Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da će papir iz Sjedinjenih Američkih Država (SAD) o sankcijama Naftnoj industriji Srbije (NIS) stići u petak 10. januara ili u ponedeljak 13. januara, dodajući da to neće izazvati krizu u zemlji.
"Neće biti nikakve krize, imamo dovoljno rezervi nafte", rekao je Vučić u nedelju za RTS.
Predsednik je dan ranije na sednici Vlade Srbije rekao da mu je američki podsekretar za ekonomski rast, energetiku i životnu sredinu Jose Fernandez potvrdio da će ta zemlja uvesti direktne sankcije NIS-u. Tada je kazao da će sankcije izazvati probleme sa snabdevanjem nafte, Rafinerijom i Petrohemijom.
Opširnije
Vučić: Fernandez potvrdio da će SAD uvesti direktne sankcije NIS-u
Predsednik Aleksandar Vučić kazao je da mu je podsekretar SAD Jose Fernandez potvrdio da će ta zemlja uvesti direktne sankcije NIS-u.
04.01.2025
Da li NIS ipak čekaju sankcije od 1. januara
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić je ponovo u četvrtak uveče rekao da će Naftnoj industriji Srbije biti uvedene sankcije i da je njemu to potvrđeno.
30.12.2024
Hrvatska pomaže Srbiji u pokušaju da izbegne sankcije SAD-a protiv NIS-a
Hrvatski premijer Andrej Pwlnković smatra da problem sa NIS-om može da se reši promenom vlasničke strukture
20.12.2024
Vučić: SAD uvode sankcije protiv NIS-a
Predsednik Srbije izjavio je da je putem "zvaničnog kanala" obavešten da će se to desiti od 1. januara.
14.12.2024
Nepoznato na koji vlasnički udeo se odnose sankcije
"Za nas su tu samo dve, da kažem, nepoznanice. Jedna je da li se to odnosi na kompletno rusko vlasništvo ili se odnosi samo na većinski paket akcija. I druga su rokovi. Ja sam molio za što je moguće veće rokove. Videćemo kako će to izgledati", kazao je Vučić u nedelju.
Kako je objasnio, ta neduomica znači "da li će ostati sankcije NIS-u ako bi Rusi bili sa, na primer, 40 odsto vlasništva ili traže da oni imaju nula odsto vlasništva, ili traže da imaju 10 odsto, to je za nas pitanje". "Svakako će sankcije biti ako oni imaju većinski paket, to znamo, ali da li je samo dovoljno da oni nemaju većinski paket ili kontroli paket upravljanja ili traže da uopšte ne budu u tome, samo je to pitanje", naveo je Vučić.
Podsetimo, Gazprom Neft je od kupovine 2009. godine bio vlasnik 56 odsto akcija, ali kada su mu uvedene sankcije Evropske unije zbog rata u Ukrajini, u maju 2022. Gazprom je kupio 10 miliona akcija NIS-a i stekao udeo od oko šest odsto, tako da su se evropske sankcije zaobišle jer su se odnosile na naftne kompanije koje imaju više od 50 odsto udela.
Tako je Gazprom Neft trenutno vlasnik 50 odsto akcija. Gazprom, protiv koga nisu uvedene sankcije EU, ima 6,1 odsto. Još 29,87 odsto je u vlasništvu države Srbije, dok je ostatak kapitala u rukama manjih investitora i malih akcionara, građana i zaposlenih.
Akcijama NIS-a trguje se na Beogradskoj berzi, a njihova cena zabeležila je pad kada su sredinom decembra inicijalno najavljene sankcije. U međuvremenu, deonice su se oporavile.
Prema aktuelnoj ceni akcija NIS-ova tržišna vrednost na berzi je oko milijardu evra.
Kada je reč o rokovima, prema Vučićevim rečima, Fernandez mu je rekao da će Srbija imati rok od 30 dana da sagleda mogućnosti i pokrene akciju, a da za 60 dana treba da završi ceo proces. "Oni (SAD) će pre 15. januara izaći sa tom odlukom. Do 15. marta moramo da završimo sve. Do 15. februara mi moramo da znamo šta radimo", rekao je Vučić u subotu na sednici Vlade.
On je u nedelju potvrdio da Srbija ne sme da čeka 16. mart da reši problem NIS-a, već mora da reši problem pre tog roka, a da u međuvremenu neće da troši svoje rezerve nafte.
