC na tržište nafte.
Do sada je ove nedelje samo oko 30 tankera, uključujući transportere sirove nafte i goriva, ušlo u moreuz Bab al-Mandab na južnom kraju Crvenog mora, prema podacima o praćenju plovila koje je prikupio Bloomberg. To je pad od više od 40 odsto u odnosu na dnevni prosek u prethodne tri nedelje.
Huti su gađali trgovačke brodove u znak podrške Hamasu u njegovom ratu sa Izraelom. To je povećalo pritisak na globalnu trgovinu, nakon što je i Panamski kanal - još jednim ključnim plovnim putem za međunarodni transport - ozbiljno poremećen sušom.
Cene:
- Brent za februarsko poravnanje je ojačao jedan odsto na 80,15 dolara po barelu u 7.12 ujutru u Londonu.
- WTI za isporuku u februaru porastao je jedan odsto na 74,61 dolara po barelu.