Ruski izvoz goriva, kao što su dizel i benzin, na putu je da ovog meseca ostane iznad uobičajenog sezonskog nivoa uprkos sankcijama Evropske unije (EU).
U prve tri nedelje aprila izvoz naftnih derivata, od čega više od polovinu čini dizel, iznosio je 1,9 miliona barela dnevno, a ako se ta tendencija zadrži do kraja meseca, to će biti najveći ruski izvoz u ovo doba godine još od 2016. godine otkako kompanija za prikupljanje i analizu energetskih podataka Vortexa prati stanje.
Razmišljanja da će Rusija imati problema da nađe kupce za svoje naftne proizvode nakon što EU uvede sankcije, očigledno su se pokazala neutemeljenim, s obzirom na to da je izvozni rekord ostvaren i u martu.
Opširnije
Ruska industrija porasla prvi put u godini zbog vojne proizvodnje
Sektori povezani sa vojnom proizvodnjom ostvarili su snažne rezultate usred rastućih troškova invazije na Ukrajinu.
27.04.2023
Rusija zaplenila podružnice Unipera i Fortuma
Vladimir Putin potpisao je ukaz kojim se vladi dozvoljava da uvede privremenu državnu kontrolu nad imovinom u vlasništvu kompanija ili pojedinaca iz tzv. neprijateljskih zemalja.
26.04.2023
Borba oko nuklearnog sektora
Rat u Ukrajini je uticao na sektore nafte i gasa, ali je nuklearna energija, ako ne netaknuta, onda ostala bitno nepromenjena.
23.04.2023
EU će predložiti zabranu tranzita robe kroz Rusiju
Mere o kojima se pregovara bile bi uvedene kroz 11. paket sankcija EU prema Rusiji.
23.04.2023
Takođe, uprkos tome što ruska vlada tvrdi da je smanjila proizvodnju sirove nafte, ni taj segment izvoza ne pokazuje znakove slabljenja.
Ipak, izvoz naftnih derivata u aprilu će verovatno biti nešto niži od marta, što je u skladu sa sezonskim tendencijama.
Većina ruskog dizela završi u Turskoj, a određene količine idu i u severnoafričke zemlje Maroko, Tunis i Libiju. U porastu je i izvoz u Brazil.