Neki od ključnih saveznika Ukrajine, uključujući SAD, razmatraju da skoro potpuno zabrane izvoz u Rusiju, što potencijalno može da bude značajno pojačanje ekonomskog pritiska na predsednika Rusije Vladimira Putina zbog rata koji vodi protiv Ukrajine.
Zvaničnici Grupe sedam razmatraju tu ideju uoči samita lidera u Japanu koji će se održati u maju, prema rečima sagovornika koji su upoznati sa tim, a cilj bi bio i da se zemlje članice Evropske unije uključe u plan. O predlogu se još raspravlja i mogao bi da se promeni, kažu izvori.
Mere o kojima razgovaraju diplomatski izaslanici bi preokrenule postojeći režim sankcija, pošto bi sav izvoz bio zabranjen osim ako nije na listi izuzetaka, kažu sagovornici. Prema sadašnjim kriterijumima, sav izvoz je dozvoljen osim ako nije sankcionisan.
Opširnije
Sankcije Rusiji izgleda da funkcionišu, naftni prihod prepolovljen
Čini se da sankcije Rusiji funkcionišu kako je planirano, s obzirom na to da je izvoz nafte u martu bio najveći od pandemije koronavirusa.
14.04.2023
Mađarska nastavlja saradnju sa Rusijom, od SAD moguće sankcije
Među pojedincima će verovatno biti i zvaničnici banke u Evropskoj uniji (EU) i državi NATO-a, rekao je jedan od izvora.
12.04.2023
EU ima novu ideju kako da implementira sankcije prema Rusiji
Evropska komisija želi direktnije da podrži države članice u implementaciji sankcija.
29.03.2023
Ako lideri G7 podrže taj potez na samitu, tada bi morali da se dogovore tačno i šta bi tačno bilo isključeno iz sankcija. Kako kaže jedan izvor Bloomberga, lekovi i poljoprivredni proizvodi, uključujući hranu, verovatno će ostati izuzeti.
Ipak, postoje potencijalno ozbiljne prepreke za implementaciju takvih mera. Da bi stupili na snagu u EU, nove kriterijume bi morale da usvoje sve članice, a to bi izazvalo burnu debatu, s obzirom na to da će kompanije koje još uvek izvoze robu u Rusiju verovatno reagovati, uz rizik da će Moskva na neki način uzvratiti.
Ako se uvede skoro potpuni embargo na izvoz, veliki deo preostalih trgovinskih tokova iz ovih zemalja ka Rusiji bi ispario. Portparol američkog Saveta za nacionalnu bezbednost odbio je da komentariše koliko je takav potez verovatan.
Do sada su sankcije skoro prepolovile vrednost izvoza EU i G7 u Rusiju, pošto je izvoz svega bio ograničen, od elektronike do luksuznih predmeta. Međutim, to i dalje podrazumeva da robu u vrednosti od 66 milijardi dolara koja dolazi iz Evrope, SAD, Kanade i Japana, prema Trade Data Monitoru čije sedište je u Ženevi.
Članice G7 zabrinute su da je taj izvoz daje veliku korist Putinovoj ratnoj ekonomiji, posebno zato što Moskva pronalazi načine da zaobiđe sankcije tako što uvozi robu preko trećih zemalja. G7 i EU uveli su do sad nekoliko rundi sankcija, od kojih su neke podrazumevale i grejs period pre nego što su stupile na snagu.
Rusija je odgovorila na sankcije uvođenjem sopstvenih zabrana izvoza i periodičnim smanjenjem isporuke energenata Evropi. EU bi bila posebno osetljiva na ograničenja na robu poput bakra. Skoro potpuna zabrana izvoza u Rusiju mogla bi Moskvu još više da približi Kini dok traži alternative robi koja je pod sankcijama.
Moskva je prestala da objavljuje podatke o uvozu, ali nekoliko međunarodnih posmatrača i vlada prati svoj izvoz u Rusiju i carinske podatke.
Nemačka, Italija i Poljska i dalje su tri najveća evropska izvoznika robe u Rusiju, pokazuju podaci Trade Data Monitora. Širom G7, proizvodi na koje bi sankcije mogle najviše da utiču (a koji nisu medicinski i poljoprivredni) uključuju automobile, čokoladu, pivo, obuću, cveće i šminku.
Čak i sa postojećim ograničenjima, Rusija je uspela da uveze neke sankcionisane američke i evropske komponente preko trećih zemalja. To pojačava napore G7 i EU da se bore protiv zaobilaženja sankcija, posebno da poboljšaju nadzor takozvane robe dvostruke namene - koja može služiti ili vojnoj ili civilnoj svrsi.
Taj napor je uključivao i diplomatski pritisak na druge zemlje, proširenje sankcija na svu robu koja čini delove ruskog oružja u Ukrajini i ciljanje kompanija koje možda pomažu Moskvi - namerno ili na drugi način - da zaobiđe ograničenja. Ranije ovog meseca SAD su sankcionisale desetine entiteta u 20 zemalja koje su optužile da pomažu Moskvi da izbegne sankcije.
U isto vreme, evropske države od Moskve nabavljaju neke proizvode kao što su paladijum, bakar, gvožđe i nikl.
Ograničavanje Putinovog ekonomskog dometa će verovatno biti ključna stavka na samitu G7. Od lidera se takođe očekuje napredak u praćenju ruskih dijamanata preko granica, što bi na kraju otvorilo put i za ograničenja u trgovini, preneo je ranije Bloomberg.