Rusija nije sprovela najavu smanjenja proizvodnje nafte pošto je izvoz dostigao najviši nivo od početka rata u Ukrajini. Moskva nastoji da poveća prihode od energije za finansiranje svoje vojske, saopštila je Međunarodna agencija za energetiku (IEA).
Kremlj je obećao da će smanjiti proizvodnju za 500.000 barela dnevno počevši od marta i da će je zadržati do kraja godine kao odgovor na sankcije Zapada. Rusko ministarstvo energetike kaže da je smanjenje u aprilu bilo blizu ciljanog iznosa, ali praćenje tankera pokazuje rekordne količine izvezene morem.
Moskva je svu statistiku u vezi sa naftom proglasila tajnom, što otežava procenu stvarnog stanja stvari.
Opširnije
EU predlaže formalni prekid dotoka nafte iz Rusije u Nemačku i Poljsku
Evropska unija je predložila formalizovanje zaustavljanja dotoka ruske nafte u Nemačku i Poljsku.
12.05.2023
Yellen cilja na rusko izbegavanje sankcija na okupljanju G7
Ministarka finansija Janet Yellen rekla je da Vašington namerava da sruši sposobnost Rusije da zaobiđe sankcije.
11.05.2023
Zelena energija za pet godina može da zameni ruski gas u EU
EU može da zameni ruski prirodni gas zelenim tehnologijama do 2028. godine, a veliki deo troškova te tranzicije može da se nadoknadi uštedom goriva.
11.05.2023
EU cilja države preko kojih Rusija izbegava sankcije
Evropska unija raspravlja o novom mehanizmu sankcija za treće zemlje.
04.05.2023
Ruska nafta i dalje pokreće evropske automobile
Još u decembru, Evropska unija je zabranila skoro svaki uvoz sirove nafte iz Rusije sa mora. Dva meseca kasnije proširila je zabranu na naftne derivate, pre svega dizel.
29.04.2023
Prema izveštaju IEA, proizvodnja u aprilu iznosila je 9,6 miliona barela dnevno, što je samo 200.000 barela ispod nivoa postavljenog u februaru kao osnovice za smanjenje proizvodnje.
"Prema našim procenama, Moskva nije potpuno smanjila proizvodnju kako je najavljeno. U stvari, Rusija možda radi na povećanju obima kako bi nadoknadila izgubljene prihode", saopštila je IEA sa sedištem u Parizu.
U aprilu su prihodi od izvoza nafte iznosili 15 milijardi dolara, što je 27 odsto manje na godišnjem nivou, ali i 1,7 milijardi dolara više nego u martu.
Ruska nafta se prodavala sa popustom od oko 24 dolara za brent u poslednjih mesec dana. Prosečna cena bila je 60,12 dolara, što je samo minimalno iznad granice cene koju je postavila grupa G7.
Nafta ural, prema IEA, ostala je ispod nivoa od 60 dolara, što omogućava evropskim osiguravajućim kompanijama i prevoznicima da pružaju usluge Rusiji.
Cena ESPO-a na azijsko-pacifičkom tržištu je u proseku iznosila 73,18 dolara za barel. Od uvođenja ograničenja kontinuirano se prodaje po višoj ceni.
"Izgleda da Rusija nema mnogo problema da pronađe kupce za svoju naftu i naftne derivate", zaključuje IEA.