Cena nafte na svetskom tržištu je napredovala peti dan zbog znakova još jednog značajnog smanjenja zaliha u SAD i živahnog raspoloženja na širim tržištima.
West Texas Intermediate (WTI) je porastao na 82 dolara po barelu i na putu je za najduži dobitnički niz od marta. Američke zalihe su pale za 11,5 miliona barela, prema podacima Američkog instituta za naftu koji finansira industrija. Ako to potvrde zvanični podaci kasnije u sredu, to bi bio šesti pad u sedam nedelja.
U međuvremenu, u Africi su vojnici u Gabonu na lokalnoj televiziji objavili da su otkazali izbore i raspustili ključne institucije u članici OPEC, navodi agencija Frnce Presse, koja je izvestila o pucnjavi u Librevilu. Nije bilo izveštaja o prekidima proizvodnje ili izvoza sirove nafte.
Opširnije
'Regulacija cena goriva je i dalje opravdana'
Politika diktira tržište nafte i gasa.
29.08.2023
Skuplji dizel je upozorenje pred rast zimske tražnje
Smanjenje proizvodnje sirove nafte u Saudijskoj Arabiji se oseća i na tržištu dizela.
21.08.2023
Rusija podiže carinu na izvoz nafte zbog visokih cena
Rusija će podići izvozne dažbine za proizvođače nafte u septembru na najviši nivo ove godine.
15.08.2023
Globalna potražnja za naftom rekordna uprkos zelenoj tranziciji
Svetska potražnja za naftom porasla je na rekordno visok nivo zbog velike potrošnje u Kini i na drugim mestima, što ukazuje da bi cene mogle da porastu, saopštila je IEA.
11.08.2023
(Ne)uspešne cake dunavskih krijumčara goriva
Od početka 2023. srpski carinici su na rekama onemogućili krijumčarenje oko 40 tona naftnih derivata.
17.08.2023
Geopolitika od Srbije pravi potencijalno žarište za šverc goriva
Sa eskalacijom situacije u Ukrajini prošle godine, stanje sa energentima počelo je da se komplikuje.
08.08.2023
Nakon rekordne 2022, profiti energetskih kompanija prepolovljeni
Dok su tokom prošlogodišnje energetske krize gotovo svi sektori finansijski potonuli, za energetski sektor može se reći da je jedini procvetao.
02.08.2023
Najnoviji niz dnevnih dobitaka nafte znači da se cene u Njujorku sada trguju nešto iznad onoga što su započele godinu, sa ključnim vremenskim rasponima koji ukazuju na pooštravanje uslova. Rast cene nafte je podržala niža proizvodnja iz Saudijske Arabije, pri čemu je Rijad sproveo značajno dobrovoljno smanjenje ponude u pokušaju da ponovo uspostavi ravnotežu na globalnom tržištu nakon slabe prve polovine godine.
Široko praćeni tržišni pokazatelji ukazuju na pozitivnu sliku. Raspon između dva najbliža decembarska ugovora brenta približava se pet dolara po barelu, što je bikovski obrazac, u poređenju sa manje od dva dolara po barelu pre nešto više od dva meseca.
Šira tržišta su bila jača jer bi Kina mogla da otkrije nove podsticaje, a investitori su spekulisali da bi Federalne rezerve SAD mogle da povećaju kamatne stope. To pomaže da se prevaziđu znaci veće ponude sirove nafte iz Rusije, nakon što su morski tokovi proizvođača iz OPEC+ dostigli maksimum od osam nedelja.
Investitori će pažljivo ispitati ključne podatke dve najveće ekonomije, uključujući podatke o rastu iz SAD u sredu i ključni pokazatelj proizvodnje iz Kine u četvrtak. Podaci će pokazati kakvo je zdravlje globalne ekonomije, kao i na izglede za potrošnju energije.
"Još uvek postoje rezerve u pogledu kineskih PMI podataka", rekao je Yeap Jun Rong, tržišni strateg u IG Asia Pte. Očekuje se da će brojke ponoviti slabe izglede tražnje, što bi moglo da utiče na cene, rekao je on.
Cene:
- WTI za isporuku u oktobru porastao je 0,5 odsto na 81,53 dolara po barelu u 13.45 u Singapuru.
- Brent za oktobarsko poravnanje ojačao je 0,4 odsto na 85,80 dolara za barel.