Premijer Hrvatske izjavio je da će lideri Evropske unije tražiti rešenje kako bi pomogli Srbiji da izbegne sankcije usmerene na ključnu rafineriju nafte pod kontrolom ruskog Gazproma.
Premijer Andrej Plenković govorio je u o potencijalnim merama SAD-a i Velike Britanije koje ciljaju jedinu srpsku rafineriju, Naftnu industriju Srbije (NIS). Hrvatski državni operater naftovoda, Janaf, ostvaruje oko trećinu svojih prihoda od NIS-a, koji je njegov najveći klijent.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić prošle nedelje je izjavio da NIS preti opasnost od sankcija, upozorivši da bi takva mera mogla paralizovati srpsko tržište goriva i imati ozbiljne posledice po ekonomiju zemlje. U četvrtak je dobio podršku balkanskog suseda s kojim je Srbija nekada ratovala.
"Postoji namera da se problem reši na nivou EU,“ rekao je Plenković novinarima u Briselu, gde su lideri EU održali samit. Dodao je da bi prilagođavanje vlasničke strukture NIS-a moglo rešiti problem i sačuvati postojeći ugovor između Janafa i NIS-a.
Janaf je ugovoren da transportuje 10 miliona tona sirove nafte za NIS tokom tri godine, do 2026. godine. Gazprom Neft je smanjio svoj većinski udeo u NIS-u na 50 odsto u 2022. godini, kao odgovor na sankcije uvedene zbog ruske invazije na Ukrajinu. Dodatnih 6,15 odsto vlasništva drži Gazprom, dok Srbija poseduje nešto manje od 30 odsto.
Vladislav Veselica, član uprave Janafa, izjavio je da očekuje "globalno rešenje" za rešavanje pretnje sankcijama.
"Verujem da će hrvatska vlada pronaći način da izbegne štetu", rekao je Veselica u telefonskom razgovoru u četvrtak.
Pod Vučićevim vođstvom, Srbija — kandidat za članstvo u EU — pokušava da balansira odnose sa zapadnim silama, Rusijom i Kinom. Vlada u Beogradu osudila je rat Kremlja protiv Ukrajine, ali se uzdržala od uvođenja sankcija Rusije.
Srbija se takođe u velikoj meri oslanja na isporuke gasa od Gazproma, iako je pokušala da se diverzifikuje izvore snabdevanja. Trenutno pregovara sa Moskvom o produženju ugovora o snabdevanju koji ističe u martu.
Vučić je, prisustvujući samitu EU sa liderima zapadnog Balkana, u četvrtak razgovarao o ovom pitanju sa James O’Brien, pomoćnikom državnog sekretara SAD za evropska i evroazijska pitanja.