Ruske rafinerije podigle su obim prerade sirove nafte na najviši nivo u poslednjih devet nedelja, pošto se sezona održavanja u zemlji bliži kraju.
Ruska prerađivačka postrojenja su prerađivala 5,49 miliona barela dnevno u sedmici koja se završila 14. juna, kaže osoba koja je upoznata s tim. To je skoro 194.000 barela dnevno više nego prethodne nedelje i najveća stopa prerade u zemlji od druge polovine aprila, pokazuju raniji podaci.
Isporuka sirove nafte domaćim rafinerijama, zajedno sa morskim izvozom, ostaju ključni pokazatelji za posmatrače tržišta nafte koji traže naznake o nivou proizvodnje u Rusiji nakon što je vlada označila kao poverljive podatke o proizvodnji usled sankcija Zapada. Rusija je obećala da će smanjiti proizvodnju nafte za 500.000 barela dnevno počevši od marta, kao odgovor na restriktivne mere koje je usvojio Zapad, uključujući ograničenje cena G7 na prodaju sirove nafte.
Opširnije
Cene nafte padaju dok investitori čekaju detalje o podsticajima Kine
Cene nafte su pale dok investitori čekaju više detalja o tome kako Kina namerava da podrži svoju ekonomiju u drugoj polovini godine.
19.06.2023
Severna Koreja ponovo dobija naftu iz Rusije, SAD upozoravaju na isporuke oružja
Rusija je ponovo počela da šalje naftu u Severnu Koreju.
14.06.2023
OPEC+ postigao dogovor o smanjenjima proizvodnje i u 2024.
Slabi ekonomski podaci iz Kine i strahovi od recesije utiču na cene nafte, koje su u maju pale za 11 odsto.
04.06.2023
Indija prošlog meseca uvezla još više ruske nafte
Indijski uvoz jeftine ruske nafte postavio je još jedan rekord u maju, i time je Rusija preuzela veći tržišni udeo u Indiji od Saudijske Arabije.
01.06.2023
Nafta neće preći 100 dolara po barelu
Ulazimo u period veće tražnje za naftom, kaže Tomislav Mićović, generalni sekretar Udruženja naftnih kompanija Srbije.
24.05.2023
Rusija ne sprovodi najavljeno smanjenje proizvodnje nafte, važniji su prihodi
Rusija nije sprovela najavu smanjenja proizvodnje nafte pošto je izvoz dostigao najviši nivo od početka rata u Ukrajini.
16.05.2023
Rusija u potpunosti sprovodi svoje rezove, rekao je potpredsednik vlade Aleksandar Novak u više navrata, poslednji put na bečkom sastanku Organizacije zemalja izvoznica nafte i njenih saveznika početkom juna. Međutim, snažan morski izvoz i oporavak domaće prerade sirove nafte dovode u sumnju ove tvrdnje.
"Rusija obnavlja svoj dnevni protok prerade pošto je sezona prolećnog održavanja uglavnom završena", rekao je Viktor Katona, šef analitike nafte u istraživačkoj firmi Kpler. "Videćemo da se poslednji ključni objekti, uključujući Kirishi PJSC Surgutneftegasa, vraćaju na mrežu prvih dana jula. Tada će se rad rafinerije potpuno vratiti na količine pre održavanja."
Prema ranijim podacima, količina ruske prerade nafte do sada je ove godine dostigla maksimum od 5,78 miliona barela dnevno u prvoj nedelji aprila.