Globalna tržišta nafte suočiće se sa nedostatkom ponude od više od tri miliona barela dnevno u sledećem kvartalu, što je potencijalno najveći deficit u više od decenije, pošto je Saudijska Arabija odlučila da produži smanjenje proizvodnje.
Najnoviji podaci koje je objavio OPEC ukazuju da je upravo smanjenje ponude u Saudijskoj Arabiji, usred perioda rekordne potražnje, dovelo do porasta cena nafte iznad 90 dolara po barelu u Londonu. Naime, Rijad je prošle nedelje najavio da će produžiti dodatno smanjenje proizvodnje od milion barela dnevno do kraja godine, iako se tržišta već zaoštravaju.
Za svetske zalihe nafte, koje su naglo iscrpljene u ovom kvartalu, predviđen je još veći pad od oko 3,3 miliona barela dnevno u naredna tri meseca, navodi se u prognozama objavljenim u izveštaju Organizacije zemalja izvoznica nafte u utorak.
Opširnije
Cena nafte u porastu, čekaju se izveštaji OPEC i IEA
Cena nafta na svetskom tržištu je porasla i trguje se blizu najvišeg nivoa ove godine pre izveštaja koji bi mogli ponuditi dalji uvid u izglede potražnje i ponude.
12.09.2023
Ekstremne vrućine ubrzano postaju pretnja za svetske zalihe goriva
Visoke temprerature su još jedan faktor koji zadaje glavobolje energetskom sektoru.
12.09.2023
Ruski tanker sa sirovom naftom primećen kod Brazila
Tanker koji prevozi rusku naftu sada se približava obali Brazila nakon 16 dana putovanja od terminala u arktičkom moru.
08.09.2023
Rusija u septembru smanjuje izvoz dizela za četvrtinu
Rusija planira da ovog meseca umanji izvoz dizela is najvažnijih zapadnih luka za četvrtinu.
08.09.2023
Saudijska Arabija produžila smanjenje proizvodnje nafte za još tri meseca
Saudijska Arabija produžila je jednostrano smanjenje proizvodnje nafte za još tri meseca, jer nastoji da podrži cene nafte na krhkom globalnom tržištu.
05.09.2023
Rusija se dogovorila sa OPEC+ o daljem smanjenju izvoza nafte
Rusija se dogovorila sa OPEC+ o daljim rezovima u izvozu nafte i saopštiće svoje korake sledeće nedelje.
31.08.2023
Ako se realizuje, to bi moglo biti najveće smanjenje zaliha najmanje od 2007, prema Bloomberg analizi podataka koje je objavio sekretarijat OPEC sa sedištem u Beču.
Ova strategija Rijada, potpomognuta smanjenjem izvoza iz Rusije, takođe članice OPEC+, preti da unese nove inflatorne pritiske na krhku globalnu ekonomiju. Cene dizela su porasle u Evropi, dok američke avio-kompanije upozoravaju putnike da se pripreme za povećanje troškova.
To bi čak moglo da postane političko pitanje za američkog predsednika Joea Bidena dok se priprema za kampanju za reizbor sledeće godine, sa nacionalnim cenama benzina koje se približavaju osetljivom pragu od četiri dolara po galonu. Bela kuća je saopštila da taj potez Saudijske Arabije ne komplikuje njene ekonomske napore.
Prema izveštaju, 13 članica OPEC su do sada u ovom kvartalu pumpale u proseku 27,4 miliona barela dnevno, ili otprilike 1,8 miliona manje nego što veruje da je potrebno potrošačima. Ako organizacija zadrži proizvodnju nepromenjenom, kao što je lider grupe Saudijska Arabija nagovestio da planira da uradi, jaz između ponude i potražnje će se skoro udvostručiti u poslednja tri meseca ove godine. OPEC procenjuje da treba da obezbedi 30,7 miliona barela dnevno u četvrtom tromesečju da bi zadovoljio potrošnju.
Dok zvaničnici OPEC redovno govore da je njihov cilj da održe ravnotežu tržišta nafte u svetu, najnovije projekcije pokazuju da nameravaju da brzo smanjuju zalihe. Zalihe sirove nafte u razvijenim ekonomijama već su oko 114 miliona barela ispod proseka nego što su bile od 2015. do 2019. godine, navodi se u izveštaju.
Smanjenje ponude odražava finansijske potrebe u organizaciji.
Saudijska Arabija bi mogla da zahteva cene od skoro 100 dolara po barelu da bi pokrila državnu potrošnju, kao i ambiciozne projekte prestolonaslednika Mohammed Bin Salman, pokazuju procene Bloomberg Economicsa. Kraljevstvo je potrošilo značajne sume na poduhvate u rasponu od futurističkog grada Neom do akvizicije vrhunskih fudbalera poput Cristiana Ronalda za svoju domaću ligu.
U izveštaju su uglavnom ostale nepromenjene procene svetske potražnje i ponude ove i sledeće godine. OPEC i njegovi saveznici trebalo bi da se sastanu 26. novembra kako bi razmotrili politiku proizvodnje za narednu godinu.
Dok smanjenje snabdevanja koje su osmislili Saudijci odražava uticaj koji kraljevstvo još uvek ima na energetskim tržištima, Međunarodna agencija za energetiku (IEA) u utorak je poslužila kao podsetnik kako bi taj stisak mogao biti oslabljen.
U vreme kada potrošači prelaze na obnovljive izvore energije kako bi sprečili katastrofalne klimatske promene, "možda smo svedoci početka kraja ere fosilnih goriva" sa potražnjom koja dostiže vrhunac ove decenije, saopštili su iz IEA.