Zemlje članice OPEC-a Irak, Nigerija i Republika Kongo potvrdile su svoju posvećenost grupi za proizvodnju nafte nakon što je Angola objavila prošle nedelje da izlazi iz organizacije.
"Ovim želimo da potvrdimo podršku jedinstvu i koheziji u srcu OPEC-a i OPEC+“, naveo je ministar za ugljovodonike Konga Bruno Jean-Richard Itoua u saopštenju. "Svaka članica, bila iz Afrike ili ne, igra nezamenljivu ulogu u postizanju naših zajedničkih ciljeva i u održavanju ravnoteže na globalnom tržištu nafte."
Angola je u četvrtak napustila Organizaciju zemalja izvoznica nafte nakon nesuglasica u vezi sa njenom proizvodnom kvotom, čime je broj članova grupe smanjen na 12 zemalja. To je takođe podstaklo sumnje u vezi sa jedinstvom grupe. OPEC i njene saveznice ponovo ograničavaju proizvodnju da bi podstakle rast cena nafte, koje su pale za skoro 20 odsto za tri meseca.
Opširnije
Probijanje zalivskih monarhija na globalnu ekonomsku scenu
U aktuelnom trenutku, zalivske države predstavljaju ključnog izvoznika energenata za čitav svet.
03.12.2023
OPEC: Manjak na tržištu nafte od tri miliona barela zbog odluke Saudijske Arabije
Globalna tržišta nafte suočiće se sa nedostatkom ponude od više od tri miliona barela dnevno u sledećem kvartalu.
12.09.2023
OPEC, kao i naftna industrija - na zalasku
WTI nafta će kraj 2023. godine dočekati sa cenom od 75 dolara po barelu, pokazali su rezultati nove Bloombergove MLIV ankete.
28.06.2023
OPEC+ postigao dogovor o smanjenjima proizvodnje i u 2024.
Slabi ekonomski podaci iz Kine i strahovi od recesije utiču na cene nafte, koje su u maju pale za 11 odsto.
04.06.2023
Analitičari su izlazak Luande uglavnom posmatrali kao izolovan slučaj i znak da je dugotrajni pad njenih proizvodnih mogućnosti zemlju učinio manje efikasnom članicom OPEC-a. Trgovci očekuju da će nova smanjenja proizvodnje OPEC+ stupiti na snagu u skladu sa planom za sledeći mesec.
Eliminacija spekulacija
Druge zemlje članice OPEC-a izdale su saopštenja u toku vikenda kako bi sprečile bilo kakve spekulacije.
"Posvećeni smo ciljevima OPEC-a i aktivno angažovani u organizaciji kako bismo odgovorili na probleme koji se javljaju ne samo unutar granica naše zemlje, već i širom kontinenta“, napisao je nigerijski državni ministar za naftu Heineken Lokpobiri u objavi na društvenoj mreži X, ranije poznatog kao Twitter.
Poput Angole, Nigerija je izrazila neslaganje sa čelnicima OPEC-a u vezi sa svojom proizvodnom kvotom za 2024. godinu, iako se činilo da je to rešeno na poslednjem sastanku grupe održanom u 30. novembra.
Irak, koji će sledećeg meseca morati da izvrši neke od najvećih rezova u snabdevanju grupe da bi ispunio svoju novu kvotu, potvrdio je svoju podršku.
OPEC pokušava da "postigne ravnotežu između ponude i potražnje kako bi postigao stabilnost na svetskom tržištu nafte", rekao je portparol Ministarstva nafte Assem Jihad za Iraq News Agency. To bi trebalo da rezultira "visokim nivoom prihoda za saveznu kasu" Iraka.
Angola se odvojila od OPEC-a nakon 16 godina članstva jer se nije složila sa smanjivanjem proizvodnje koje su nametnule vođe grupe. Mnoge druge članice OPEC-a nisu bile u mogućnosti da se pridruže ograničavanju ponude jer su već smanjile proizvodnju zbog nedovoljnih investicija, političke nestabilnosti i sabotaže.