Evropska unija raspravlja o novom mehanizmu sankcija za treće zemlje za koje veruje da ne čine dovoljno da spreče Rusiju da izbegne sankcije, posebno one koje ne mogu da objasne skokove u trgovini ključnom robom ili tehnologijama, tvrde izvori upoznati sa tim.
Primarni cilj ovog alata bio bi da odvrati zemlje od pomoći Rusiji i razbije trgovinske kanale koje Moskva možda iskorišćava, kažu oni. Ako to ne uspe, unija bi imala opciju uvođenja ciljanih ograničenja na ključnu robu.
Blok takođe ima za cilj da proširi obim nekoliko postojećih izvoznih mera i zabrani tranzit mnogih roba kroz Rusiju, rekli su ljudi koji su anonimno razgovarali stvarima koje još uvek nisu javle.
Opširnije
Rekordan izvoz ruskih naftnih derivata usred sankcija
Većina ruskog dizela završi u Turskoj, a izvoz jača i u severnu Afriku i Brazil.
27.04.2023
Saveznici Ukrajine razmatraju da skoro potpuno prekinu uvoz u Rusiju
Neki od ključnih saveznika Ukrajine, uključujući SAD, razmatraju da skoro potpuno zabrane izvoz u Rusiju.
20.04.2023
Paket sankcija, 11. po redu od februara 2022, uglavnom će se fokusirati na zatvaranje rupa u već donetim merama, kao i na jačanje sposobnosti bloka da sprovodi svoja ograničenja. To je reakcija na to što je Moskva do sada mogla da nabavi brojnu sankcionisanu robu preko trećih zemalja.
Uvoz robe kao što su poluprovodnici, integrisana kola i druge tehnologije u Rusiju je porastao iz zemalja kao što su Kazahstan, Ujedinjeni Arapski Emirati, Turska, Kina i druge.
Novi mehanizam sprovođenja, o čijim aspektima je prvi izvestio Financial Times, dao bi državama članicama ovlašćenje da naprave dve liste - jednu sa trećim zemljama i drugu sa zabranjenom robom.
Ako taj mehanizam odobre nacionalne vlade, odluke o tome koje zemlje i roba će biti na listama bile bi na državama članicama da donesu jednoglasno, kažu izvori. Malo je verovatno da će mere u početku biti usmerene na Kinu, ali će se uglavnom fokusirati na nacije u centralnoj Aziji i neposredne susede Rusije, dodaju ljudi.
Predloženi paket bi olakšao sankcionisanje kompanija u trećim zemljama koje zaobilaze sankcije EU.
Za usvajanje sankcija EU potrebna je podrška svih država članica. Blok ima za cilj da finalizuje mere uoči samita Grupe sedam kasnije ovog meseca, a očekuje se da će zemlje članice razgovarati o predlozima u narednim danima.
Drugi predlozi uključuju zabranu tranzita mnoge robe kroz Rusiju i ciljanje na plovila koja isključuju svoje navigacione sisteme, preneo je Bloomberg.
EU takođe ima za cilj da proširi postojeće zabrane na automobile, visoke tehnologije koje je Rusija koristila u Ukrajini, industrijsku robu, gvožđe i čelik, kao i prerađene proizvode koji koriste sankcionisane metale, kažu sagovornici Bloomberga. Zabrane robe mogle bi se proširiti na prava intelektualne svojine i licence izdate za proizvodnju tih predmeta.
Novi set mera takođe nameće nova ograničenja za prikolice kako bi se izbeglo da ruski kamioni prikače svoj teret za kamione EU kada stignu do granica unije, kažu izvori. Pored toga, EU će verovatno razjasniti pravila o postojećim zabranama u vezi sa ulaskom u luke EU i zabranama korišćenja lučkih usluga, kao i uputstva za transfere sa broda na brod, kažu ljudi.
Očekuje se da će se tim paketom dodati još desetina pojedinaca i entiteta na spiskove sankcija, rekli su sagovornici. Međutim, malo je verovatno da će blok sankcionisati rusku državnu nuklearnu kompaniju Rosatom, niti nuklearno gorivo, zbog nedostatka konsenzusa među državama članicama, kažu oni.
EU razmatra i izvodljivost niza opcija koje se odnose na slučaj zatvorenog ruskog opozicionara Vladimira Kara-Murze.