Cena nafte na svetskom tržištu se stabilizovala nakon tri dana rasta, a fokus trgovaca je usmeren na povećanje američke proizvodnje, kao i na napade jemenske pobunjeničke grupe Huti na brodove na Crvenom moru. Ovaj plovni put predstavlja jedan od najvažnijih u svetu.
Globalni referentni brent trguje se blizu 80 dolara po barelu, dok je West Texas Intermediate na oko 74 dolara. Vladini podaci objavljeni u sredu pokazuju da je američka proizvodnja sirove nafte dostigla novi rekord od 13,3 miliona barela dnevno prošle nedelje. U međuvremenu, militantna grupa koju podržava Iran upozorila je da će uzvratiti ako SAD izvrše napade na njene baze u Jemenu.
Cena nafte je porasla ove nedelje pošto je eskalacija napada na Crvenom moru navela špeditere da okrenu plovila sa glavne energetske tačke. Međutim, cena nafte je i dalje postavljena za svoj prvi godišnji pad od 2020, a investitori nisu ubeđeni da će OPEC+ moći da zaoštri tržište u sledećem kvartalu uprkos odluci grupe da produži ograničenja u snabdevanju. To dolazi u trenutku kada se proizvodnja povećava iz zemalja izvan kartela, uključujući SAD, Gvajanu i Brazil.
Opširnije
Više od 100 brodova se preusmerava sa Crvenog mora
Više od sto kontejnerskih brodova ide dugim putem oko Afrike kako bi izbegli napade jemenskih pobunjenika Hutija na Crvenom moru.
20.12.2023
Cena nafte usporila sa rastom nakon dva dana drastičnog skoka
Trgovci i špediteri posmatraju da li bi mogli da izbiju novi poremećaji na Crvenom moru.
20.12.2023
Nafta raste zbog napada i panike na Crvenom moru
Brent je dostigao najvišu vrednost od početka decembra.
19.12.2023
BP prekida transport nafte tankerima kroz Crveno more
Najveće svetske kompanije za transport kontejnera u proteklih nekoliko dana izjavile su da će zaustaviti isporuke ovim plovnim putem.
18.12.2023
Cena nafte skočila za skoro tri odsto nakon BP-ove obustave transporta
Cena nafte na svetskom tržištu skočila je za više od dva odsto nakon što je kompanija BP objavila da će na neko vreme prekinuti transport nafte tankerima kroz Crveno more.
18.12.2023
"To je tržište (nafte) sa mnogo tenzija, a posebno tenzija u snabdevanju", rekao je Vishnu Varathan, šef ekonomije i strategije u Mizuho Bank Ltd. "S jedne strane, imate probleme na Crvenom moru, ali takođe imate rekordnu američku proizvodnju i znakove da OPEC gubi kontrolu o disciplini kvota."
Dok SAD razmišlja o vojnoj akciji protiv grupe Huti, Vašington bi više voleo diplomatsko rešenje i radi sa zapadnim i arapskim saveznicima na jačanju pomorskih zaštitnih snaga. Skoro 12 odsto globalne trgovine ide preko Crvenog mora, a više od 100 kontejnerskih brodova trenutno ide dugim putem oko Afrike zbog straha od napada.
U međuvremenu, SAD su učvrstile svoju poziciju najvećeg svetskog proizvođača nafte. Dnevna proizvodnja porasla je za 200.000 barela prošle nedelje, što je najviše u podacima iz 1983. godine, prema Upravi za energetske informacije. Zalihe sirove nafte u celoj zemlji takođe su porasle prvi put za tri nedelje.
Cene:
- Brent za februar oslabio je 0,1 odsto na 79,63 dolara za barel u 14.42 u Singapuru.
- WTI za isporuku u februaru oslabio je 0,2 odsto na 74,11 dolara po barelu.