Moskva bi mogla da smanji proizvodnju nafte za 500.000 do 700.000 barela dnevno početkom 2023. godine kao odgovor na ograničenje cena na izvoz ruske sirove nafte, rekao je potpredsednik Vlade Alexander Novak.
"Spremni smo da delimično smanjimo našu proizvodnju početkom sledeće godine", rekao je on u intervjuu za TV kanal Rusija-24, dodajući da je količina jednaka otprilike pet do šest odsto onoga što Rusija sada pumpa.
Iako je tu količinu opisao kao beznačajnu, smanjenje te veličine bi i dalje moglo zaoštriti svetsko tržište nafte u trenutku kada mnogi analitičari predviđaju da će potražnja u Kini ponovo porasti.
Opširnije
Analitički tim BBA očekuje da će cena nafte biti od 90 do 95 dolara u 2023.
Analitički tim Bloomberg Adrije očekuju da će se cena nafte sledeće godine kretati od 90 do 95 dolara po barelu, izjavila je analitičarka BBA Jelena Zindović.
22.12.2022
Nafta raste već četvrti dan dok dolar pada, a zalihe se smanjuju
Cena nafte na svetskom tržištu je porasla kako su zalihe u SAD padale i dolar oslabio.
22.12.2022
Nemačka neće uopšte kupovati rusku naftu u 2023.
Nemačka je odbacila kao netačnu informaciju da planira da kupi rusku naftu početkom sledeće godine, rekavši da će umesto toga uvoziti sirovu naftu iz Kazahstana.
20.12.2022
Bela kuća počela da dopunjuje naftne rezerve za vanredne situacije
Bidenova administracija realizuje plan za dopunu rezervi nafte za vanredne situacije, počevši od kupovine tri miliona barela.
16.12.2022
IEA: Cene nafte mogle bi da porastu sledeće godine jer ruski izvoz tone
Cene nafte mogle bi da porastu sledeće godine jer su sankcije smanjile ruske isporuke, a potražnja premašuje ranija očekivanja, saopštila je IEA.
14.12.2022
Novak, glavni pregovarač Moskve u OPEC+ i ključni vladin energetski zvaničnik, ponovio je da Rusija neće prodavati svoju sirovu naftu kupcima i zemljama koje koriste zapadnu gornju granicu cena.
Predsednik Vladimir Putin rekao je novinarima u četvrtak da će u ponedeljak ili utorak potpisati dekret o odgovoru nacije na ograničenje cena. Biće "preventivnih mera", rekao je on, ne objašnjavajući detalje.
Prema Novakovim rečima, celogodišnja ruska proizvodnja nafte ove godine će verovatno porasti na 535 miliona tona. To je ekvivalentno oko 10,74 miliona barela dnevno, na osnovu odnosa od 7,33 barela po toni. Prosečna dnevna proizvodnja Rusije u novembru dostigla je osmomesečni maksimum od 10,9 miliona barela, prema industrijskim podacima koje je prikupo Bloomberg
Ograničenje od 60 dolara po barelu za rusku naftu, koje su uvele članice G7 i Evropske unije, počelo je petog decembra. Taj potez i zabrana EU uvoza ruskih tokova morem, bez obzira na cenu, osmišljeni su da smanje prihode Kremlja od nafte i ometaju sposobnost da se bori u Ukrajini.
Ruski naftni tereti kojima se trguje iznad praga ne mogu pristupiti nekim ključnim uslugama zapadnih kompanija, uključujući osiguranje.
Tržišna cena za rusku naftu ural, isporučenu iz zapadnih luka i koja je uglavnom otišla u Evropu pre rata, trenutno je znatno ispod gornje granice.
Ipak, u prvoj punoj sedmici nakon zabrane EU, ruski morski izvoz je pao za 54 odsto na 1,6 miliona barela dnevno, prema podacima o isporuci koje je prikupio Bloomberg.
Rusija će pratiti tržište nafte u prvom tromesečju kako bi videla uticaj gornje granice cena pre nego što odluči da li da preduzme dalje mere odmazde, kao što je donji prag cena, kažu ljudi upoznati sa ruskim diskusijama.
(Ažurirano Novakovim izjavama)