"Naše rezerve ćemo da čuvamo za još teže dane, koji mogu da dođu usled sukoba u Ukrajini, usled situacije u Pacifiku, Bliskom istoku i mnogim drugim delovima sveta. Tako da ćemo rezerve da čuvamo, a sada ćemo sve da uradimo kako treba. Ljudi ne moraju da brinu", rekao je Vučić za javni servis.
Uz to je poručio da ne misli da Amerikanci imaju želju da kažnjavaju Srbiju, već žele da Srbiju okrenu na svoju stranu. Takođe je rekao da predstojeće sankcije "nemaju mnogo veze sa ratnim naporima Rusije ili sa bilo kakvim novcem".
Šta posle uvođenja sankcija
Stručnjaci ovih dana navode da Srbija poseduje rezerve naftnih derivata koje mogu da pokriju potrebe tržišta za oko dva meseca. U slučaju da dođe do sankcija, Srbija bi bila prinuđena da uvozi derivate, mada ih i sada uvoze i privatnici i strane kompanije, ali je pitanje da li bi mogli da zadovolje potrebe. U Srbiji derivate uvoze Mol iz Mađarske, OMV iz Rumunije, Lukoil iz Bugarske i grčki Helenik.
Bloomberg Adria ranije je istraživala kako bi se sankcije mogle odraziti na cenu goriva, što neće obradovati vozače.
Stručnjak za energetiku Aleksandar Kovačević u subotu je za Bloomberg Adriju rekao da promene u režimu međunarodne trgovine NIS-a mogu prouzrokovati probleme u sigurnosti snabdevanja energijom i fiskalnoj stabilnosti Srbije jedino ukoliko se baš ništa ne preduzme, što je malo verovatno.
"Ima veliki broj opcija mimo nastojanja da se očuva sadašnja struktura tržišta. Pored Vlade Srbije, postoje i mnogi komercijalni učesnici na tržištu sposobni da preduzmu različite inicijative. Pored eventualnih političkih pregovora u SAD ili Ruskoj Federaciji, postoji i veliki prostor za mnogobrojne i različite strateške ili komercijalne opcije", kazao je Kovačević.
Analitičar Ipopema Securitiesa Vladan Pavlović naglasio je da je NIS previše minijaturni entitet da bi imao značaja za američku stranu. "Ako moja pretpostavka nije tačna i ako zaista sledi blokada NIS-a, onda je scenario vrlo jasan - država će izvršiti preuzimanje ruskog udela sa ili bez dogovora sa ruskom stranom ili će ga otkupiti neka druga strana kompanija uz dogovor sa ruskom stranom", rekao je Pavlović na dan sednice Vlade.
Vučić je u subotu preneo i da je Fernandezu "izletelo" da SAD očekuju da Srbija izvrši nacionalizaciju NIS-a, gde bi Zapad priznao da ga Srbija uzme bez naknade, ali kako je rekao, on ne misli da to treba da bude cilj Srbije.
"Ne mislim da treba da otimamo Rusima imovinu, bez obzira šta ja mislio o tome šta se dešavalo 2007. i 2008. Treba da sednemo, da u dobroj veri razgovaramo sa Rusima. Apsolutno poslednja opcija - a znam da je više od pola vlade za tu opciju - sme da bude neprijateljsko preuzimanje", rekao je predsednik zemlje.
Tada je dodao da ne razume smisao sankcija jer bi otkupom ruskog udela u NIS-u Srbija praktično dala novac za ruska ratna dejstva. "Ako budemo išli i da platimo Rusima, to će im direktno završiti na ratištu. Koliko god da platimo - 500, 600, 700, 800 miliona... Da ne ulazimo u cenu, koliko god da je 50 ili 56 odsto koji oni direktno i indirektno kontolišu."
'Srbija ima novca da odmah otkupi ruski udeo'
Na pitanje da li Srbija ima novca da otkupi ruski deo akcija u NIS-u, predsednik zemlje je tokom gostovanja na RTS rekao da ima novca da odmah to otkupi, kao i da ne bi morala da kupuje ceo paket, jer već poseduje 29 odsto svog udela.
