Rusija planira da ovog meseca smanji izvoz dizela is najvažnijih zapadnih luka za četvrtinu, zbog sezonskog održavnja rafinerije i napora vlade da zadrži veće količine goriva u zemlji kako bi ublažila rast cena na domaćem tržištu.
Utovar dizela iz ruskih luka na Baltičkom i Crnom moru, uključujući isporuke iz Belorusije, ovog meseca iznosiće 1.874 miliona tona, odnosno za 25 odsto niže u odnosu na plan iz avgusta, pokazuju industrijski podaci u koje je Bloomberg imao uvid. Ova količina jednaka je 466.000 barela dnevno, i značajno je niža od 600.000 barela dnevno isporučivanih prošlog meseca, pokazuje Bloombergova računica.
Osim toga, ovo je najniža planirana količina isporuka dizela od maja, kada su rafinerije u ovoj državi bile zatvorene zbog sezonskog održavnja, pokazuju do sada prikupljeni podaci.
Opširnije
Odakle će Evropa dobiti dizel za 23 dana?
Dizel iz Rusije može biti zamenjen uvozom iz drugih država
13.01.2023
Amerikanci ove godine plaćaju najvišu cenu grejanja u četvrt veka
Amerikanci koji pokušavaju da se ugreju ove zime moraće da potroše na grejanje najviše u poslednjih 25 godina.
16.10.2022
Cena dizela pada širom sveta
Zajedno s potencijalnim snabdevanjem iz Kine, tržište dizela takođe se suočava s pritiscima.
15.09.2022
Kineski uvoz robe iz Rusije dostigao rekordni nivo
Kineski uvoz iz Rusije u dolarskoj denominaciji dostigao je najviši nivo do sada.
07.09.2023
Plan u koji je Bloomberg imao uvid odnosi se samo na dizel koji se u luke isporučuje naftovodima. Manje količine bi takođe mogle biti isporučene prugom. Podaci o realnim količnama mogli bi se razlikovati u zavisnosti od vremenskih uslova i tražnje stranih kupaca. Operater naftovoda Transneft PJSC, koji ima uvid u raspored utovara, nije odgovorio na zahtev za komentar u vezi sa septembarskim planom izvoza.
Odluka o smanjenju izvoza dizela dolazi nakon pada zabeleženog u ruskim rafinerijama, jer sve više postrojenja prolazi kroz proces jesenjeg održavanja. Dnevna prerada sirove nafte u Rusiji od 24. do 30. avgusta pala je za skoro 240.000 barela dnevno u odnosu na prethodnu nedelju, navodi upućeni izvor. Najveći broj postrojenja koje prolaze kroz proces održavanja trebalo bi da bude između druge polovine septembra i prve polovine oktobra.
Državne rafinerije takođe preusmeravaju određene količine dizela na domaće tržište, na zahtev Ministarstva energetike, pošto se vlada bori da ublaži rast cena goriva.
Ministarstvo energetike savetuje rafinerije da ograniče isporuke dizela i benzina u inostranstvo i prodaju više goriva na domaćem tržištu kako bi osigurale da potražnja bude zadovoljena. U avgustu je ukupni izvoz goriva pao na najniži nivo u poslednjih 11 meseci, što oslikava i početak sezone održavanja i preusmeravanje nekih količina na domaće tržište.
Ovog meseca, ministarstvo je preporučilo velikim proizvođačima nafte da ograniče izvoz dizela Euro-5 na nešto više od 1,5 miliona tona. Preporuka nije pravno obavezujuća i domaći proizvođači mogu se odlučiti za izvoz više visokokvalitetnog dizela ukoliko su cene u inostranstvu atraktivnije nego na domaćem tržištu.
Ministarstvo je takođe izradilo predlog da se dozvoli izvoz dizela i benzina samo naftnim rafinerijama, što je potez kojim bi se suzbili takozvani tokovi sivog tržišta koji se smatraju razlogom za rast cena. Ako bude odobren, predlog bi mogao donekle da ograniči izvoz goriva jer kompanijama koje ne proizvode gorivo, već ga kupuju u zemlji i preprodaju u inostranstvu, neće biti dozvoljeno da nastave posao.
- U pisanju teksta pomogao James Herron.