OPEC+ je blizu dogovora da odloži planirano povećanje proizvodnje nafte nakon što su cene pale usred krhke potražnje.
Ključni članovi ove grupe verovatno neće nastaviti sa planiranim povećanjem od 180.000 barela dnevno u oktobru, kažu delegati koji su tražili da ne budu identifikovani jer informacije nisu zvanične. Oni takođe razgovaraju o odlaganju sličnih mesečnih povećanja koja su takođe zakazana za ovu godinu, rekao je jedan delegat.
Do razmatranja odluke o mogućem povećanju proizvodnje došlo je nakon što su cene sirove nafte pale ispod 73 dolara po barelu ranije ove nedelje, dostižući najniži nivo od kraja 2023. godine, a nakon loših ekonomskih podataka iz Kine i SAD, koji su, inače, najveći potrošači. To potrošačima nudi izvesno olakšanje nakon godina divlje inflacije, ali trenutni nivoi cena su preniski da bi Saudijci i drugi u Organizaciji zemalja izvoznica nafte mogli da pokriju svoju državnu potrošnju.
Opširnije
Blagi oporavak cene nafte nakon drastičnog pada
Cena nafte se oporavila u četvrtak ujutru nakon pada na najniži nivo od juna 2023. godine.
05.09.2024
Cena brenta potonula na 73 dolara po barelu
Cena nafte je u sredu nastavila da pada nakon što je u utorak izgubila pet odsto vrednosti.
04.09.2024
Cena nafte pada uprkos zaustavljanju isporuke iz Libije
Cena nafte pada zbog loših ekonomskih izgleda Kine, a uprkos obustavljanju proizvodnje i isporuke iz Libije.
03.09.2024
Uvoz u Srbiju skočio u julu zbog nafte i struje, deficit raste
Uvoz robe u Srbiju porastao je u julu u odnosu na mesec ranije, a iz podataka RZS može se zaključiti da su tome najviše doprineli uvoz nafte i struje.
30.08.2024
Istočna vlada Libije obustavlja proizvodnju, cena nafte skače
Istočna libijska vlada saopštila je da će zatvoriti svu proizvodnju i izvoz nafte, nakon što je njen rival sa sedištem u Tripoliju zamenio rukovodstvo centralne banke.
26.08.2024
Cene goriva u Srbiji nastaviće da padaju jer nafta gubi vrednost
Cene goriva u Srbiji padaju u poslednjih mesec dana, što se poklapa sa padom cene nafte na svetskom tržištu.
23.08.2024
OPEC smanjio projekcije tražnje za naftom za ovu i narednu godinu
Organizacija zemalja izvoznica nafte smanjila je projekcije rasta svetske tražnje u 2024. za 135.000 barela dnevno.
13.08.2024
Predvođen Saudijskom Arabijom i Rusijom, OPEC+ se u junu saglasio oko mogućeg postepenog povećanja proizvodnje koja je smanjena od 2022. Međutim, grupa se pokolebala čim je plan otkriven, više puta naglašavajući da bi povećanja mogla biti "pauzirana ili poništena" ako bude potrebno. Činilo se da je veliki prekid proizvodnje u Libiji ponudio prostor grupi da poveća proizvodnju, ali članovi su sada oprezni zbog drastičnog pada cene nafte.
Odlaganje povećanja proizvodnje moglo bi da spreči višak koji su istaknuti posmatrači tržišta, kao što su Međunarodna agencija za energiju i trgovački gigant Trafigura Group, očekivali u četvrtom kvartalu. Suprotno tome, otvaranje slavina moglo bi da izazove pad na 50 dolara po barelu, upozorava Citigroup.
"OPEC+ se suočava sa binarnim izborom između odlaganja povećanja proizvodnje i trpljenja pada cene nafte", rekao je Bob McNally, predsednik konsultantske firme Rapidan Energy Group i bivši zvaničnik Bele kuće. "Izgleda da se naginje ka prvom, kao što je i upozoravao da bi to učinio u ovom slučaju."
Početkom ove nedelje, delegati OPEC+ su nagovestili da je planirano povećanje ostalo na pravom putu.
Proizvodnja u Libiji (koja je članica OPEC grupe) prepolovljena je prošle nedelje nakon što su vlasti u istočnom regionu zatvorile više od 500.000 barela dnevno u sukobu sa vladom sa sedištem u Tripoliju oko kontrole nad centralnom bankom.
Poremećaj je usledio zbog zaustavljanja najvećeg libijskog naftnog polja Šarara ranije u avgustu.
Ali u utorak, Sadiq Al-Kabir - guverner centralne banke čiji je pokušaj svrgavanja izazvao krizu - rekao je da postoje "snažne" naznake da se političke frakcije približavaju sporazumu za prevazilaženje trenutnog ćorsokaka.
Fjučersi na brent su pali za pet odsto, a zvaničnici OPEC+ su promenili stav, rekavši da su u toku razgovori o odlaganju povećanja ponude grupe.
Dok su globalna tržišta sirove nafte trenutno zategnuta zbog letnje potražnje, ona će se znatno smanjiti kada prođe sezonski vrhunac potrošnje.
Podaci iz Kine pokazali su da kritični pokretači ekonomskog rasta usporavaju, pri čemu se fabrička aktivnost smanjuje već četvrti mesec zaredom i vrednost prodaje novih kuća opada. Proizvodna aktivnost u SAD je pokazala peti mesec zaredom u padu.
Mapa puta OPEC+ navodi postepeni povratak 2,2 miliona barela dnevno do kraja 2025. Grupa će uskoro morati da odluči da li će nastaviti sa sledećom mesečnom tranšom snabdevanja, koja je određena za novembar. Sastanak njegovog tela za reviziju, Zajedničkog ministarskog komiteta za praćenje, zakazan je za 2. oktobar.