"Ukoliko bismo išli u tom smeru - a videćemo, pokušaćemo prvo da izbegnemo to - ali ukoliko bismo išli u tom smeru, mi to ne bismo prodavali drugom, kupili bismo mi, taj novac imamo odmah na računu i spremni smo odmah da isplatimo... Ali to je moje pitanje za Amerikance - vi hoćete da kaznite Ruse, ali mi njima isplaćujemo novac? Taj novac je odmah njima dostupan i za vojne i za sve druge potrebe. Šta je smisao?", naglasio je Vučić.
Naveo je i da NIS 700 miliona dolara ne bi mogao da zaradi u narednih pet, šest ili sedam godina jer im profit pada, a da se ne govori o iskorišćenosti izvora - i naftnih i gasnih u Srbiji.
Vučić razgovarao s Plenkovićem
Prema rečima predsednika, Srbija uvozi sirovu naftu koja se prerađuje najvećim delom u Rafineriji nafte Pančevo.
"Mi je uvozimo preko Jadranskog naftovoda (Janaf), preko Omišlja, preko Hrvatske. I sada kada dođu sankcije, više to neće biti verovatno moguće. Mada sam ja razgovarao i sa Plenkovićem i mi imamo važeći ugovor. Samo da ljude obavestim, neće biti nikakvih nestašica", zaključio je Vučić.
Hrvatski državni operater naftovoda ostvaruje oko trećinu svojih prihoda od NIS-a, koji je njegov najveći klijent, a premijer Hrvatske Andrej Plenković ranije je izjavio da će lideri Evropske unije tražiti rešenje kako bi pomogli Srbiji da izbegne sankcije. Kako je rekao, prilagođavanje vlasničke strukture NIS-a moglo bi da reši problem i sačuva postojeći ugovor između Janafa i NIS-a.
Janaf je ugovoren da transportuje 10 miliona tona sirove nafte za NIS tokom tri godine, do 2026. godine. Moguće sankcije komentarisao je i Vladislav Veselica, član uprave Janafa, koji kako je kazao očekuje "globalno rešenje" za rešavanje pretnje sankcijama, i nada se "da će hrvatska vlada pronaći način da izbegne štetu".
U međuvremenu, čeka se na pregovore sa američkom i ruskom stranom. Vučić je najavio da će sa predsednikom Ruske Federacije Vladimirom Putinom razgovarati u danima oko Svetog Save, a nakon što se prvo obave razgovori sa novom američkom administracijom.
Vučić očekuje da će dolaskom Donalda Trumpa i nove administracije u SAD biti ukinute mnoge mere. "Mislim da će mnogo toga da bude ukinuto, ne govorim o ovoj meri (najavljenim sankcijama NIS-u), voleo bih da je to moguće, ali razgovaraćemo", rekao je predsednik Srbije u nedelju.
Dodao je da nije razgovarao sa novim američkim ministrom finansija, ali da ljude iz njegovog okruženja dobro poznaje i da će pokušati da stupi u kontakt sa njim.
Osnovani timovi za snabdevanje naftom i gasom
Vlada Srbije usvojila je na sednici u nedelju Odluku o obrazovanju Koordinacionog tela za usmeravanje rada u cilju obezbeđivanja sigurnog snabdevanja naftom i gasom, što je na sednici dan pre predložio predsednik Vučić.
To će, kako je saopšteno, biti krovna radna grupa koja će usmeravati i koordinirati rad i aktivnosti radnih grupa - za praćenje aktivnosti Ministarstva finansija SAD, Kancelarije za kontrolu strane imovine u vezi sa potencijalnim uvođenjem sankcija NIS-u i Radne grupe za pregovore o zaključenju ugovora o snabdevanju i isporuci prirodnog gasa u Srbiju iz Ruske Federacije.
"Zadatak tog tela biće razmatranje pitanja i koordiniranje i usmeravanje rada organa državne uprave i drugih nadležnih subjekata u vezi sa pripremom, pregovaranjem i zaključivanjem mogućih aranžmana i preduzimanja svih aktivnosti kako bi se obezbedilo sigurno snabdevanje naftom i gasom", navedeno je u saopštenju nakon sednice Vlade.
Koordinacionim telom rukovodiće premijer Miloš Vučević.
Članovi Vlade doneli su odluke da Radnom grupom za pregovore o zaključenju ugovora o snabdevanju i isporuci prirodnog gasa u Srbiju iz Ruske Federacije rukovodi ministar finasija Siniša Mali, dok će Radnom grupom za praćenje aktivnosti Ministarstva finansija SAD rukovoditi ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović.
(Ažurirano kroz tekst.)