Cena nafte na svetskom tržištu je nastavila da raste peti dan trgovanja, a podstaknuta je padom američkih zaliha i spekulacijama da će lideri OPEC+ produžiti smanjenje snabdevanja.
Fjučersi nafte WTI trguju se iznad 81 dolar po barelu, nakon što su porasli 3,5 odsto u najdužem nizu dnevnih dobitaka od marta. Zalihe nafte u Sjedinjenim Američkim Državama su prošle nedelje pale za 10,6 miliona barela, smanjujući se na najniži nivo od decembra. Zalihe na ključnom čvorištu Cushing, Oklahoma, takođe su pale na najniži nivo od januara.
Očekuje se da će Saudijska Arabija produžiti smanjenje snabdevanja od milion barela dnevno i u oktobru, prema anketi Bloomberga koja je obuhvatila 25 trgovaca i analitičara. Takođe, Rusija je izjavila da razgovara sa partnerima iz OPEC+ o mogućnosti produženja smanjenja izvoza sirove nafte tokom istog meseca, iako ta odluka još nije doneta.
Opširnije
Od Saudijske Arabije se očekuje da ponovo produži smanjenje proizvodnje nafte
Očekuje se da će Saudijska Arabija produžiti smanjenje isporuke nafte od milion barela i u oktobru.
30.08.2023
'Regulacija cena goriva je i dalje opravdana'
Politika diktira tržište nafte i gasa.
29.08.2023
Skuplji dizel je upozorenje pred rast zimske tražnje
Smanjenje proizvodnje sirove nafte u Saudijskoj Arabiji se oseća i na tržištu dizela.
21.08.2023
Kina kupuje najviše iranske nafte u poslednjoj deceniji
Kineski uvoz sankcionisane iranske nafte je na najvišem nivou u poslednjih 10 godina jer rastuće svetske cene čine sniženu sirovu naftu privlačnijom, prema podacima kompanije Kpler.
19.08.2023
Rusija podiže carinu na izvoz nafte zbog visokih cena
Rusija će podići izvozne dažbine za proizvođače nafte u septembru na najviši nivo ove godine.
15.08.2023
Najnoviji niz rasta cena nafte znači da se berzanski ugovori u Njujorku sada trguju malo iznad nivoa koji je bio na početku godine. Iako su pogoršanje izgleda Kine i kampanja Federalnih rezervi za monetarno zatezanje predstavljali prepreke, uticaj je ublažen smanjenjem snabdevanja koje su sproveli Organizacija zemalja izvoznica nafte (OPEC) i njeni saveznici, uključujući Moskvu.
"Vidimo rizike u odnosu na naše predviđanje da će berzanski ugovori za brent naftu prosečno iznositi 85 dolara po barelu u četvrtom kvartalu", rekao je Vivek Dhar, direktor za istraživanje rudarskih i energetskih komoditeta u Commonwealth Bank of Australia. Očekuje se da će zalihe u Sjedinjenim Američkim Državama pratiti petogodišnji prosek jer se tržište kreće ka deficitu, dodao je.
Tržište je takođe bilo primetno tiše u poslednje vreme, pri čemu je dvomesečna volatilnost WTI nafte dostigla najniži nivo od kraja 2019. godine.
Cene:
- WTI za isporuku u oktobru zadržao se na 81,65 dolara po barelu u 6.01 ujutro u Londonu.
- Brent za oktobarsku isporuku, koja ističe u četvrtak, gotovo nije promenjen i iznosi 85,90 dolara po barelu. Ugovor za novembar bio je viši za tri centa - 85,27 dolara po barelu.