Zemlje OPEC+ su u aprilu pažljivo započele dugo očekivani oporavak proizvodnje nafte, pre planova grupe za mnogo brži rast proizvodnje u narednim mesecima.
Osam zemalja koje su se dogovorile da povećaju isporuke kolektivno su dodale samo 25.000 barela dnevno prošlog meseca, što je samo delić od planiranih 138.000 barela dnevno, navodi se u mesečnom izveštaju kartela.
April je označio početak dugoočekivanog procesa za ponovno pokretanje zaliha, koji su bile obustavljene od 2022. godine. Dok je lider grupe, Saudijska Arabija, povećala proizvodnju otprilike u skladu s dogovorom, proizvodnja je opala u drugim zemljama koje su obećale uzdržanost kako bi nadoknadile ranije prekoračenje kvota, poput Kazahstana i Iraka.
Opširnije

OPEC+ se dogovorio oko novog povećanja isporuke nafte u junu
Ključne zemlje predvođene Saudijskom Arabijom i Rusijom saglasile su se da sledećeg meseca dodaju 411.000 barela dnevno.
03.05.2025

OPEC+ šokirao tržište promenom politike kojom nastoji da spusti cene
Tokom većeg dela ove decenije, alijansa OPEC+ bila je najpostojaniji branilac visokih cena nafte u svetu. Međutim, u samo nekoliko trenutaka ove nedelje, ta uloga se drastično promenila.
04.04.2025

Hoće li Trump, Bliski istok i Kina naterati OPEC da poveća pumpanje nafte
OPEC+ zadržava 5,86 miliona barela dnevno, što je oko 5,7 odsto globalne potražnje.
03.12.2024

Nafta pada zbog znakova da će OPEC+ povećati proizvodnju
Brentom se trgovalo za oko 76 dolara po barelu nakon što je u petak izgubio više od dva odsto, a West Texas Intermediate bio je blizu 73 dolara.
02.09.2024
Poštovanje kvota bilo je glavni prioritet za Saudijsku Arabiju, a njihovo nezadovoljstvo zbog varanja očigledno je dovelo do nedavnih odluka da se ubrza povećanje isporuka, čak tri puta više od planiranog u maju i junu. Rijad je čak upozorio na dodatna povećanja u narednim mesecima.
Najavljena povećanja, koja su se poklopila sa globalnim trgovinskim ratom predsednika Donalda Trumpa, doprinela su padu cena sirove nafte. Cene Brent nafte pale su prošlog meseca na najniži nivo u poslednje četiri godine, ispod 60 dolara po barelu.
Cena nafte je pala nakon što je vladin izveštaj pokazao da su zalihe sirove nafte u SAD porasle najviše u poslednja dva meseca, čime je zasenjena prethodna doza olakšanja zbog trgovinskog primirja između dve najveće svetske ekonomije.
Cena nafte West Texas Intermediate pala je za više od 0,5 odsto i trgovala se blizu 63 dolara po barelu u sredu oko 18 sati po srednjeevropskom vremenu, nakon što je prethodna četiri dana beležila rast od skoro 10 odsto. Globalni referentni indeks Brent zadržao se na oko 66 dolara. Zalihe sirove nafte u SAD porasle su za 3,45 miliona barela, što je najveći rast od marta, saopštila je Uprava za energetske informacije (EIA) u sredu.
Bloomberg
Nafta je, generalno, zadržala veći deo svog najvećeg četvorodnevnog rasta od oktobra, podstaknuta trgovinskim sporom između SAD i Kine i sve neprijateljskijom retorikom Trumpa o iranskoj proizvodnji nafte. Trump je tokom posete Saudijskoj Arabiji rekao da će SAD izvršiti maksimalan pritisak na iranski izvoz energenata ako se ne postigne dogovor o nuklearnom programu, nakon što je Stejt department ranije sankcionisao mrežu koja pomaže u transportu nafte Islamske Republike u Kinu.
Na osnovu podataka iz sekretarijata OPEC-a sa sedištem u Beču, napori Rijada da obezbedi poštovanje kvota pokazuju određene, iako još uvek neodlučne, znake uspeha.
Irak je u aprilu pumpao u proseku 3,964 miliona barela dnevno, čime je delimično sproveo takozvana kompenzaciona smanjenja proizvodnje na koja se obavezao zbog ranijeg kršenja kvota.
Čak je i najveći prekršilac, Kazahstan, smanjio proizvodnju za 41.000 barela dnevno, ali je sa 1,823 miliona barela i dalje proizvodio oko 400.000 barela iznad svog limita. Njegovi međunarodni partneri, kao što su Chevron Corp. i Eni SpA, izjavili su da ih vlada Kazahstana nije ni zamolila da smanje isporuke, što je izazvalo dodatno nezadovoljstvo Saudijaca.
U maju i junu, Organizacija zemalja izvoznica nafte i njeni partneri trebalo bi da dodaju po 411.000 barela dnevno svakog meseca. Ministri će odlučiti o nivou proizvodnje za jul tokom video-konferencije 1. juna, a Goldman Sachs Group Inc. predviđa da će biti dogovoreno i treće, završno povećanje od oko 411.000 barela dnevno.
OPEC je zadržao projekcije rasta globalne potražnje za naftom za 2025. i 2026. godinu nepromenjenim, iako su one i dalje znatno više od procena drugih aktera u energetskoj industriji. Njegov istraživački odsek predviđa da će svetska potrošnja porasti za 1,3 miliona barela dnevno ove godine, što je otprilike 60 odsto iznad očekivanja JPMorgan Chase & Co.
Međunarodna agencija za energiju iz Pariza, koja savetuje zemlje potrošače i objavljuje prognoze koje trgovci naftom pomno prate više nego OPEC-ove, objaviće svoje najnovije procene ponude i potražnje u četvrtak.
- Ažurirano u 7. pasusu, dopunjenom najnovijim informacijama, uz pomoć Mie Gindis i Alexa Longleyja.