Cena nafte na svetskom tržištu skočila je za čak dva dolara po barelu za samo nekoliko sati, a nakon što je iz Moskve poručeno da će Rusija od marta smanjiti proizvodnju nafte za 500.000 barela dnevno.
Američka nafta WTI započela je trgovanje u petak padom koji je iznosio 77,58 dolara, da bi se nakon vesti iz Rusije popela na čak 79,72 dolara po barelu. Nafta Brent započela je trgovanje u petak sa 84 dolara, a trenutno je skočila na 86,38 dolara po barelu.
Kremlj je više puta nagovestio smanjenje proizvodnje otkako su Evropska unija i G7 počeli da razgovaraju o ograničavanju cena ruskog izvoza. Mnogi stručnjaci vide ovaj potez Moskve kao odgovor i osvetu na zapadne sankcije, a taj potez preti da ponovo podigne cene nafte.
Opširnije
Rusija će smanjiti proizvodnju nafte, osveta za sankcije Zapada
Rusija je saopštila da će sledećeg meseca smanjiti proizvodnju nafte za 500.000 barela dnevno.
10.02.2023
Za tri dana nafta skočila za pet dolara po barelu
Cena nafte na svetskom tržištu u petak, trećeg februara, spustila se na jednu od najnižih vrednosti u poslednjoj godini.
08.02.2023
Saudijska Arabija neočekivano podiže cene nafte za sledeći mesec
Saudijska Arabija je neočekivano podigla cene nafte za azijsko tržište, svoje glavno tržište prodaje, dok je takođe podigla cene i za američke i evropske kupce.
06.02.2023
Šef OPEC-a vidi optimističniju prognozu sa ponovnim otvaranjem Kine
Najviši zvaničnik OPEC-a rekao je da vidi bolje ekonomske izglede jer se Kina ponovo otvara nakon nekoliko godina ograničenja zbog virusa korona.
06.02.2023
Turska posle zemljotresa zaustavila dotok nafte i trgovanje na berzi
Turska je zaustavila dotok sirove nafte do svog izvoznog terminala Džejhan na obali Sredozemnog mora.
06.02.2023
G7 i EU ograničili cene na 100 dolara za ruski dizel trećim zemljama
To je ograničenje u vezi s početkom embarga EU na uvoz ruskih naftnih prerađevina koji stupa na snagu u nedelju.
04.02.2023
"Rusija veruje da je mehanizam ograničenja cena ruske nafte i naftnih derivata intervencija u tržišnim odnosima i produžetak destruktivne energetske politike kolektivnog Zapada", rekao je potpredsednik Vlade Alexander Novak u saopštenju u petak.
Rusija može da prodaje svoju naftu na inostranim tržištima, ali ne želi da se pridržava cenovnih ograničenja koja nameću zapadne zemlje, rekao je Novak. "Prilikom donošenja daljih odluka, delovaćemo na osnovu toga kako se razvija situacija na tržištu", rekao je on.
Cena nafte na svetskom tržištu ovu nedelju je započela rastom, a nakon vesti iz Saudijske Arabije da će povećati cene sirove nafte za kupce iz Azije, čime je signalizirala da očekuje povećanje potražnje za naftom na tom tržištu. Pored toga, cena nafte je porasla i zbog zaustavljanja naftovoda u Turskoj nakon zemljotresa, što je ograničilo ponudu.
Nafta je od ponedeljka do srede porasla za ček pet dolara po barelu. Međutim, u čevtrak i rano ujutru u petak, sve do vesti iz Rusije, cena nafte je padala zbog najava iz Federalnih rezervi da će nastaviti da povećavaju kamatne stope kako bi inflaciju snizili na ciljanih dva odsto. Iz ove institucije poručili su i da je moguća globalna recesija.
Investitori čekaju da vide kontinuiran oporavak tražnje za naftom u Kini nakon ukidanja politike "Covid-Zero", inače zemlje koja je najveći svetski uvoznik nafte. Pojedini stručnjaci smatraju da će se cena brenta, nakon oporavka kineske potražnje, popeti na 100 dolara po barelu.